Az írónő legkedvesebb barátnőjének kézirataiból szakácskönyv készült.
Kevés ember ismerhette jobban Jane Austent, mint Martha Lloyd. A két család hosszú időn keresztül ápolt szoros kapcsolatot, és Jane – saját elmondása szerint is – testvérének tekintette Marthát.
A két nő barátsága még késő gyermekkorukban, 1789-ben kezdődött. Aztán 1806-ban, amikorra mindkét család feje elhunyt, Martha összeköltözött az Austen-lányokkal és azok édesanyjával, és közös háztartást vezettek a Hampshire-i Chawton Cottage-ben – az örökérvényű Austen-kötetek szülőhelyén.
„Martha és az írónő nővére, Cassandra is remekül kijött egymással – ők vállalták a házimunka nagyobb részét, ezzel is támogatva Jane-t, aki így az írásra koncentrálhatott” – olvasható a Jane Austen Irodalmi Alapítvány weboldalán.
„Martha gyakorlatiassága felbecsülhetetlen volt abban a tekintetben, hogy segítségével az írónő könnyebben elmenekülhetett a hétköznapokból, és a számára fontosabb dolgokra összpontosíthatott.”
S amíg Jane a Büszkeség és balítélet, az Értelem és érzelem vagy az Emma megírásával foglalkozott, Martha is írásra adta a fejét – igaz, ő nem romantikus regényeket vetett papírra, inkább az Austen család kedvenc receptjeit gyűjtötte csokorba. A legnépszerűbb fogások leírásai sokszor származtak a kor népszerű szakácskönyveiből, ugyanakkor a három évtizedes munkát átölelő gyűjteményben helyet kaptak a legjobb családi receptek és a barátoktól ellesett finomságok is.
Most, évszázadokkal ezután, a mai kor emberének is lehetősége van Jane Austen kedvenc fogásainak elkészítésére, ugyanis a fent említett receptes könyv – Martha Lloyd’s Household Book – július 22-től már elérhető az Amazonon, 44,90 dollárért.
„Martha Lloyd könyve nem egyszerű szakácskönyv: valójában inkább egy műalkotás; egy több mint harminc éven át íródott kézirat, telis tele étel- és gyógyító receptekkel” – olvasható az ismertetőben. „A receptkönyvet lapozgatva Austen hű rajongói megannyi kapcsolatot is felfedezhetnek Martha és Jane munkássága között – például rábukkanhatnak a Büszkeség és balítéletben említett, titokzatos fehér leves pontos leírására is. Az olvasó azt is megtudhatja, hogy a világhíres írónő kedvence a sajtos pirítós és a mézsör volt.”
Jane halála után több mint 10 évvel, 1828-ban, az akkor 62 éves Martha végül hozzáment az író egyik megözvegyült fivéréhez, Sir Francis Austenhez, így a két barátnő végül kései, ám valódi rokonságba is került egymással.
Úgy tudni, hogy Martha kéziratait kétszáz éven keresztül a Lloyd-Austen család őrizgette, létezését a nagyközönség előtt sűrű homály fedte. Jelentőségét csupán a közelmúltban ismerték fel kellőképpen.
Közben: a Netflix nemrég jelentette be, hogy új, modern adaptációval készül, Jane Austen Meggyőző érvek (Persuasion) című műve alapján – a főszerepet Dakota Johnson kapta.