Mi az? 40 órán keresztül főzik, kakaóbab, vanília vagy gyömbér és szerecsendió is kell hozzá és akár 14 hónapon át érlelik? Hát a sör. A Mikulás-gyár a magyar sörfőzdékben is beindult, mi meg boldog, gyermeki mosollyal válogattunk a téli-karácsonyi sörújdonságok közül.
Magyarországon a sörfogyasztás több mint 90 százaléka április és október közé koncentrálódik. Bár karácsonyra megjelennek a hagyományos sör-adventi naptárak és díszcsomagolások, de a gyárak – kevés kivétellel – nem igazán készítenek ünnepi söröket. A KKK-főzdék (Kisüzemi-Kézműves-Kraft) azonban idén is bevetették a saját különlegességeiket, melyeket kifejezetten az téli-ünnepi napokra főztek. A könnyed IPA-k, savanyított sörök, búzasörök helyett ilyenkor a fűszeres ale-ek, a nehéz, tartalmas fekete sörök – duplabakok, stoutok – és a világosabb sörök csúcsai a barley wine-ok, wheat wine-ok (árpabor, búzabor) szezonja köszönt be.
A lusta és hanyag szerzetesek söre
A kolostorokban a szigorú aszkéta életmód megkívánta a böjtölést, de az északabbra élő szerzetesek, hogy télen a hiányzó energiát pótolják, erős, tartalmas söröket készítettek és azt fogyasztották. A hagyomány szerint a bajorországi Kulmbach kolostorában egy fiatal sörfőző-segéd este lusta volt a söröshordókat levinni a pincébe és az udvaron hagyta őket.
A zimankóban a magas alkoholtartalmú sör egy része megfagyott,
és amikor a sörfőzőmester reggel látta, mi történt, a hanyag novíciusra ráparancsolt, hogy a jeget halássza ki és a sötétbarna italt büntetésből igya meg. A tettes zavaros kotyvalék helyett azonban a hordó mélyén gazdag, telt ízű sűrű sört talált, amit végül egyre nagyobb kedvvel nyakalt be.
Ez az eisbock, azaz a jégbak születésének a sztorija. Ez a német területről származó sörfajta az alsó erjesztésű sörök csúcsa. A 7-9 százalékos baksörből ma már modern technikával fagyasztják ki a víz egy részét, hogy jégbakot nyerjenek. Persze a friss technológia lehetővé teszi, hogy akár 67,5 százalékos sört készítsenek, ez ma a világ legerősebb söre. A kőbányai Hop Top sörfőzde azért megelégedett avval, hogy saját duplabakjából Magyarországon elsőként készített eisbockot. A 11 százalékos sört 0,75 l-es exkluzív magnum-palackban hozták forgalomba. Akár egy jóféle vadételhez, akár csokoládés süteményekhez csodás kísérő lehet.
Az Esthajnal
A békésszentandrási Szent András Sörfőzde már hetedik éve főzi meg speciális karácsonyi sörét. A sorozatban volt már füstős búza, a fenyővel ízesített sör vagy a mentás stout és barackos black IPA is. Idén az Esthajnal 20 egy fekete ribizlis balti porter – tesztünket ide kattintva olvashatják.
Ez a sörfajta egy sötét, magas alkoholtartalmú alsó erjesztésű sör, ami hasonlít a duplabakokra, csak fűszeresebb, kicsit „unikumosabb” hatású. Ezen könnyít a feketeribizli, amivel együtt érlelték. Nagyszerű kísérője lehet édes mártással tálalt vörös húsoknak vagy egy sajttortának is.
Mézeskalács, gingerbread, rénszarvas
A hagyományos karácsonyi fűszereket a sörfőzdék előszeretettel használják az állandó szortiment „karácsonyosítására”. A fertőrákosi Krois Brewery stoutját, a Black Unicornt hangolta át ünnepiesebb ízűre egy kis
szegfűszeg, fahéj, narancshéj, szerecsendió és vanília segítségével.
És az egyszarvúból újjászületett Brewdolph, a rénszarvas, egy kellemes, könnyedén fűszeres karácsonyi stout. Jó kísérője lehet akár a halászlének is.
A budapesti Mad Scientist az ünnepekre szintén nem szupererős sörökkel, hanem két sütis ízvilágú desszertsörrel készült. A kakaóbab, a kardamom, a szegfűszeg, a csillagánizs, a vanília vagy a gyömbér és a szerecsendió szokásos fűszerei ezeknek az ünnepi főzeteknek, de
nem mindegy, hogy az alapsör milyen minőségű és a fűszerezést is könnyű elrontani, mert a pörkölt maláta és a komló keserű ízei kellemetlenül felerősíthetik a fűszerek utóízét.
Az Almost Over egy 7,5 százalékos milk stout, (tejcukorral dúsított közepesen erős fekete sör) „folyékony mézeskalács”, ami bármelyik karácsonyi keksz vagy süti mellé (vagy helyett) passzol.
A Gingerbread Latte egy 7 százalékos fűszeres angol stílusú brown ale, kicsit csípősebb utóízű a benne lévő gyömbértől és szerecsendiótól, de ez is ideális desszertsör, szép arányokkal, nem csak édesszájúaknak.
Hulla, hó, teli pohár
A Monyo Brewing sem hagyott minket ünnepi sörök nélkül. A már megszokott grafikai arculat (a Graphasel Design Studio munkái) ezúttal két Tarantino-filmekre hajazó karaktert mutat be nekünk. A Los Rodriguez mexikói bérgyilkosa egy specialty kávés russian imperial stoutot hozott ajándékba. A főzde ismét a Coffee Collective, dán mikropörkölővel manufakturával kollaborált, és egy speciális bolíviai kávét adagoltak a sörbe. A megszokott csokis-kávés ízvilág mellé meglepő módon üde narancsos-mandarinos illat és íz is megbújik ebben a sörben, és a 10 százalékos fajsúlyos stoutba így kerül egy kis extra vidámság és izgalom.
A One Handed Stuntman meg egy atomerős 13-as barley wine, azaz árpabor. Ezek a magas alkoholtartalom mellett 8-14+ százalékos komoly, sokszor 320g/literes cukortartalommal rendelkeznek, amit egy sörben elbeszélt 6 puttonyos aszúként értelmezhetünk. A hosszú érlelés (akár 12-24 hónap) következtében különleges egyedi darabok, melyeket
érdemes akár több évre eltenni, akár egy nagy bort.
Hiába a bor-erősség, a Monyo söre selymesen lágy, nem alkoholos, likőrös. A gesztenyebarna színű nedű mazsolás, aszalt gyümölcsös, fügés-narancshéjas ízekkel, diós, telt malátájával amolyan kandalló melletti kortyolgatós darab, remek párja lesz a diós bejglinek.
Hordóérlelt kollekció
A szintén a kőbányai Főzdeparkban alkotó Horizont két éve főzte meg először a Night Shift névre hallgató russian imperial stoutját. Tavaly már kipróbálták tennessee-i whiskeys és rumos hordóban érlelve is. Idén új termékcsaládot is alkottak a név mellé. A hatféle sörből álló sor gyönyörű csomagolásban kapható, telitalálat, ha exkluzív ajándékot keresünk.
Van benne 1 éven át bourbon-hordóban érlelt russian imperial stout, melynek kóstolhatjuk a csokis-kávés és a csokis-kókuszos változatát, és főztek egy wheat wine-t (a barley wine-hoz hasonló árpa és búzamalátával készül) is, melynek rumos-, bourbonos- és a Gemenc Whiskeytől átvett hordókba töltött változatát is kipróbálhatjuk. Mindkét alapsört
váltott műszakban, közel 40 órán át főzték
(egy átlagos craftsör 6-10 óra alatt készül el), és több, mint egy évig érlelték. A hordók aromái jellegzetes plusz ízeket adnak a csokis-kávés illetve a mazsolás-aszalt gyümölcsös, likőrös ízvilághoz.
Kikacsintás külföldre, vissza a megszokott ízekhez
Ha végképp elteltünk a nehéz sörökkel, hordóaromákkal, karácsonyi fűszerekkel, akkor legyen egy bónusz cseh a magyarok közé: Pilzenből idén is megérkezett az ünnepi 1 literes, Pilsner Urquell, ami különleges formában, de a klasszikus élményt nyújtja azoknak, akik a hagyományos sörvonalat jobban kultiválják a kézműves kuriózumoknál.
Mennyből az angyalok söre
De az ünnep azért ünnep, hogy ne a megszokottat keressük. A miskolci Zip’s két éve kezdte a közös munkát az ír Jameson whiskey-lepárlóval. Ekkor készült az Angel’s Ser, mely egy angol stílusú erős ale, amit tokaji musttal dúsítottak és whiskeys hordóban érleltek. Ennek a sörnek a 2 évig tartályban kondicionált változatát palackozták le idén.
A hosszú hordós érlelés kellemes diós-vaníliás ír ízvilágot, a must a jellegzetes tokaji aromákat csempészi a sör ízeibe. A plusz két év alatt mindez harmonikus egységbe ért össze, rézvörös színével, szemet gyönyörködtető habjával különleges élmény.
A ráadás meg a Zip’s Mihályi Patisserie-vel együttműködve elkészített Dobos Desszert söre. A sütemény tökéletes cseppfolyósítása minden Dobos-ízt szállít, és még egy kis egyetemes kulturális ízelítőt is kapunk mellé. A címkét Seres László festőművész tervezte, a Cimbaliband jazz-számot szerzett hozzá és Légrádi Gergely író regényét is megrendelhetjük a Zip’snél a sör mellé, hogy teljes legyen a karácsony.