A világ egyik legnagyobb fűszergyártó és –forgalmazó vállalata idén is megjósolta, milyen aromákért rajongunk majd jövőre.
Az amerikai székhelyű McCormick & Co. óriásvállalat idén 20. alkalommal adta ki éves előrejelzését, amelynek ez alkalommal a „Nézz vissza, hogy előre tekinthess” nevet adta. Az elemzésben négy fő motívum szerepel, ezek: az édes és szezonális élvezetek, a fűszerforradalom, a nagyvilág kincsei, illetve a finom és tápláló elnevezésű témakörök.
Nézzük, ezeken belül – szerintük – milyen ízekért leszünk oda jövőre:
Édes és szezonális élvezetek
Az előrejelzés szerint a határok a következő időszakban egyre inkább elmosódnak, ezért az édes ízek sokszor keverednek majd csípős és savanykás zamatokkal is. Ezeket ugyanúgy megtalálhatjuk majd desszertekben, mint italokban, pékárukban vagy épp reggelizőpelyhekben is. Készülhetünk a füstölt fahéj-kardamom, a sütőtökfűszer-kókusztej, és az ancho chili-hibiszkusz kombinációkra – az elemzők szerint ezek jövőre igazán nagyot mehetnek.
Mindemellett nagyobb hangsúlyt kaphatnak majd a csak korlátozott ideig, az adott szezonhoz, ünnephez kapcsolódó ízkombinációk, amelyek a vásárlókban igyekeznek megpengetni az érzelmi húrokat.
Fűszerforradalom
A csípős ízek, a chilik iránti megnövekedő érdeklődés a várakozások szerint 2021-ben is tovább folytatódik, és a kreatív párosítások folyamatosan újabb piacokra törhetnek be a jövőben, legyenek azok akár koktélok, pácok vagy pékáruk.
A világ egyre inkább megismeri majd az aji amarillo, a guajillo, a Tien Csin és a chili de arbol nevét. Az extra csípősséget két újabb szósz, a mexikói chamoy (savanyított gyümölcs lime-mal, fűszerekkel és chilivel), illetve a délkelet-ázsiai sambal révén is megismerhetjük, amelyek egyre szélesebb körben lesznek elérhetőek. A nyelvzsibbasztó csípősséget a szakértők szerint jövőre egzotikus gyümölcsökkel és édes szirupokkal mérsékeljük majd.
A nagyvilág kincsei
Az elemzők úgy vélik, hogy a világban jelenleg tomboló járvány miatt, illetve a következtében bevezetett utazási korlátozások okán, az otthonukban ragadt emberek igénye megnövekedik majd a világ távoli tájain megszokott ízek iránt. Az igény pedig a várakozások szerint kettős lesz:
Jövőre várhatóan többet emlegetjük majd például az Észak-Afrikából származó dukkah fűszerkeveréket, amely lényegében pirított magok és olajos magvak keveréke, és egyaránt készíthető belőle édes, sós, illetve csípős változat is. Ez a fűszerkeverék remekül illik húsokhoz és zöldségekhez, de jól működik például olívaolajos mártogatósként is.
A szakemberek szerint hamarosan a brazil tempero baiano, a mexikói recados, a japán izakaya, a filippinó pinoy BBQ és az indiai kashmiri fűszerkeverékekkel, illetve az ezekkel ízesített termékekkel is szorosabb ismeretséget köthetünk.
A Kelet-Mediterráneum és a nyugat-európai ízvilág keveredése is megjósolható, így például a jövőben gyakrabban találkozhatunk baharat fűszerkeverékkel vagy borbolyával felturbózott finomságokkal.
Finom és tápláló
A kategória elnevezése a kitalálók szándéka szerint azt jelzi, hogy a vásárlóknak nem kell kompromisszumot kötni akkor, ha tápláló és egészséges, ugyanakkor ízletes ételeket, italokat szeretnének fogyasztani.
Az elemzők szerint jövőre folytatódik a chia mag és a kurkuma menetelése, ehhez csatlakozik majd a matcha és a lenmag, amivel bármilyen étel, ital vagy snack feldobható.
A zöldségek közül a gombák, az édesburgonya és a paradicsom arathat leginkább 2021-ben, az ilyen ízesítésű termékeket – rágcsálnivalókat, desszerteket, mártogatósokat, italokat – keressük majd a legtöbben, jósolják a szakértők. Közben pedig megismerkedhetünk a galambborsóval, a cranberry babbal és a fekete beluga lencsével is.
„20 éve tartó munkánk során számos olyan trendre hívtuk már fel a figyelmet, amelyek felrázták az addig megszokott konyhaművészetet, s új ízeket hoztak a mindennapokba” – fogalmazott a vállalat vezető kutató séfje, Gary Patterson. „Ezek a felismerések rendkívül izgalmasan alakították a globális étkezési, illetve italkultúrát. Utazás, egészség, élvezet és kényelem – mindezek ételekhez kötnek bennünket, az ízek pedig érzéki örömökkel teljesítik ki az élményt.”