Cikkek

Gellért Gábor

2022. december 18.

A somlói galuska nem egy kimondott karácsonyi sütemény. Az azonban bizonyos, hogy egy karácsonyi ebédnél nagy sikert lehet aratni az eredeti változattal. Baracskay Angéla receptje következik.


Arról óriási viták zajlanak, hogy ki találta ki a somlóit. Ami biztos: nem a XVI. században született és nem a Somló-hegyről kapta a nevét. Legenda az is, hogy az édességet Gollerits Károly, a Gundel étterem főpincére álmodta meg és azért adta neki a "somlói habos galuska" nevet, mert a felesége a borvidéken született. Ha van köze Golleritsnek a galuskához, az maximum annyi, hogy valószínűleg ő nyújtotta be újításként a Gundel étterem vezetőségének. Aztán hogy megosztoztak-e a cukrásszal az újításra kapott 200 Ft jutalmon, erről nem szólnak az almanach-ok.

A somlói galuska készítője Szőcs József Béla cukrászmester lehetett, aki az államosításkor a Vörösmarty – vagyis a Gerbeaud – cukrászdában volt tanonc, majd 1956-tól a Gundel étterem cukrászműhelyét vezette. Az édesség a nevét nem Somlóról, hanem a fóti Somlyó-hegyről kapta. Szőcs József Béla ugyanis Kisalagon élt a Somlyó lábánál. Persze azt is suttogják, hogy az alapinspirációt a kiváló cukrász is találta, méghozzá Auguste Escoffier egyik szakácskönyvében. Persze ez is mindegy, hiszen a piskótát és a csokoládé öntetet egészen biztosan nem Escoffier találta fel.

Ami biztos: az eredeti somlói megdolgoztatja a háziasszonyt. Baracskay Angéla pastry séf nagyon aprólékos, és nem enged egyetlen ízötletből sem. Egyben elnézést kér mindenkitől, aki nekifog a maratoni somlói készítésnek, de vigasztalásul annyit üzen: az utolsó morzsáig el fog fogyni!




Elkészítés:


Sima piskóta:


6 db tojás (3 db egyben 3 db kettéválasztva)

80 g liszt

125 g cukor

A tojás fehérjét felverjük (3 db) és félre tesszük. Ugyanabba a tálba mehet 3 db egész tojás és a 3 db sárgája amit először magában verünk fel és fokozatosan adjuk hozzá a cukrot míg ki nem fehéredik. A masszába beleforgatjuk a liszt felét szitálva, aztán a fehérje felét, és ismételjük a hadműveletet a másik adag liszttel és fehérjével. Szilikonos sütőpapíron vagy kivajazott tepsiben megsütjük 200 fokon 4-6 perc alatt. (Inkább egy kicsit túl, mint alul, mert a rumos szirup miatt és a krém miatt úgyis puhul).


Diós piskóta:


6 db tojás (3 db egyben 3 db kettéválasztva)

70 g liszt

30 g darált dió

125 g cukor

Elkészítése ugyanúgy zajlik, mint a sima piskóta esetében, a diót nem kell szitálni, csak hozzá kell forgatni a végén.


Kakaós piskóta:


6 db tojás (3 db egyben, 3 db kettéválasztva)

60 g liszt

20 g kakaó

100 g cukor

Elkészítése ugyanúgy történik, mint a sima piskóta esetében, a kakaót a liszttel szitálva adjuk hozzá.


Rumos szirup (mazsolás):


200 g cukor

200 g víz

200 g rum

1 pohár mazsola

A vizet a cukorral sziruposra főzzük, majd hozzáadjuk a rumba áztatott mazsolát.

Csokoládé öntet

300 g tej

200 g étcsokoládé

70 g vaj

A csokoládét felolvasztjuk, hozzáadjuk a vajat, és a forralt tejet, és kézi habverővel fényesre keverjük.


Vaníliakrém:


1 l tej

200 g tejszín

180 g tojássárga

150 g cukor

60 g keményítő

200 g vaj

2 vaníliarúd kikapart belseje vagy 1 teáskanál vanília őrlemény

A tojássárgát a cukorral, a keményítővel egy egy kevés tejes tejszín keverékkel kikeverjük. A tejet, a tejszínnel és a vaníliával felforraljuk. Ráöntünk egy keveset, és csomómentesre keverjük. Majd mehet is vissza a tojásos alap a forralt tejszínes tejbe. Alacsony lángon főzzük, és forrásponttól számítva még legalább 2-3 percig keverjük.

Az alja könnyen odaég, lassan és türelmesen kell elkészítenünk.

Félrehúzzuk, és hozzákeverjük a hideg kockázott vajat. Hagyjuk kihűlni. Hűtőbe tesszük.


Dió grillázs:


200 g dió

500 g cukor

A diót 180 fokon 3-4 perc alatt megpirítjuk (intenzívebb lesz az íze, nem elspórolható)

Kiderítjük szilikon lapra, vagy kivajazott tepsire. A cukrot egy pici vízzel hígítjuk és karamellt készítünk belőle. Leöntjük a diót vele és hagyjuk kihűlni. Majd összetörjük.

1 l hideg 35% tejszín

Ez a legegyszerűbb része, de ennél is érdemes tartani, hogy először alacsony fokozaton kezdjük el felverni és szépen lassan emeljük.