Étkezéseink része a terített asztal és annak díszítettsége. A szépen vázába rendezett vágott virág gyakran feldob egy terítéket. Bár nem szűken vett gasztronómia, mégis szót kell ejtenünk arról a sajnálatos tényről, hogy bezár Budapesten a Váci út 9. szám alatt lévő Philanthia virágüzlet, Európa egyetlen és utolsó virágüzlete, ahonnan 1904 óta generációk sora hordta haza lakásdekorációját.
A Philanthia virágszertár Európa egyetlen működő szecessziós virágüzlete novemberben bezár. A Váci utcai boltot eltéveszteni sem lehetett. A tulajdonosok adtak a kirakatrendezésre, hosszú percekig el lehetett időzni a bolt előtt, tökéletesen megkomponált jelenetei egy idillikus világról üzentek. Itt láttam először Magyarországon mozgó életképes kiarakatot.
Belépve sem hagyott alább a pompa, az árukészlet vágott és cserepes virág, számtalan lakáskiegészítő, illetve dekorációs tárgy szintén a letűnt korokat, egy kihalófélben lévő kisboltkultúrát idézett. Jó volt bemenni, igaz, az utóbbi években az üzlet átlényegült afféle karácsonyi bolttá és a virágokat háttérbe szorította az árukészlet, ráadásul ezek annyira zsúfolttá tették az üzletet, hogy a bolt beltéri díszítéseit is elnyomták. Ezzel együtt is kár érte, mert aminek indult, arra nagy szükség lenne ma is. Fókuszáljunk most a dicső kezdetekre.
A Philantia bejárata 2022 szeptember 27-én (Fotó: Kitzinger Szonja)
A Philanthia Virágegyesület, mely 1904. október 9-én alakult meg Budapesten, azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a virágot népszerűvé tegye, — a fővárost virágvárossá alakítsa át — erkélyeink és ablakaink, szobáink és termeink öltsenek virágdíszt! Az egyesület csakhamar nagyszámú lelkes hívet toborzott, s két hónappal megalakulása után — több mint 600 taggal bírt, kik a főváros s a vidék legelőkelőbb köreihez tartoznak.
Az egyesület szép eszméjének megvalósítása céljából, illetve azért, hogy annak törekvését gyakorlatilag előmozdítsa, részvénytársaság keletkezett.
Bár maga a Philanthia termeléssel nem foglalkozik — oda akar hatni, hogy a magyar piacot magyar termelők lássák el termékeikkel és hogy a virágok olcsóbbak legyenek.
Amíg tehát a Philanthia Virágegyesület a virágkultuszt s a virágok szeretetét fogja mind szélesebb körben terjeszteni, addig a részvénytársaság a magyarhoni kertészetre támaszkodva kívánja kitűzött célját megvalósítani – írta egy korabeli lap a nyitás idején.
A philanhia latinul annyit jelent: a virágok szeretete. A bolt a Váci utca 9. szám alatti, Hild József által tervezett Nákó-ház földszintjén nyílt meg 1904. október 9-én Huszár Józsefné Szabó Jozefa vezetésével. A vörösrézből készült rózsákkal befuttatott, a Haas és Somogyi cég által kivitelezett üzletportált az akkoriban Lechner Ödönnel is együtt tevékenykedő Kőrössy tervezte 1906-ban, amely vörösréz betétekkel és intarziadíszekkel ékesített belső berendezésével Európa egyetlen máig megmaradt szecessziós virágüzlete. Figyelemre méltó a műemléki védettséget élvező bútorzat az üzleten belül.
1933-ban a Kertészeti Lapok így ír:
A közelmúltban ünnepelte a philanthiai virágkereskedés fennállásának 25 éves jubileumát. A „Philanthia" nemcsak a kertészek és virágkereskedők között, de a legelőkelőbb társaságban éppúgy, mint mindenütt ahol a virágot szeretik, ma már fogalom. Fogalma: a szolid kereskedőélet megtestesülésének és a világban megnyilvánuló ízlésnek, valamit a szépérzéknek. A Váczi utcai korzónak évtizedek óta egyik legnagyobb látványossága a szép üzlet, ahová még a mai leromlott gazdasági viszonyok között is állandóan örömmel tér be a születési, szellemi és pénzarisztokrácia köreiből kikerülő virágszerető vásárló közönség.
Bízunk benne, hogy az új bérlő folytatja a hagyományokat. Kérdésünkre a személyzet nem adott választ arra, mi lesz az üzlet sorsa.
Archív kép: Fortepan / Zichy