Orbán Szilvia
2022. február 3.vertikális farm , innováció , mezőgazdaság , hidroponikus , akvaponikus , környezetterhelés-csökkentés
A több mint 23 ezer négyzetméteres, beltéri gazdaságot Pennsylvaniában működtetik majd.
Egy feltörekvő, vertikális farmgazdálkodással is foglalkozó vállalat, az Upward Farms már dolgozik azon az új projekten, amely a tervek szerint jövőre indulhat, és aminek központi eleme egy olyan beltéri létesítmény, amely a világ legnagyobb, ilyen elven működő gazdasága lesz.
A vertikális termesztés során nem alkalmaznak növényvédő szereket, sem génmódosítást, a technológia zártsága pedig biztosítja a kórokozóktól való mentességet. A vertikális farmokat a szakértők a világ élelmiszerellátási problémájának egyik lehetséges megoldásaként tartják számon.
A fejlesztéseket leginkább az a baljós előrejelzés ösztönzi, hogy a klímaváltozás, a népességnövekedés és a városiasodás miatt 10 éven belül 50 százalékkal több élelmiszert kellene termelnie a világnak, mint napjainkban, miközben a termőterület világszerte folyamatosan, nagy arányban csökken.
A több mint 23 ezer négyzetméteres, különleges farm a hírek szerint Pennsylvania államban létesül, és 2023 elején kezdi meg a működést. A gazdaság különlegessége nemcsak a vertikális szisztéma lesz, hanem hogy azt ötvözik majd a cég akvapónikus platformjával is.
Egy kis betekintés, hogyan is működik ez az ősi rendszer a gyakorlatban ma:
Az elgondolás alapján az Upward Farms csíkos sügéreket is tenyészt a növények mellett elhelyezett tartályokban, és a halak ürülékét majd a növények trágyázására használja. Az új létesítmény így azt is lehetővé teszi, hogy a haltenyésztési ágat is fejlesszék, ezáltal pedig a termékek sokkal több étteremhez és magánvásárlóhoz juthatnak el a jövőben, áll a kiadott közleményben.
Ahhoz, hogy a cég a befektetők és a vásárlók figyelmét felkeltse, nagyban kellett játszania, hiszen a vertikális farmok szereplői hatalmas versenyben állnak egymással, nemcsak az Egyesült Államokban, de egyre inkább világszerte is. A vállalat adatai szerint új projektjük mellett majd eltörpülnek a versenytársak: a hamarosan üzemkész farm ugyanis a legpesszimistább becslések szerint is minimum a duplája-négyszerese lesz a jelenleg működő legnagyobb, ilyen elven működő gazdaságnak. Ennek ellenére az Upward Farms kijelentette, hogy új telepe sem lépi túl a korábbi két létesítményüknél meghatározott fenntarthatósági lábnyomot. A megafarm – egy hagyományos, hasonló teljesítményű gazdasággal összevetve – a tervek szerint majd 120 hektárnyi termőföldet óv meg, és több mint 380 millió liter vizet takarít meg évente.
A létesítmény a – pillanatnyilag a régióba utaztatott árukkal történő –környezetterhelést is jelentősen csökkentheti: mivel a leveles zöldségek mintegy 90 százalékát jelenleg az USA nyugati partvidékén termelik, illetve a haláru ugyancsak 90 százaléka most importból származik, a jövőre, az északkeleti térségben beinduló vertikális farm az előzetes becslések szerint évente nagyjából 1,7 millió élelmiszerszállítmányt tehet majd feleslegessé.
„Ez a hatalmas kapacitású, új farm lehetővé teszi, hogy az ország legnépesebb térségeit is elérjük – közel 100 millió amerikait – mindössze egy napon belül. Összehasonlításképpen: jelenleg a nyugati partról a termékek nagyjából egy hét alatt érnek el egy itteni vásárlóhoz” – magyarázta közleményében a vállalat vezetője, Jason Green.
Az Upward Farms piacszerző törekvései azonban nem egyedülállóak. Egyre több cég tekint úgy a vertikális farmgazdálkodásra, mint a jövő egyik legjárhatóbb útjára. Csak a közelmúltban több hasonló projektről is olvashattunk: a New York-i Bowery Farming is bejelentette, hogy meglévő létesítményei mellé a közeljövőben két újabb gazdaság csatlakozik majd, szintén jövőre. A Plenty Unlimited nevű, kaliforniai cég ugyancsak nagy fába vágja idén a fejszéjét: az ő terveikben a világ legmagasabb vertikális beltéri farmjának megvalósítása szerepel.
Ázsiában ugyanakkor a vertikális gazdálkodás már teljesen meghonosodott. Japánban már most több mint kétszáz, kisebb-nagyobb kapacitású vertikális gazdaság üzemel, és például a Spread nevű cég napi 30 ezer fej káposztát termeszt automatizált farmján.
Egy kínai, beltéri gazdálkodásra specializálódott, technológiai cég, a Sananbio pedig a közelmúltban, 2020 nyarán dobta piacra az Uplift nevet viselő, teljesen automatizált vertikális gazdálkodási rendszerét, amely önállóan képes a vetési, átültetési, betakarítási és növényszállítási feladatok elvégzésére. Ezt a scifibe illő technológiát a fejlesztő másfél éven át tesztelte a globális kibocsátást megelőzően.
„Elég a vetőmagokat a berendezésbe szórnunk, és ennyi. Ezután nincs más teendőnk. Pár napon belül pedig friss zöldségeket arathatunk” – ecsetelte Csan Cso, a Sananbio vezérigazgatója.
Itthon is léteznek már ilyen gazdaságok. Tavaly tavasszal a Tungsram újpesti központjában avattak fel egy, Közép-Európában egyedülálló, kutatási-fejlesztési célú vertikális farmot, amely az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával valósult meg. A telep termőfelülete mintegy 150 négyzetméter, amelyen hidropóniás rendszerben mikrozöldségek és kisebb salátanövények teremnek. A farm 100%-ig magyar fejlesztésű és gyártású.