Cikkek

Gonda Mariann, kép: Femme Actuelle

2021. április 6.

Húsvétkor nemcsak csokitojásból, hanem igaziból is hajlamosak vagyunk túlvásárolni magunkat. Hiszen az ünnep kötelező kelléke a sonka főzőlevében főtt tojás és persze festeni kell a locsolóknak is, akik idén nem jönnek ugyan, de a tradíció kedvéért akkor is pingálunk. Egy szó, mint száz, jó eséllyel köszöntenek ránk úgy a húsvét utáni napok, hogy a hűtőben főtt tojások hada várja szomorúan a sorsát.

Nagy kedvvel esünk neki a fenséges ünnepi reggelinek, és jóízűen falatozunk a sonka-tojás-kalács kombóból, de lelkesedésünk hamar megcsappan, ha derekas igyekezetünk ellenére másnap, harmadnap is ugyanazt kell enni.

Itt kap szerepet a háziasszonyok (és urak) legendás találékonysága, hogy a kegyvesztett étkek visszakapják méltóságukat egy-egy ételben újjászületve.

Ha ezt úgy sikerül elérni, hogy ne csak a feljavított maradékot lássa benne a család, hanem saját jogán váltson ki elismerő hümmögéseket - joggal lehetünk büszkék kreativitásunkra.


Félreértés ne essék, nincs azzal semmi baj, ha a húsvét utáni napokban menetrendszerűen sonkás tészta, rakott krumpli vagy máglyarakás kerül az asztalra, ezek az ünnepi menü szokásos utózöngéi, amelyeket többségünk nagyon is szívesen fogyaszt.

A hagyomány és az újítás barátságban megfér egymás mellett,

az ünnepek tájékán, amikor nagyobb figyelmet fordítunk a főzésre, sokunkban támad fel az igény, hogy az évről-évre ismétlődő fogások mellett újakat is kipróbáljunk. Elmaradhatatlan a sonka és a tojás, de szívesen kísérletezünk süteményekkel, báránnyal, egyéb különlegességekkel, amelyek a menü fakultatív elemei.

Ez a változatosság jellemezheti a maradék felhasználását is, az alábbiakban a főtt tojásra mutatunk néhány tippet.

Egyáltalán nem sértődős: a mimóza tojás

Tény, ebben a formában nagyon árulkodóak a tojás héja alá márványosan beszivárgó festékfoltok, de ezért kárpótol a töltelék milliónyi variációs lehetősége. Az alaprecept szerint a félbevágott tojás sárgáját összetörjük, majonézzel kikeverjük, apróra vágott petrezselymet adunk hozzá, sózzuk, borsozzuk és habzsákból vagy egyszerűen kanállal visszatöltjük a fehérjébe.


Játszhatunk a különböző zöldekkel, szószokkal, fűszerekkel, adhatunk hozzá zöldségpürét vagy halat -

a végeredmény mindig más és más, de garantáltan finom, hiszen a tojás igazi átváltozóművész.

Nyerő kombináció a koriander - tejföl - avokádó, amelynek egy citrom reszelt héja és leve ad némi frissességet, a tetejét pedig pirított szezámmaggal szórhatjuk meg. Ha családunk tagjai ellenérzéssel viseltetnek a koriander irányába, cseréljük petrezselyemre vagy metélőhagymára.

A cékla jól működik a lágy kecskesajttal, nemcsak finom lesz, hanem káprázatosan szép is élénk színével.


Kevés füstölt lazaccal, kaporral és tormával, blinin vagy toast kenyéren tálalva elegáns, de pénztárcabarát fogás válik belőle.

Azonos összetevőkből, a tojásfehérjét felaprítva és a töltelékbe keverve változatos szendvicskrémeket, pástétomokat, mártogatósokat készíthetünk.


Francia kifinomultság: a gribiche mártás

Ez a majonéz félék családjába tartozó hideg szósz jó barátja a főtt, párolt húsoknak, a különösebb karakterrel nem rendelkező halaknak, zöldségeknek.


2 főtt tojás sárgáját villával összetörünk és hozzáadunk 1 kk. mustárt, majd habverőre váltunk. Sózzuk, borsozzuk. Folyamatosan keverve 250 ml vékony sugárban csorgatott olajjal és 1 ek. borecettel, mint egy majonézt, felverjük.

A tojásfehérjét nagyon apróra vágjuk (át is passzírozhatjuk), felkockázunk 3-4 csemegeuborkát és 20 g kapribogyót, felaprítunk 1 evőkanálnyi friss zöldfűszert: petrezselymet, tárkonyt, turbolyát vegyesen. Mindezt hozzáadjuk a majonézhez és alaposan elkeverjük.

Csak a neve sznob: a klubszendvics

Az eredetileg egy előkelő new yorki klubnak tulajdonított receptben nem szerepel főtt tojás, ez azonban nem jelentett gondot az utókornak, hogy kénye-kedve szerint módosítson a hozzávalókon.

Így aztán a Belgiumban rendkívül népszerű klubszendvics (amelyet dagobert vagy a flamand területeken smos néven is emlegetnek) köszönőviszonyban sincs az eredetivel:

toast kenyér helyett bagettel készül, a majonézbe összetört főtt tojást kevernek, csirke és bacon helyett sonka van benne, és kerül bele egy szelet gouda sajt is. Lényegében csak a salátalevél és a szeletelt paradicsom a közös metszet.


Úgyhogy mi is vehetjük magunknak a bátorságot, hogy lazán értelmezzük a klubszendvics definícióját és csak azt tartjuk meg belőle, ami számunkra szimpatikus. Vegyünk 2-3 szelet franciakenyeret vagy akár kalácsot, pakoljuk meg a húsvéti maradékokkal: sonkacafatokkal, szeletelt vagy krémnek kikevert főtt tojással, friss primőr zöldségekkel, rögzítsük a rétegeket fogpiszkálóval, vágjuk átlósan háromszög alakúra - házi klubszendvicsünknek előkelő körökben sem lenne oka szégyenkezni.

Az oroszok Wellingtonja: a kulebiak

A tésztában sült halételt a 20. század elején Oroszországból hazatérve a francia Auguste Escoffier tette világszerte ismertté.

Mind megjelenésében, mind tartalmában megmutatkozik ünnepi étel volta:

a leveles vagy kelt tésztából készülő kérget gyakran díszítik bemetszések, rátétek. A töltelék főszereplője eredetileg egy szép darab lazac vagy tokhal, rizs vagy hajdina, hagyma, gomba és főtt tojás társaságában, kaporral ízesítve.


Az idők során számos változat terjedt el, készítik darált hússal vagy zöldségekkel (például káposztával vagy burgonyával) és igen népszerű nemcsak az ex-Szovjetúnió államaiban, hanem Lengyelországban és Izraelben is.

Egyszemélyes Stefánia: a skót tojás

Olyan, mint egy Kinder Surprise: a roppanós panírba burkolt ízes fasírtban még egy főtt tojás is rejtőzik.


Fűszerezzük a darált húst a megszokott módon (vagy másképp, ha kedvünk úgy tartja), burkoljunk be vele egy főtt tojást és forgassuk lisztbe, felvert tojásba, végül zsemlemorzsába. Forró olajban süssük pirosra.

Forrás: Femme Actuelle

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra