Életmód

Szöveg: D. J. - Fotók: Dorkó Dániel, Magyar Bor – Személyesen / www.bor.hu, Cukrász Ipartestület

2022. április 25.

Székesfehérvár

Az egykori koronázóvárosban legendás étel a ropogós kacsafertály, de az úri lakomák helyett inkább a piaci kofákhoz vezetnek a szálak, a városban ugyanis a józan konyhának van becsülete. Klasszikuson nem is csavarnak, csak mértékkel. Székesfehérvári panorámafotónkra a kézműves kifli, a szalontüdő, a céklás rizottó, a mangalicapofa-gulyás, egy vadétel és az úgynevezett Somlói Revolúció is felfért.

Az ezeréves Székesfehérvár mai arcában a régmúlt méltósága és a modern iparral rendelkező 21. századi város vonásai is megtalálhatók. Magyarország történelmi fővárosa évszázadokig uralkodói szertartások, koronázási, esküvői és temetési ceremóniák helyszíne volt. Státuszát később székfoglaló országgyűlések színhelyeként is megerősítette. Pajzs alakú címerében egy fehér vár kitárt kapui hirdetik, hogy

„Székesfehérvár mindig nyitva áll a becsületes, tisztességes szándékú személyeknek”.

Sajnos a város látképén súlyos nyomot hagytak a korábbi korok, megsemmisült a Szent István-i koronázó bazilika is.



A patinás belvárost barokk és késő barokk stílusú házak szegélyezik, főterén emblematikus vörösmárvány Országalma-díszkút emlékeztet Székesfehérvár jelentőségére. Mára a város ipari és technológiai központ, a haza gazdaság egyik legfontosabb bástyája, az ott működő cégeknek köszönhetően. Nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a mindennapokban is élhető, élettel teli legyen a város – ezt kulturális és szabad idős intézmények, programok sora segíti.


Séta közben megfáradva pedig számos étterem, kávézó, cukrászda változatos kínálatából válogathatunk, hogy – amint a helyiek mondják – „a történelem teraszán” pihenjünk meg néhány percre. Kevesen tudják, hogy az 1938-as fehérvári kihelyezett Országgyűlésen emelték nemzeti ünneppé augusztus 20-át, Szent István ünnepét, és hogy

idén az 1222-ben Székesfehérváron kiadott Aranybulla tiszteletére egész évet átfogó programsorozattal, emlékévvel várják a látogatókat.


Kacsa saját zsírjában

Jellegzetes ételkülönlegességek emlékei nem maradtak fent, máig virágzik viszont a piaci élet, a szombati városi és termelői piac (Jancsárkert) miatt megéri korán kelni. A piacra vezet az ismert ételörökség is. A város környékét régebben lápok borították, a környezet kedvezett a liba- és kacsa tartásnak. A bőséges szárnyasállományból jutott a piacra:

négybe (fertályokra) vágva, saját zsírjában ropogósra sütve árusították a kofa asszonyok.

Kacsafogásnak emiatt télen-nyáron szerepelnie kell az étlapokon, afféle íratlan szabály ez a helyi éttermekben. Autentikus élmény reményében a városi piac felé vegyük az irányt, egy-egy árusnál most is kapni.

Kati néni bronzba öntve

Akinek kimenne a fejéből, nos, annak sem fog, mert a Liszt Ferenc utcai bronzszobor kedves emléket állít a fehérvári piac egyik szeretett alakjának, Molnár Imréné Boda Katalinnak. Kati néni még idős korában is kis kocsiját tolva zötyögött át a Felsővárosból a piacra, nehogy vevőit tejföl, sajt és ropogós kacsasült nélkül hagyja.

Frissítő klasszikusok, józan újítók

A százezer fős megyeszékhely nemcsak a klasszikus magyar konyha felé húz. Az újragondolt ételek felé is egyre nyitottabbak a helyiek, van igény a fejlődésre a vendéglátósok és a vendégek részéről is.
Sok ingázó érkezik nap mint nap a városba, ami fizetőképes keresletet és modernebb igényeket is jelent.
A vendégkör mellett haladó szemléletű termelők, étterem tulajdonosok, séfek, nagy vendéglősdinasztiák és családi vállalkozások is mindent megtesznek, hogy újra felrajzolják a helyi vendéglátást a hazai gasztrotérképre.

Ez itt egy mangalicapofa- gulyás

Az érthető gourmet: 67Sigma Étterem

Elegáns, modern felfogású étterem a műemléki Hiemer-épületegyüttes aljában. A magasztos történelmi falak között könnyedebb, jól megválasztott háttérzene oldja a hangulatot. Hasonló utat jár be a konyha,

fine dining-törekvések helyett a lezserebb elegancia irányába mozdultak.

Fiatal séfházaspár, Horváth Bence és Horváthné Murányi Mercédesz viszi a konyhát. Bence hat éve része a 67Sigma életének, négy éve konyhafőnökként. Egyben tartott koncepció, rövid ŕ la carte étlap és jó ár-értékű heti menüsor, színes, változatos alapanyagokkal. Az igényes tálalás és a minőség továbbra is fontos, céljuk egy jobban befogadható gourmet-élményt adni a vendégeknek. Hangsúlyos a desszertfront is, amely Mercédesz területe: bár nem cukrász, szívéhez közelálló terület, szívesen kísérletezik és alkot különlegességeket.

Konyhafőnök: Horváth Bence
8000 Székesfehérvár, Oskola utca 2–4.

Csavart komfort cuisine: bEAT

Karakteres, frissítő jelenség. Jó stílusérzékkel kialakított enteriőr, bevállalós lila, zöld és piros elemek, a fa asztallapok fölött üvegcsillárok és ipari hatású lámpák váltakoznak. A konyhát egy lendületes séf házaspár irányítja. Moór László és Moórné Veronika hét éve költözött ide a fővárosból, a bEAT kedvéért.

Feltérképezték a termelői terepet, megismerkedtek a helyi ízléssel.


Mint mondják, a székesfehérváriaknak főznek, és ehhez össze kellett csiszolódniuk a várossal. Bisztrókonyhás terveiket a komfort cuisine-ra cserélték: ez egyszerű ételeket jelent értelmezhető ízcsavarral, friss és minőségi alapanyagokból, korszerű konyhatechnológiával. „Ami nagyon nem ment át, azt elengedtük, időközben a vendégek is felvették a fonalat.” A séfpár stílusára jellemző az ázsiai ízjegyek beépítése az ételekbe és a széles spektrumú fűszerhasználat. Gyors tempójú konyha, felkészült, segítőkész szerviz.

Konyhafőnök: Moór László és Moórné Veronika
8000 Székesfehérvár, Vörösmarty tér 1.

Kultúrmisszió a kenyérben: Már vártalak

Könyv, kenyér, kávé – ebben a sorrendben alakult Csabai Dóri és Attila útja, csupa pionír vállalkozás Székesfehérváron. Gyerekkönyvesboltjuk mellé 2019-ben nyitották a város első vadkovászos pékségét,
és a kávé is prémium olasz minőségre – Giamaica, Gianni Frasi veronai kávépörkölő manufaktúrjából
– sikeredett. Bár Attila 2005 óta süt kovásszal, a pékség sikerét nem bízták az autodidakta módszerre: Búzalelke Bea (Kovács Beáta) volt a csapat tanítómestere. Büszkeségük a bagett, a croissant és a pogácsa, de a pultból gyorsan fogynak a kenyerek, szendvicsek, csigák, kiflik és társaik is.

Lendületes, életigenlő személyiségükből minden vevőnek jut egy szelet, néhány vidám szó akkor is jár, ha csak futtában kapunk fel valami finomságot Érdemes megpihenni egy kicsit, az ízléses berendezés, a világos terek és a széles terasz is erre csábít.

8000 Székesfehérvár, Királysor 66.


Tabudöntögető konyha, klasszikus ebédmenü: Hatpöttyös Étterem

Tizenkét éve kínálnak flancmente ízes-házias ebédmenüt: szalontüdő, körömpörkölt, pacal, belsőségek, aranygaluska, fánk. A régi magyar specialitások mellett kímélőbb főzelékek és levesek is előfordulnak
a kínálatban. Az étlap és az étterem speciális helyzete is megküzdött az elfogadásért, merthogy a séf és helyettese kivételével a Hatpöttyösben megváltoztatott munkaképességűek és értelmi fogyatékosok dolgoznak. A tulajdonos, dr. Hermann-né Vera, Vera, középsúlyos értelmi sérült gyermekét figyelve ismerte fel, hogy bizonyos típusú konyhai munka mennyire élvezetes és testhezálló számukra. Jókat főzni és finomakat enni pedig amúgy is szerettek, így indultak.

Náluk a gyúrt tészta is házi, a lekvár, a savanyúság saját

– különösen a káposztasaláta közkedvelt –, mirelit helyett pedig ragaszkodnak a frissen készített ételekhez. Szívmelengető hely.

Konyhafőnök: Halász Imre
8000 Székesfehérvár, Prohászka Ottokár út 16.


Felvirágozva: Diófa Étterem

Etalonnak számító étterem a helyiek körében, Madler László édesapja még a 90-es években alapította az elkerülő út melletti Diófa Éttermet és kistestvérét, a kockás abroszos Kiskakast. A Diófa egyik biztos pontja a séf személye, Adamek Balázs, aki tizennégy éve irányítja az étterem konyháját. Munkahely-váltogatás helyett versenyeken és stázsolással fejleszti tudását, az újításokat az étterem irányához és a közönség ízléséhez alakítva vezeti be. Évente kétszer újítják az étlapot, havi séfajánlattal színesítve a kínálatot. Vegyes a felhozatal, egyes fogások – mint a pentelei révészleves és a hízott kacsamájas királyi pulykamell – közel húsz éve részei a kínálatnak. Más ételek pedig, ilyen például a vaddisznófőétel, az aktuális külön ajánlatból kerülnek az állandó étlapra. Az éttermi enteriőr ma is az alapító évek stílusjegyeit mutatja, élénk lila-zöld színekkel kombinált, hatalmas belső tér. A 140 férőhelyes étteremhez tavasztól őszig zölden pompázó, nagy befogadású hátsó kerthelyiség is tartozik.

Konyhafőnök: Adamek Balázs
8000, Székesfehérvár, Kadocsa út 32/a


Fagyiban az igazság, borban a málna: Damniczki Cukrász Manufaktúra

Damniczki Balázs cukrásznak készült és az is lett, mestercukrász, amelyhez élelmiszermérnöki végzettség a ráadás. Szakmai hitvallása a természetes alapanyagok felvonultatása: tejszín, vaj, cukor, belga csokoládé és egy sereg magyar gyümölcs, mind a saját feldolgozóban alakul kívánt állagú hozzávalóvá. A belvárosi Damniczki Cukrász Manufaktúra süteményespultjában csillogó francia monodesszertek helyett a magyar ízlésvilágnak megfelelő ízeket és szeletes formákat találunk. Fagyikban is az egzotikumoktól mentes, tisztább ízek felé vették az irányt. Slágertermék a vörösboros málna (2013-ban az év fagylaltja lett), a vanília-, a csoki- és pisztáciafagyi, cukrászsüteményekben a Somlói Revolúció (Magyarország tortája – 2014) és a sajttorták.

8000 Székesfehérvár, Rózsa utca 2.


Méri néni vad konyhája: Vértes Vendéglő és Panzió

Gánt egy 800 fős sváb falu, 20 km-re Székesfehérvártól. A Vértes Vendéglő – ismertebb nevén Méri néni – takaros kúria, sötét fagerendák, a falakon agancsos trófea. A Zimmermann család több mint százéves múltú vendéglősdinasztia, étterem-panziójukat 1915-ben nyitották, akkor még ételadó kocsmaként. Bár a kommunizmus alatt einstandolták a családi tulajdont, a konyhát továbbra is a nagymama, Méri néni vitte.
A rendszerváltással visszavásárolhatták saját épületüket, s azóta is családtagok dolgoznak a sikeren.
A közeli Vértes hegység nem csak a nevet és a kirándulókat biztosít ja a vendéglő számára, a konyha irányát is kijelölte. Az erdő vadjai és a gombafélék hangsúlyos részei az étlapnak, készül tárkonyos szarvas ragu, vaddisznótarja, fácánleves, fürj, muflon. Egy-egy fogásban a sváb hatás is megjelenik, a tejfölös szelet burgonyagombóccal például régi, közkedvelt ételük. A desszertek között kézzel húzott házi rétest és remegős túrógombócot találunk.

Konyhafőnökök: Zimmermann Imre és Zimmermann Róbert
8082 Gánt, Hegyalja út 59.



TIPP:

Székesfehérvártól 26 km-re, Móron találjuk az Öreg Présház Éttermet. A séf, Volenter István, korábban a 67 Étterem konyháját vezette, és több évig volt a magyar Bocuse d’Or-csapat felkészítője. Megéri arra kanyarodni!


AZ ÉV LEGÉDESEBB PROGRAMJA KÉSZÜL SZÉKESFEHÉRVÁRON:
„Királyi desszert” verseny


Az idei Aranybulla-emlékév ünnepi programjainak sorában egy gasztronómiai kezdeményezés is helyet kapott. A Székesfehérvári „Királyi desszert” verseny célja, hogy a királyok városában különleges, erre az alkalomra készülő édességek fogadják az itt élőket és az ide látogatókat.

A városban működő cukrászok és cukrászatok összesen 18-féle desszerttel neveztek. Ezeket a süteménykülönlegességeket egy áprilisi versenynapon kóstolják azok, akik az Aranybullához kapcsolódó kvízt sikeresen teljesítik, valamint a szakma képviselői a Magyar Cukrász Ipartestület közreműködésével. A város„Királyi desszertjét” a fehérváriak közönségszavazással választják meg.

A nyertes pályázó Székesfehérvár városának díjában részesül, és receptjét az összes helyi cukrászattal megosztják, hogy a díjnyertes sütemény a város valamennyi cukrászdájában elérhető legyen. A finom desszertek mellett az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója alkalmából szervezett programok és a város látnivalói miatt is érdemes ellátogatni Székesfehérvárra.
További információ: turizmus.szekesfehervar.hu



Mi van a kertekben

Kistermelők, kis mennyiségek
Kedvező adottságú megyéről van szó: a lápos vidéket mára jó mezőgazdasági területek váltották.
A hárommegyés Közép-Dunántúl régiót nyugatról a Bakony, keletről a Vértes zárja, alulról a Balaton, jobb szélén a Duna folyik. A környéki erdők sok kincset rejtenek, vadat elsősorban, és gombákat: bőven terem például a pereszke. A megyében viszonylag sok a háztáji gazdaság, főként alapélelmiszerekkel foglalkoznak, zöldséggel, gyümölccsel, sajttal, mézzel, füstölt húsfélék kel. Gazdag a felhozatal és sokan kínálnak jó színvonalú árut. A termelők többségének viszont nem főállása a gazdálkodás, így sem mennyiség, sem stabil minőség tekintetében nem tudnák folyamatosan kiszolgálni az éttermi igényeket. Sok étterem részéről nincs is kereslet a helyi árura. Így a termelők és éttermek közötti kapcsolatrendszer még nem alakult ki igazán, a regionális alapanyagokra épülő konyha szemlélete egyelőre kevés helyen érvényesül.

Jancsárkert termelői piac

Szombatonként, kora reggel megnyitja kapuit a Jancsárkert termelői piac – amely jól kiegészítí a Városi Piac kínálatát – és kezdetét veszi a jókedvű sürgés-forgás. Megéri útba ejteni: a hangulatos csarnok nem túl nagy, könnyen bejárható, a választék tartalmas és igényes. Termelői (háztáji, bio – melyik árusra mi érvényes) piacon járunk. A kínálat kilencven százalékban élelmiszer, főleg klasszikus piaci áru: zöldség, gyümölcs, de vannak itt sajtosok, füstölt húsosok, lekvárosok, mézárusok és pékek. A termelők Fejér megyéből érkeznek, és sokan csak mellékesként végzik a háztáji gazdálkodást, így a mennyiség és a kínálat rapszodikus lehet, cserébe viszont ízletes.

8000 Székesfehérvár, Balatoni út 10.



KÖRNYÉKBELI TERMELŐK

…akikkel a Jancsárkert piacon is találkozhatunk

1. SAJT
Csurgódombi Sajtkonyha* (Fehérvárcsurgó)
Pózer István és Márkus Erika vállalkozása, sajtok és mikrozöldségek hazája. A kézi erővel kavart sajttésztából háromféle érlelt sajt készül, emellett brie, kékpenészes, grillsajt, orda, joghurt és szarvasgombás vaj.
Árulnak a budapesti Czakó Kert piacon is.

2. SAVANYÚSÁG
Gere Péterné Judit és Gere Krisztina* (Szigetszentmiklós)

Zseniális savanyú káposzta és csalamádévariációk az anya-lánya párostól, és még: csemege- és kovászos uborka, sajttal töltött paprika, csili, majonézes cékla, padlizsánkrém, diós zellerkrém, paradicsomlé.

3. FÜSTÖLT HÚS
Egyed István (Pátka)

A Velencei-hegységben szabadon legeltetett szürke marhák és mangalicák, a gazdaságban szamarak, hucul lovak és racka juh. Tőkehús, saját feldolgozású füstölt hús és húskészítmények.

4. GYÜMÖLCSLÉ
MagyarAlmás Kert (Magyaralmás)

Németh Andrea családi gazdasága. Zöldség- és gyümölcs, adalékmentes gyümölcslevek, lekvárok és aszalványok, almaszirom.

5. BIOTERMÉKEK
Fiastyúk Udvarház Ökogazdaság (Csór)
Ökogazdaság és borászat is tartozik a Fiastyúk Étteremhez, piaci kínálatukban kovászos pékáruk, füstölt libamell, mangalicakolbász, biozöldségek és diófélék.

6. FÜRJTOJÁS
Várnai Gábor és felesége termelők
Fürjtojás és felhasználásával készült termékek: tojásos tészta, főtt-pácolt tojás.

…akikkel pedig a piacon túl

7. PETLYN ECET* (Fehérvárcsurgó)
Komáromi Linda és Nagy Péter ökogazdálkodásában a saját terményekből hideg el
járással készülnek a különböző gyümölcsborecetek – kökény, csipke, faeper, alma-birs, szilva, bodza – és a Red Lyn csípős szósz. Vásárlás: Erdei Delikátesz (Székesfehérvár), NekedTerem.

8. BIROCZKY MANUFAKTÚRA (Balinka)
Biroczky Emőke mézei és mézkülönlegességei, valamint tartósítószer-, adalék- és ízfokozómentes bio-ételízesítő, biotökmag olaj és tölgyfa hordóban érlelt savanyú káposzta. Vásárlás: személyesen a termelőnél, 8054 Balinka, Dorschner utca 16/c

9. PIRKADAT TANYA (Magyaralmás)
Családi gazdaság, szabad tartásos környezetben tenyésztett különböző fajtájú sertések és mangalicák, saját feldolgozású kolbász, szalámi, füstölt húsok. Vásárlás: kedd és péntek helyben a boltban:
8071 Magyaralmás, Pirkadat út 1.

10. ORONDPUSZTA (Csákberény)
A csákberényi polgármester majorsága, a farmon magyar tarka tehenek, tőkehús, feldolgozott húskészítmények, tejtermékek. Fő specialitás a gomolyasajt. Vásárlás: helyben a majorságban, vagy házhoz szállítással Fejér megyében.

* Megtalálhatók a Magyar Konyha Top100 termelő kiskönyben.