Cikkek

Orbán Szilvia

2021. augusztus 5.

JaneAusten , MarthaLloyd , szakácskönyv , kézirat , különlegesség

Az írónő legkedvesebb barátnőjének kézirataiból szakácskönyv készült.

Kevés ember ismerhette jobban Jane Austent, mint Martha Lloyd. A két család hosszú időn keresztül ápolt szoros kapcsolatot, és Jane – saját elmondása szerint is – testvérének tekintette Marthát.

A két nő barátsága még késő gyermekkorukban, 1789-ben kezdődött. Aztán 1806-ban, amikorra mindkét család feje elhunyt, Martha összeköltözött az Austen-lányokkal és azok édesanyjával, és közös háztartást vezettek a Hampshire-i Chawton Cottage-ben – az örökérvényű Austen-kötetek szülőhelyén.


„Martha és az írónő nővére, Cassandra is remekül kijött egymással – ők vállalták a házimunka nagyobb részét, ezzel is támogatva Jane-t, aki így az írásra koncentrálhatott” – olvasható a Jane Austen Irodalmi Alapítvány weboldalán.

„Martha gyakorlatiassága felbecsülhetetlen volt abban a tekintetben, hogy segítségével az írónő könnyebben elmenekülhetett a hétköznapokból, és a számára fontosabb dolgokra összpontosíthatott.”


S amíg Jane a Büszkeség és balítélet, az Értelem és érzelem vagy az Emma megírásával foglalkozott, Martha is írásra adta a fejét – igaz, ő nem romantikus regényeket vetett papírra, inkább az Austen család kedvenc receptjeit gyűjtötte csokorba. A legnépszerűbb fogások leírásai sokszor származtak a kor népszerű szakácskönyveiből, ugyanakkor a három évtizedes munkát átölelő gyűjteményben helyet kaptak a legjobb családi receptek és a barátoktól ellesett finomságok is.

Most, évszázadokkal ezután, a mai kor emberének is lehetősége van Jane Austen kedvenc fogásainak elkészítésére, ugyanis a fent említett receptes könyv – Martha Lloyd’s Household Book – július 22-től már elérhető az Amazonon, 44,90 dollárért.


A kiadvány a chawtoni Austen Múzeumban kiállított eredeti kötet színes reprodukciója.

„Martha Lloyd könyve nem egyszerű szakácskönyv: valójában inkább egy műalkotás; egy több mint harminc éven át íródott kézirat, telis tele étel- és gyógyító receptekkel” – olvasható az ismertetőben. „A receptkönyvet lapozgatva Austen hű rajongói megannyi kapcsolatot is felfedezhetnek Martha és Jane munkássága között – például rábukkanhatnak a Büszkeség és balítéletben említett, titokzatos fehér leves pontos leírására is. Az olvasó azt is megtudhatja, hogy a világhíres írónő kedvence a sajtos pirítós és a mézsör volt.”

A Büszkeség és balítélet történetében, a bálozóknak white soupot, azaz fehér levest készítenek, ami helyett az eredeti fordítás még csirkelevest használt. Az újrafordításban már kissé finomítottak a rejtélyes fogás megnevezésén, de ezidáig nem lehetett pontosan tudni, milyen ételre is kell gondolnunk a white soup kifejezés hallatán.A legújabb kutatások alapján ma már a legtöbben úgy vélik, hogy a XVIII. századi felső középosztály népszerű és trendi fogása valószínűleg borjúhúsból készített alaplében, vad szárnyasokból, tojássárgájával és tejszínnel főzött leves volt, amit őrölt mandulával dúsítottak.


Jane halála után több mint 10 évvel, 1828-ban, az akkor 62 éves Martha végül hozzáment az író egyik megözvegyült fivéréhez, Sir Francis Austenhez, így a két barátnő végül kései, ám valódi rokonságba is került egymással.

Úgy tudni, hogy Martha kéziratait kétszáz éven keresztül a Lloyd-Austen család őrizgette, létezését a nagyközönség előtt sűrű homály fedte. Jelentőségét csupán a közelmúltban ismerték fel kellőképpen.


Közben: a Netflix nemrég jelentette be, hogy új, modern adaptációval készül, Jane Austen Meggyőző érvek (Persuasion) című műve alapján – a főszerepet Dakota Johnson kapta.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra