A nagy múltú márka ízes söre kiváló tápanyagnak bizonyult.
Amikor a koronavírus-járvány miatt világszerte sorra zártak be a bárok, nem csak a vendégeket foglalkoztatta, hogy mi lesz a sok finom sör sorsa.
Az ágazat manapság számos nagyszerű sörrel büszkélkedhet, az utóbbi évek a kézműves sörök tündökléséről szóltak, és a nagy márkák is folyamatosan kutatják az innováció lehetőségeit amellett, hogy méltán híres hagyományaikat is féltve őrzik.
amelynek az elmúlt hónapok alatt új utakat kellett találnia többek között arra is, hogy hogyan hasznosíthatná a feleslegessé vált, hatalmas mennyiségű, már megtermelt, de a fogyasztókhoz a hagyományos utakon már el nem juttatható árut.
A megmaradt sörök egy része szomorú sorsra jutott: egyszerűen a szemétre került. Másokat az utolsó pillanatban, kétségbeesetten újracsomagoltak, hogy a kiskereskedelemben még eladhatóak legyenek, vagy fertőtlenítőszert gyártottak belőlük. Van azonban olyan sör is, amely egészen szokatlan véget ért: segítségével épp a jövő karácsonyfáit növesztik.
Aidan Crowe, a Guinness dublini, St. James’s Gate nevű főzdéjének műveleti igazgatója nemrég egy interjúban elmondta, hogy a világhíres márka most azon dolgozik, hogy finom főzete – igaz, nem a tőle megszokott módon – de
Amikor a bárok és kocsmák a járvány miatt bevezetett biztonsági intézkedések következtében bezártak, a Guinness felajánlotta, hogy a vendéglátóhelyen megmaradt, felhasználatlan söreit visszagyűjti.
„Lényegében visszavesszük az összes hordós sört és dekantáljuk, majd egy sor jól működő, fenntartható csatornán keresztül újrahasznosítjuk” – meséli Crowe. „Az italunk nagy része fűz- és fenyőfa ültetvényekre kerül, ahol tápanyagként alkalmazzák.”
Bár az igazgató nem szolgált pontos adatokkal, becslése szerint az utóbbi időszakban százezres nagyságrendben kerültek vissza a kifőzdébe a felhasználatlan, teli söröshordók – néhány területről a mai napig is érkezik vissza az áru.
„Ez egy példa nélküli helyzet. Az volt a célunk, hogy a problémát és magát a sört is oly módon hasznosítsuk, hogy az a lehető leginkább környezetbarát és fenntartható legyen. Fokozottan figyeltünk erre, mert úgy gondoltuk, hogy ez nem csak a Guinness, de az egész ország érdeke is” – nyilatkozta az igazgató.
Természetesen a feleslegből nem csak karácsonyfákat növesztenek – bár kétségkívül ez a legizgalmasabb felhasználási mód – hanem más módokon is hasznosításra kerül: egy részéből biogázt gyártanak, egy másik hányadot pedig egyszerűen komposztálnak a sörfőzdében. A Guinness-fanok legnagyobb örömére azonban – az elmúlt hetek gyakorlatilag nullára csökkentett termelése után – a dublini gyártás újra fellendülőben van.
Jó hír a sörivóknak, kevésbé jó a karácsonyfáknak.