A cikk a honlapuk tartalmi és képi megújulása előtt készült.


Cikkek

Pálpusztai sajt: a legjobb, ami a pirítóssal történhet

Magyar Konyha

2017. május 24.

A pálpusztairól még annak is van története, aki sosem evett belőle. Úgy tűnik, mindenkinek volt legalább egy apja, katonatársa, pasija, aki ennek a szagával árasztotta el a világot. Pedig nem is büdös, csak sajtszaga van. Mostanában az is alig.

Gyakran ácsingózunk az import francia sajtok után, pedig itthon is van olyan, amit sztárolhatnák. A pálpusztai méltatlanul szorult perifériára – sajnos olyan rossz a híre, hogy a fiatalok közül sokan meg sem merik kóstolni. Ebben az is szerepet játszik, hogy a csomagolása nem túl figyelemfelkeltő, kis kocka, ami fölött könnyen átsiklik a szem.
A helyzet az, hogy

amióta a multik árubeszerzési metódusa hosszabb eltarthatósági időt követel beszállítóitól, a pálpusztai rengeteget vesztett tipikus bukéjából.

Hogy befejezzük azt, amit a hiperek miatt nem lehet, legegyszerűbb zárt befőttesüvegben a hűtő mellé tenni és várni vele pár napot – rögtön markánsabb lesz a kis drága.
Idehaza csak két három cég foglalkozik a tehéntejből tejsavbaktérium-színtenyészet és alvasztóenzim segítségével készített (Brevibacterium linens kéregflórával érlelt, oltós alvasztású és rúzsflórával érő) lágy, zsíros sajttal. Pedig se színezéket és tartósítószert nem tartalmaz – nagyjából még mindig úgy készül, ahogy Heller Pál az 1890-es években a Kerepesi úti Derby Sajt- és Vajtermelő Rt.-nél megalkotta.
Ahhoz, hogy a pálpusztai-szüzeket is berántsuk és magunknak is kedveskedjünk, az egyik legjobb módszer a pirítós.

Persze telibe is kenhetjük a forró, kérges szeleteket, de az tényleg nem mindig társadalombarát:

sokkal jobb, ha gyors és ötletes krémeket dobunk össze, amelyekhez nem kell tudomány, csak pár perc a konyhában.

Pisztáciás-joghurtos pálpusztai

Hozzávalók két személyre:
1 db pálpusztai sajt
1-1,5 dl natúr joghurt
50 gramm pisztácia
bors
Fogjunk két marék pisztáciát, a felét együk meg hántolás közben. Nincs mese, úgysem lehet ellenállni neki, így jobb, ha többel készülünk. Mozsárban feketeborssal együtt törjük meg, majd egy edényben keverjük el két-három nagy kanálnyi joghurttal és egy pálpusztaival. Ha a pisztácia sózott volt, már nem szükséges még egyszer megsózni.

Chilis-túrós pálpusztai fokhagymával

Hozzávalók két személyre:
1 db pálpusztai sajt
75 gramm túró vagy juhtúró
Tejszín (elhagyható)
chiliszósz
két-három gerezd fokhagyma

Ha maradt véletlenül előző estéről sült fokhagyma, azzal is dolgozhatunk, ha nincs, három gerezdet vágjunk vékony kis karikákra, majd keverjük össze a túróval és a sajttal. Ha úgy ítéljük, hogy túl darabos, löttyintsünk hozzá annyi tejszínt, hogy jó krémes legyen. A végén ízlés szerint adjuk hozzá a chiliszószt – nem csak a pikáns ereje kell bele, hanem a megismételhetetlen aroma is. Hála az égnek egyre több magyar termesztő készít ilyet, amelyeknek előnye, hogy nem sóval vannak tartósítva, és ecetből is csak minimálisat tartalmaznak.

Duplasajtos olívás tökmagolajjal

Hozzávalók két személyre:
1 db pálpusztai sajt
1 db mozzarella
3 ek tejföl
2 ek olívaolaj
8-10 szem olívabogyó

Használjuk ki, hogy a mozzarellának remek állaga van, de ízben nem üt akkorát. Kockázzuk fel, majd egy másik edényben masszírozzuk össze a pálpusztait két-három kanál tejföllel. Karikázzunk fel pár olívabogyót, és csipetnyi sózást követően tökmagolajjal mindent keverjük össze.

Tippek

A krémek úgy is működnek, hogy a meleg ropogós kenyérre kenjünk, de előpirított szeletekre téve még pár percre visszatehetjük a sütőbe – remekül összeolvad az egész.
Haladó pálpusztaisok csakis utánérlelt darabokkal készítsék, de akik most ismerkednek ezzel a remek magyar sajttal, először a még nem bebarnult, friss változatot válasszák. Aztán úgyis rászoknak…

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra