Cikkek

Támogatott tartalom

2022. február 2.

Dabas Deli Bistro , Pócsik László , Jelenik Zsolt , Horváth Dániel

2021 őszén indultak, de már egyre többen miattuk érkeznek Dabasra, hogy a platánfás főtéren ebédeljenek, vacsorázzanak, vagy csak elfogyasszanak reggelire egy velős pirítóst.

Pócsik László tulajdonos húsz-harminc éve tudja, hogy egyszer saját vendéglátóhelyet akar nyitni. Utazásai során körvonalazódott, milyennek kell lennie, hogy a világon bárhol megállja a helyét: 

egyszerre legyen minőségi bisztrókonyha, csúcsminőségű termékeket kínáló delikáteszüzlet és specialty kávézó.

Jó ideje Dabast tekinti otthonának, így az is egyértelmű volt, hogy a vállalkozásba itt vág bele.

Amikor a főtéren addig működő üzlethelység bezárt, eljött az idő, lépni lehetett, még ha üzletileg nem is ez volt a legelőnyösebb pillanat – akkor kezdődött a koronavírus-válság a vendéglátás bizonytalan sorsával és az építőipar óriási leterheltségével, ami a teljes átépítés miatt jelentett gondot és alaposan elszálló költségeket. Mindezek ellenére tavaly szeptember végén meg tudtak nyitni.
Az azóta eltelt idő nekik dolgozott: 

ma már egyre többen indulnak útnak kifejezetten miattuk Dabasra.



A Dabas Deli Bistro pedig szívesen épít azokra, akik értékelik a munkájukat, és az élményért hajlandók akár útra is kelni. Mindemellett a minőségre vágyó környékbeliek számára is van végre egy biztos pont, amelyre számíthatnak. 

A minőségi kínálat alapvető, legyen szó bisztrófogásokról, italokról, kávékról vagy a delikáteszüzlet kulináris termékeiről. Legalább ilyen fontos a mindezt körülvevő környezet a platánfás külső térrel, letisztult, kényelmet árasztó, világos enteriőrrel, fotelszerű székekkel. Mindezeken túl fő vonzerő a csapat hozzáállása, ahogyan Pócsik László vallja:

megünneplik a vendégeiket minden pillanatban. 

Noha a Dabas Deli Bistrót laza fine dining jellemzi, az étlapot úgy állították össze, hogy ne hökkentsék meg a környéken élőket sem, ezért inkább lassan, lépésről lépésre mutatják meg, miként érdemes kilépni a rántott hús és a brassói vonzásköréből. Példaként  álljon itt az általunk kóstolt marhapofapörköltjük, amely az otthon ízeit idézi, de tálalása, megjelenése jóval különlegesebb. 

A Dabas Deli Bistróra reggel héttől este tízig lehet számítani, így kiadós reggelit is kaphatunk. Volt már példa arra, hogy a krémesen lágy velős pirítósukért Zalaegerszegről autóztak el hozzájuk.
A bisztrókínálatnak megfelelően az étlap nem túlbonyolított, de mindenki találhat kedvére valót a három előétel, három leves, főételként pedig szték, burger, kacsa, csirke, fogas, rák és tészták közül.
Ezekért Jelenik Zsolt executive chef és Horváth Dániel chef de cuisine felel. Amit lehet, helyben sütnek, például a gyümölcsökkel tálalt libamájbrûlée mellé kínált fügés kalácsot, miként az angusburgerük buciját is. 



Az egyszerűen elegáns desszertek után ne hagyjuk ki a kávét sem. Tartanak sötétebb pörkölésűt a hagyományosabb ízlést kedvelőknek, és világosabb fajtát a nyitottabb látogatóknak, akik a klasszikus, megszokott aromákon túl más ízre is vágynak. A saját kávékeveréküket pedig a baristáik igényének megfelelően egy délolasz manufaktúrában pörkölik. Mindezek alapján már a nyitáskor sem volt kérdés, hogy Dabas és környékének vendéglátásában vezető szerepet vállalnak, de azóta az országos gasztrotérképre is felkerültek. Fontos feladatuknak tartják, hogy mindenki megtudja, milyen jó hely Dabas, és ne csak egy villámlátogatás helyszíneként gondoljanak rá. Rajtuk nem múlik! (x)

SZÉKELYKÁPOSZTA

HOZZÁVALÓK (4 FŐRE)

  • 80 dkg csontozott sertéstarja
  • 1,5 kg sertészsír
  • 2 fej salottahagyma
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 0,5 kg rizottórizs
  • 3 dl fehérbor
  • 5-6 dl szárnyasalaplé
  • 1 evőkanál vaj
  • 5 dkg reszelt parmezán sajt
  • 10 dkg füstölt zsírszalonna
  • 0,5 kg savanyú káposzta
  • 2 db babérlevél
  • só, bors, fűszerpaprika, kömény – ízlés szerint
  • 8 vékony szelet kolozsvári szalonna (vagy bacon)
  • 1 szál füstölt száraz kolbász

FORMÁZOTT SERTÉSTARJA

A csontozott sertéstarját egészben sózzuk, befűszerezzük, fűszerpaprikával, köménnyel, fekete borssal hagyjuk két órát állni a pácban. Konyhai kötözőspárgával megformázzuk, és bő zsiradékban, 85 fokon 7-8 óra alatt készre sütjük (konfitáljuk). Vastag szeleteket vágunk belőle.

RIZOTTÓ

Két fej salottahagymát apróra vágunk, cseppnyi olívaolajon megpároljuk, majd fél kiló rizottórizst adunk hozzá, amivel átpirítjuk. Felöntjük 3 dl fehérborral, ha elfőtt a leve, hozzáöntjük az 5-6 dl szárnyasalaplevet, amellyel készre (al dentére) főzzük. Vajjal fényezzük, és reszelt parmezán sajttal krémesítjük, végül zöldfűszerekkel ízesítjük.

KÁPOSZTA

Kipirított szalonna zsírján megpároljuk a savanyú káposztát, hozzáadjuk a babérlevelet.
Ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal, fűszerpaprikával, köménnyel.

KOLOZSVÁRISZALONNA-CSIPSZ

A vékonyan leszeletelt szalonnának (esetleg készen kapható szeletelt baconnek) két sütőpapír között kisütjük a zsírját 150-160 fokon, amíg teljesen ropogós lesz.

KOLBÁSZMORZSA

Egy szál száraz füstölt kolbászt apróra vágunk, lepirítjuk forró serpenyőben, majd leszűrjük. Kinyomkodjuk belőle a lehető legtöbb zsiradékot, majd összeaprítjuk és kiszárítjuk, amíg teljesen morzsalékos lesz. 

A külön elkészült elemeket tányéra tesszük, és tejföllel fogyasztjuk.
Ha elegánsabban szeretnénk tálalni, a rizottót tálalógyűrűbe helyezzük, ráadagolunk egy réteg káposztát, majd erre rakjuk a körbepirított tarjaszeletet. E köré tálaljuk a tejfölt, megszórjuk a kolbászmorzsával, és ráhelyezzük a szalonnacsipszet. 


(X)