Cikkek

A több mint 23 ezer négyzetméteres, beltéri gazdaságot Pennsylvaniában működtetik majd.

Egy feltörekvő, vertikális farmgazdálkodással is foglalkozó vállalat, az Upward Farms már dolgozik azon az új projekten, amely a tervek szerint jövőre indulhat, és aminek központi eleme egy olyan beltéri létesítmény, amely a világ legnagyobb, ilyen elven működő gazdasága lesz.

A vertikális farmokon kizárólag mesterséges megvilágítást alkalmaznak, így egész évben, éghajlattól függetlenül, kis helyen, akár városi környezetben is lehet növényeket termeszteni. A kontrollált környezet lehetővé teszi, hogy hozamban, minőségben, illetve például a vízfelhasználásban – a hagyományos gazdálkodással összevetve – ugrásszerű javulás legyen az eredmény.
A vertikális termesztés során nem alkalmaznak növényvédő szereket, sem génmódosítást, a technológia zártsága pedig biztosítja a kórokozóktól való mentességet. A vertikális farmokat a szakértők a világ élelmiszerellátási problémájának egyik lehetséges megoldásaként tartják számon.


A fejlesztéseket leginkább az a baljós előrejelzés ösztönzi, hogy a klímaváltozás, a népességnövekedés és a városiasodás miatt 10 éven belül 50 százalékkal több élelmiszert kellene termelnie a világnak, mint napjainkban, miközben a termőterület világszerte folyamatosan, nagy arányban csökken.


A több mint 23 ezer négyzetméteres, különleges farm a hírek szerint Pennsylvania államban létesül, és 2023 elején kezdi meg a működést. A gazdaság különlegessége nemcsak a vertikális szisztéma lesz, hanem hogy azt ötvözik majd a cég akvapónikus platformjával is.

Az akvapónia egy olyan élelmiszertermelési eljárás, amelyben a vízművelés és hidroponika (talaj nélküli gazdálkodás) módszerei egyszerre vannak jelen, egy szimbiotikus közegben.


Egy kis betekintés, hogyan is működik ez az ősi rendszer a gyakorlatban ma:


Az elgondolás alapján az Upward Farms csíkos sügéreket is tenyészt a növények mellett elhelyezett tartályokban, és a halak ürülékét majd a növények trágyázására használja. Az új létesítmény így azt is lehetővé teszi, hogy a haltenyésztési ágat is fejlesszék, ezáltal pedig a termékek sokkal több étteremhez és magánvásárlóhoz juthatnak el a jövőben, áll a kiadott közleményben.

Egy 2020-as IDTechEx elemzés szerint a befektetők egyre lelkesebbek a vertikális gazdálkodást illetően, amit az is jelez, hogy a szektor 2015 óta több mint egymilliárd dollárnyi támogatást szerzett. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ágazat nem küzd komoly kihívásokkal is. Több reményteljes vállalkozás jelentett már csődöt amiatt, hogy nem számoltak kellőképpen a vertikális gazdálkodást kísérő jelentős kiadásokkal, például a magas áramszámlákkal (világítás és automatizálás), a munkaerő-igényességgel, vagy a folyamatos kontrollált körülmények fenntartásából származó költségekkel. Mindezzel együtt, a vertikális farmgazdálkodásban nagy a biznisz: az előrejelzések szerint, a 2020-as 781 millió dollárról 2030-ra 1,5 milliárdra fog nőni globálisan a szektor értéke.


Ahhoz, hogy a cég a befektetők és a vásárlók figyelmét felkeltse, nagyban kellett játszania, hiszen a vertikális farmok szereplői hatalmas versenyben állnak egymással, nemcsak az Egyesült Államokban, de egyre inkább világszerte is. A vállalat adatai szerint új projektjük mellett majd eltörpülnek a versenytársak: a hamarosan üzemkész farm ugyanis a legpesszimistább becslések szerint is minimum a duplája-négyszerese lesz a jelenleg működő legnagyobb, ilyen elven működő gazdaságnak. Ennek ellenére az Upward Farms kijelentette, hogy új telepe sem lépi túl a korábbi két létesítményüknél meghatározott fenntarthatósági lábnyomot. A megafarm – egy hagyományos, hasonló teljesítményű gazdasággal összevetve – a tervek szerint majd 120 hektárnyi termőföldet óv meg, és több mint 380 millió liter vizet takarít meg évente.

A létesítmény a – pillanatnyilag a régióba utaztatott árukkal történő –környezetterhelést is jelentősen csökkentheti: mivel a leveles zöldségek mintegy 90 százalékát jelenleg az USA nyugati partvidékén termelik, illetve a haláru ugyancsak 90 százaléka most importból származik, a jövőre, az északkeleti térségben beinduló vertikális farm az előzetes becslések szerint évente nagyjából 1,7 millió élelmiszerszállítmányt tehet majd feleslegessé.



„Ez a hatalmas kapacitású, új farm lehetővé teszi, hogy az ország legnépesebb térségeit is elérjük – közel 100 millió amerikait – mindössze egy napon belül. Összehasonlításképpen: jelenleg a nyugati partról a termékek nagyjából egy hét alatt érnek el egy itteni vásárlóhoz” – magyarázta közleményében a vállalat vezetője, Jason Green.

Az Upward Farms piacszerző törekvései azonban nem egyedülállóak. Egyre több cég tekint úgy a vertikális farmgazdálkodásra, mint a jövő egyik legjárhatóbb útjára. Csak a közelmúltban több hasonló projektről is olvashattunk: a New York-i Bowery Farming is bejelentette, hogy meglévő létesítményei mellé a közeljövőben két újabb gazdaság csatlakozik majd, szintén jövőre. A Plenty Unlimited nevű, kaliforniai cég ugyancsak nagy fába vágja idén a fejszéjét: az ő terveikben a világ legmagasabb vertikális beltéri farmjának megvalósítása szerepel.

Ázsiában ugyanakkor a vertikális gazdálkodás már teljesen meghonosodott. Japánban már most több mint kétszáz, kisebb-nagyobb kapacitású vertikális gazdaság üzemel, és például a Spread nevű cég napi 30 ezer fej káposztát termeszt automatizált farmján.



Egy kínai, beltéri gazdálkodásra specializálódott, technológiai cég, a Sananbio pedig a közelmúltban, 2020 nyarán dobta piacra az Uplift nevet viselő, teljesen automatizált vertikális gazdálkodási rendszerét, amely önállóan képes a vetési, átültetési, betakarítási és növényszállítási feladatok elvégzésére. Ezt a scifibe illő technológiát a fejlesztő másfél éven át tesztelte a globális kibocsátást megelőzően.


„Elég a vetőmagokat a berendezésbe szórnunk, és ennyi. Ezután nincs más teendőnk. Pár napon belül pedig friss zöldségeket arathatunk” – ecsetelte Csan Cso, a Sananbio vezérigazgatója.

Itthon is léteznek már ilyen gazdaságok. Tavaly tavasszal a Tungsram újpesti központjában avattak fel egy, Közép-Európában egyedülálló, kutatási-fejlesztési célú vertikális farmot, amely az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával valósult meg. A telep termőfelülete mintegy 150 négyzetméter, amelyen hidropóniás rendszerben mikrozöldségek és kisebb salátanövények teremnek. A farm 100%-ig magyar fejlesztésű és gyártású.


Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra