Nagy nap virradt a whiskey ínyenceire: árverésre bocsátják a világ legrégebbi palackjaként nyilvántartott üveget.
A whiskey legelvetemültebb hívei számára ismerősen csenghet a bostoni székhelyű Skinner Régiségkereskedés, amely előszeretettel foglalkozik az italhoz kapcsolódó valódi különlegességekkel is. Mint kiderült, a Skinner nemzetközi aukciós piactere nyáron újabb csemegével rukkol elő: megvételre kínálja azt a palackot, aminél régebbit – jelenlegi tudásunk szerint – nem ismer a világ. Annak viszont, aki a magáénak szeretné tudni ezt az exkluzív portékát, fel kell készülnie arra, hogy majd mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
Brutális ár egyetlen üvegért
Az Old Ingledew Whiskey palackjára június 22 és 30 között fogadják a liciteket, és a végleges eladási árat a szakértők valahová 6-12 millió forint közé tippelik.
De vajon miért is fizetne valaki ekkora összeget egyetlen palackért? Nos, a legfontosabb ok: az üveg kora.
A nagyjából 250 évesnek saccolt, barna palackon dombornyomással csupán az Evans & Ragland felirat olvasható, ugyanakkor a hátára ragasztott cetlin – többek között – annyi áll, hogy „ez a bourbon valószínűleg 1865 előtt készült”. Ennyi információ még édeskevés volt annak behatárolására, hogy pontosan melyik évből származhat az üveg, de a Skinner ritka italokra specializálódott szakértőjének, Josh Hymannek sikerült belőnie a készítés valószínűsíthető évét – ami az előzetesen tippelt 1850-es dátumtól meglehetősen eltért.
A University of Georgia és a University of Glasgow tudósainak segítségével ugyanis kiderült, hogy a whiskey valójában valamikor az 1763 és 1803 közötti időszakból származik, írja a Delish.
„Sokkoló meglepetés volt, persze a jó értelemben. Nemcsak én, de a tudósok is elképedtek”
– idézte fel a történteket Joseph Hyman a FoodAndWine-nak. „Az Evans & Ragland nevű kereskedésről sikerült levéltári adatokat találni a háború utánról. Azt is tudtuk, hogy egykor a whiskeyt gyakran demizsonokban tárolták. Arra jutottunk, hogy ez a whiskey valószínűleg a háború után került palackozásra, azután, hogy évtizedeket töltött demizsonokban.”
Az üveg hátoldalán talált cetlin azt írták, hogy a palackra egy John Pierpoint Morgan nevű bankár házi pincéjében bukkantak.
Ha ennyi történelmi csemege nem lenne elég, az is kiderült, hogy Byrnes, aki meglehetősen hosszú politikai karriert futott be, ugyanezt a palackot aztán továbbadta „ivócimborájának és közeli barátjának”, Francis Drake-nek, valamikor az ötvenes évek elején.
Az üveg története végül a Skinnernél ért véget, ami valószínűleg annak a szerencsés véletlennek is köszönhető, hogy Drake, illetve az ő leszármazottai három generáción át híresen nagy scotch-fogyasztók voltak, így a Bourbon-palack a legnagyobb biztonságban lehetett náluk.
Az árverést tehát júniusban tartják, sokan rekordbevételre számítanak.