A május-júniusi virágzás a pollenallergiások számára nem azt jelenti, mint másoknak: kezdődik az állandó orrfújós-szemkönnyezős időszak.
A szeszélyes tavaszvég egyik legszebb látványa a nyíló virágok vidám sokszínűsége, de egy allergiás a kecses növényeket csak jókora távolságból csodálhatja. Sok esetben viszont elkerülhetetlen, hogy olyan helyen tartózkodjanak, ahol a levegőben milliónyi, szervezetüket irritáló, apró pollen kering a levegőben. Világszerte sok millióan küzdenek ilyenkor végeláthatatlan tüsszögéssel, szemviszketéssel vagy épp -könnyezéssel, orrdugulással, amit általában tünetileg kezelnek: előkerülnek az orrcseppek, az allergiaellenes tabletták.
Egy ideje már tudott tény, hogy az immunrendszer erősítése enyhülést hozhat a kellemetlen allergiás tünetekre. Az immunoterápia azáltal fejti ki a hatását, hogy csökkenti a szervezet érzékenységét bizonyos allergénekkel szemben, más szóval, építi az immunitást. Jó, ha tudjuk viszont, hogy a védekező rendszerünket az elfogyasztott ételekkel is támogathatjuk, vagyis segíthetünk a szervezetnek, hogy az immunitás természetesen is épüljön-erődödjön bizonyos allergénekkel szemben – szakemberek állítják: ehhez nem kell különösebb dolgot tenni, csak néhány élelmiszert ebben az időszakban gyakrabban fogyasztani.
Az allergiaszezonban célszerű a napot rögtön egy jó kis smoothie-val kezdeni, amibe sok, a védekező rendszert erősítő alapanyag is pakolható. A lényeg, hogy először ne essünk túlzásba, nem kell, hogy például a kellevél íze minden mást elnyomjon – hadd tegye csak a dolgát szép csendben. Az alábbiakban mutatunk néhány remek immunerősítő alapanyagot, amelyekből nem csak ízletes vacsora készíthető, de az immunrendszerünknek is használnak.
Citrusfélék és egyebek
A grapefruit, a citrom, a narancs – de a papaya, a kivi – is szóba jöhet, hiszen ezen gyümölcsök mindegyike valóságos C-vitamin bomba. A grapefruit különösen gazdag fitotápanyag-forrás, ami remekül turbózza a védekezőképességet.
Keresztesvirágú zöldségek
Brokkoli, karfiol, kelbimbó – mind telis-tele vannak antioxidánsokkal, ráadásul gazdagok kolinban is, ami a védekezésben fontos szerepet játszó emésztőrendszeri baktériumokra van jó hatással.
Fűszerek
Egyes fűszerek kiváló szolgálatot tehetnek egy allergiás étrendjében. A fahéjnak például vírus- és baktériumellenes tulajdonságai vannak, a kurkumában található kurkumin blokkolja a hisztamin kioldódását. Ha a kurkumát fekete borssal kombináljuk, a tápanyagok felszívódása gyorsabb lesz. A gyömbérnek gyulladáscsökkentő hatása van, ez többek között az orrüregek duzzanatát is lelohasztja.
Zsíros halak
Az omega-3 zsírsavak remek szolgálatot tesznek a szív egészségének megőrzésében, de a lazac, tonhal vagy kardhal fogyasztása a légúti gyulladásokat is csökkentheti, így enyhítheti az allergiás panaszokat.
Tojássárgája
A tojássárgájával óvatosan kell bánni, hiszen magas a koleszterintartalma, de jó, ha tudjuk, hogy tele van cinkkel és szelénnel, amelyek remek immunerősítők.
Gomba
A gombában szintén sok a cink, így kiváló, ha a védekezőrendszert szeretnénk segíteni. Némelyik gomba – például a shiitake és a maitake – gazdag béta-glükánban is, ami egyensúlyba hozza az immunrendszert és segít az allergiás tünetek minimalizálásában is.
Répa és paprika
Tele vannak béta-karotinnal, egy olyan antioxidánssal, ami a szervezet fehérvérsejtjeinek, és a mucus-membránnak, a nyálkahártyának segít a kórokozók elleni harcban. Itthon szerencsére azzal is sokan tisztában vannak, hogy a paprika rendkívül gazdag C-vitaminban – nagyjából háromszor annyit tartalmaz, mint egy narancs.
Olajos magvak, diófélék
Rágcsálnivalóként sem utolsóak, de remek élettani tulajdonságokkal is rendelkeznek. A kesudió és a mandula például úgy viselkedik, mint egy antihisztamin: nagyszerűen enyhíti a kellemetlen allergiás tüneteket. A napraforgómag és a lenmag salátára szórva is isteni, de finom ízük mellett gazdag E-vitamin források is, ami azért fontos, mert ez a vitamin készteti a fehérvérsejteket arra, hogy hatékonyan küzdjenek a kórokozók ellen.
Kelkáposzta és spenót
Ezekből a leveles zöldségekből együnk minél többet – akár készítsünk belőlük tápláló turmixokat is. Remek C- és E-vitamin források, de emellett gazdagok folátban is – ezek mindegyikének kulcsszerepe van a betegségek elleni védekezésben.
Görögdinnye
A görögdinnye rendkívül jól hidratál, ami már eleve segít az egészségmegőrzésben, de tele van likopinnal is, ami a légzőrendszerben kialakuló gyulladások csökkentésében segíthet.
Joghurt
A joghurtokban lévő probiotikumok nem csak az emésztőrendszer, de – gyulladáscsökkentő hatásuk révén – az egész szervezet egészségét védik.
Zöld tea (mézzel)
Egy pohárnyi minőségi zöld tea egy kanál mézzel igazi védelmi bomba a szervezetnek: gyulladáscsökkentő hatású, emellett csökkenti a hisztamin kibocsátást, és L-teanint is tartalmaz – egy olyan aminosavat, ami jelentős szerepet játszik a test védelmi vonalának felépítésében. Tanulmányok azt is igazolták, hogy a zöld tea csökkenti az IgE nevű allergia antitest mennyiségét.
Vörös húsok
A szív egészsége szempontjából fontos, hogy a vörös húsokból mértékkel fogyasszunk, de az allergiások jó, ha azt is tudják, hogy a marhahús remek cink- és szelénforrás, ami például a vírusok elleni harcban nagy segítségére van a szervezetnek.
Hagyma és paradicsom
A paradicsomban lévő likopin remek gyulladáscsökkentő, és ugyanezt a szerepet töltik be a hagymákban található bioflavonoidok. A hagymákban jelen lévő flavonoidfajta, a kvercetin pedig – antihisztaminként működve – az orr nyálkahártyájának duzzanatát csökkentheti érzékelhetően.
Fokhagyma
Már a régiek is tudták, hogy a fokhagyma igazi csodaszer, amit ajánlatos bevetni, ha betegséggel küzdünk. A modernkori tanulmányok tudományos magyarázatot is adtak az ősi tapasztalathoz: a jótékony hatásokért főként a fokhagymában lévő allicin nevű szerves kénvegyület „felelős”.