Cikkek

A Bocuse d’Or világdöntőjében, 2023. január 22-23-án 24 csapat méri össze tudását Lyonban, méghozzá két feladat mentén. A döntőig már csak két hét van hátra.


A Bocuse d’Or világdöntőjében, 2023. január 22-23-án 24 csapat méri össze tudását Lyonban, méghozzá két feladat mentén. Az elsőnél a tálra ördöghalnak kell kerülnie – két fej nélküli két kilós darabnak. Mellé 5-6 Szt. Jakab kagylót kell helyezni, köré pedig két kiló kagylót halmozhatnak a séfek. A második feladatban a versenyzőknek fel kell hívni a gyerekek figyelmét az egészséges táplálkozásra oly módon, hogy egy tökön alapuló menüt kell megkomponálniuk. A döntőig már csak két hét van hátra.


Az európai döntőben a magyar csapat ezüstérmes lett. A csapattagok: Dalnoki Bence, chef és Nyikos Patrik commis. A munkát Széll Tamás koordinálja, a csapat vezetője pedig Szulló Szabina lesz. A felkészülésről Hamvas Zoltánt, a magyar Bocuse d’Or Akadémia elnökét, a zsűritagját kérdeztük.




Hogy állunk?


Ilyenkor illik azt mondani, hogy jól. Soha ilyen jól. Egyébként tényleg így gondolom. Pedig most volt a legkevesebb időnk. A második feladatot csak néhány hete tudjuk. Jóval kevesebbszer főztük le az ételeket, mint bármikor. Azért körülbelül 15-ször elkészítettük a versenyfeladatokat.


Melyiket gondolod a nehezebb feladatnak? Az ördöghal nyilván ritkább alapanyag a konyhában, mint a sütőtök…


Persze, de azért az ördöghal is jó ismerősünk. Egy minőségi étteremben gyakran megfordul ez a halfajta. Az a helyzet, hogy ezen a versenyen csak világot látott, „sokat főzött” szakembernek van esélye. Itt nem arról szól a verseny, hogy ki főz jobban! Mindenki zseniálisan főz. Itt nüanszok döntenek. Kinek az ötlete, inspirációja tetszik jobban a zsűrinek. Kinek jön ki aznap jobban a lépés a konyhában?


A válaszom tehát az, hogy az ördöghal volt az egyszerűbb feladat. A sütőtököt ugyanis 2-3 év körüli gyerekek számára kell elkészítenünk. Egy gyereknek pedig egész másképpen kell főzni. A felnőtteknél az a cél, hogy elkápráztassuk a vendéget. Egy gyereknél az a feladat, hogy amit főztünk, azt egye meg. Ebbe sokaknak beletörik a bicskája.


Azt se felejtsük el, hogy a sütőtök általában nem a gyerekek kedvence. Olyan 50 százalékos az elfogadottsága. Jobban fut, mint a brokkoli, de azért meg kell dolgozni az elismerésért. Közben a feladatot imádjuk, ugyanis ebben a korban alakul ki az ember ízlése.


Hogyan néz ki pontosan a sütőtökös feladat, mit figyel a zsűri?


Három fogást kell elkészítenünk sütőtökből. Az előételnek hidegnek és vegánnak kell lenni. A főételben sem lehet hús, de kötelező elem benne egy tojás. A desszertben tejtermék lehetséges. Nincs mód a trükközésre. Nem lehet, hogy az étel a sütőtököt nyomokban tartalmazza.


A zsűri a másik probléma. Tudom, hogy gyerekek is segítik a munkájukat, de azért a döntőbírák 2-3 csillagos, idősebb séfek. A végén ők fogják eldönteni, hogy ezeket az ételeket szeretik a gyerekek, vagy sem. Ezért úgy gondolkodtunk, hogy szeressék a gyerekek és a felnőttek is.


Persze mi is közvéleményt kutattunk. A tesztételeket mindenki lelkesen hordta haza a családjának. A mi gyerekeink mostanában elég sok sütőtököt ettek. Nem kaptunk rossz kritikát.


Mi lehet a verseny legnehezebb része?


Talán a tálalás. A második feladatban három ételt kell tányérra tenni, amelyeknek egy időben el kell elhagynia a konyhát. 60 darab porcelánedényről beszélünk.


Érdemes esélyeket latolgatnunk?


Igen is, meg nem is. A második napon, másodikként főzünk. Az európai döntőn második helyezést értünk el. A világdöntőn az európaiak mellett a japán és az amerikai csapatra kell még figyelnünk. Akárhogy is nézem, vannak esélyeink. És van olyan versenyző, aki nem győzni megy?