Magyar Konyha
2012. február 24.Milyen csapdákat rejtenek a látványos kávékimérések? Találunk-e minőségi kávét a nagy külföldi üzletláncokban? Van-e jelentősége, hogy területszelektált kávét vagy keveréket vásárolunk? E kérdésekre kerestük a választ, miközben öt megbízható lelőhelyet vettünk lajstromba.
A kávé legyen fekete, mint az ördög, erős, mint a halál, és édes, mint a szerelem - szól a török közmondás. Egyre többen vannak, akik nemcsak a jó kávéházakban, hanem otthon is olyan kávét szeretnének a csészéjükbe tölteni, ami megfelel a fenti kritériumoknak. Bár a kávé olyan kényes ital, hogy az igénytelen tárolással vagy a helytelen elkészítéssel a legjobb alapanyagot is el lehet rontani, az első lépés a minőség felé a kávé beszerzésével kezdődik. Merre induljunk el, ha túl akarunk lépni a boltok polcain sorakozó vákuumcsomagolt téglákon? Kalauzunkban először a legfontosabb kávévásárlási tudnivalókat összegezzük Senkáriuk András barista-szakoktató segítségével, majd öt lelőhelyet veszünk szemügyre.
Mire figyeljünk a kávéboltban?
Elindulhatunk a kávékimérések és babkávézók felé, de ha így teszünk, legyünk résen. Amilyen látványosak a durva szövésű zsákokból kikandikáló kávészemek, olyan gyorsan forduljunk sarkon, ha ezek nem csupán dekorációként szolgálnak, hanem ténylegesen ebből mérik ki a kért kávét. A kávétárolás alapszabálya ugyanis az, hogy a pörkölt kávénak nem szabad levegővel érintkeznie. Míg a zöld kávészemeket évekig lehet tárolni, addig a pörköléskor kialakuló, a kávé ízvilágát és illatát adó illóolajok a levegő oxigénjének hatására avasodni kezdenek. Vigyázat! Ez korántsem jelenti azt, hogy a friss pörkölésű kávé a jó. Akkor még tele van az égés melléktermékeként kialakuló szén-dioxiddal. Ha ekkor megfőzzük eszpresszónak, nem alakul ki krémréteg a tetején, mert a szénsav szétcsapja, holott épp a krém az eszpresszó lényege: ez zárja a csészébe az illatokat és az ízeket. Kell néhány nap, hogy a szén-dioxid távozzon a szemekből.
Itt jön a képbe a csomagolástechnika. A profi csomagolás ismérve, hogy szelep van rajta, akár zacskóról, akár dobozról van szó. Egyirányú szelepekről van szó, amelyek a szén-dioxidot kiengedik, a levegőt viszont kinn tartják. Lyukasztani is elég a zacskót, de csak akkor, ha a kávét egy-két hét alatt elhasználják, és egyértelműen rá van írva, mikor pörkölték és meddig jó. A pörkölt kávéra az EU-szabályok szerint két év szavatossági időt lehet írni, de ez csak a szelepes csomagolás esetén igaz. Ha mégsem ilyet veszünk, és ragaszkodunk a kávékiméréshez, igyekezzünk meggyőződni a helyes tárolásról, és vegyünk kis, 1-2 napra elegendő 10-15 dekás adagokat, amit a főzés előtt, házilag őröljünk meg.
Milyen kávét válasszak?
Ha megtaláltuk a szívünkhöz közel álló kávéboltot, és magunk előtt látjuk a profin csomagolt kávék tucatjait, vegyük szemügyre, mit rejtenek a zacskók. A szemes kávékat két ismérv szerint különböztethetjük meg: szelektált vagy keverék, 100 százalék arabica vagy arabica-robuszta keverék. Szelektálni tetszőleges szinten lehet: léteznek ország-, régió-, ültetvény-és dűlőszelektált kávék. Ezek olyanok, mint a reduktív borok: jellegzetesek, de egysíkúak. Könnyen felismerhetőek, és sikerélményt jelent a kávéval ismerkedőknek, ha megtalálják az ígért ízt és illatot. Ezzel szemben állandó minőséget nyújtanak, és olyanok, mint a jó cuvée: komplex ízvilággal csábítanak.
Mind a szelektált, mind a keverék kávé lehet minőségi, és igaz ez a kétféle cserjére is: mesterségesen gerjesztett az arabica felsőbbrendűsége a robusztával szemben. A cserje fajtája önmagában nem minőségi kritérium, az arabicák között csak azért találunk több első osztályút, mert amikor a robusztát a XIX. században felfedezték, a legjobb termőterületeket már a négy-száz évvel korábban is kultivált arabica foglalta el. De például Jáva szigetén, ahol az 1800-as évek végén kipusztultak az arabicaültetvények, csodás robusztát termesztenek. Láthatunk még a csomagoláson öko- vagy biocímkéket is, de ez inkább csak marketing. Rengeteg afrikai és indiai termelő is biokávét termeszt, nem is engedhetnék meg maguknak kemikáliák használatát, csak éppen a pecsét kiváltására sincs pénzük.
Hogyan készítsem el?
Miután megvettük a szívünknek kedves kávét, már csak a tárolással, az őrléssel és a főzéssel ronthatjuk el. A tárolás még egyszerű: ha légmentesen záró edényben tartjuk, és nem tesszük sem napra, sem a hűtőbe (ahol kidermed belőle az olajtartalom), hanem szobahőmérsékleten tartjuk, nagyot nem hibázhatunk. Az őrlés problémásabb. Ne darálót vegyünk, amiben kések forognak, hanem valódi őrlőt, ahol két tárcsa között őrlődnek a kávészemek, akár egy malomban. Fontos, hogy állítani lehessen a tárcsák távolságát, mivel így szabályozhatjuk az őr-lemény finomságát. Minél nagyobbak a tárcsák, annál kevesebb fordulat kell az őrléshez, annál kisebb a hőmérséklet, és annál jobb a minőség. S végezetül az elkészítés. Hazánkban továbbra is a mokkafőző, más néven a kotyogós kávéfőző a legelterjedtebb otthoni eljárás, de nem árt tudni, hogy ez minőségi kompromisszum. Ha nem is veszünk otthonra csúcsszuper eszpresszógépet, érdemes beruházni egy kapszulás vagy más egyadagos rendszerű masinába (Senseo, Nescafé, Cafissimo) a gyors reggeli kávéhoz.
Ha igazi kézműves kávéra vágyunk, két irányba indulhatunk. Az angolszász és skandináv országokban, illetve Németországban dívó csepegtetős vagy filteres gépek felé, vagy pedig az eszpresszó felé. Az első csoportból a legjobbak a French press vagy az új keletű aeropress gépek. Az eszpresszónál arra figyeljünk, hogy ne automata gépet vegyünk, amiben sokáig áll és melegszik a babkávé, hanem egyszerű, 20-30 ezer forintos készüléket, és mellé egy külön, akár ugyanolyan drága, de minőségi őrlőt. Drágább gépet nem érdemes venni: a következő minőségi ugrás 300 ezer forintnál jelentkezik. A lényeg azonban az, hogy tudjuk, melyik eljá-ráshoz milyen kávét kell venni. Ezt jobb esetben a csomagoláson kis piktogramok jelzik, egyébként használjuk a hüvelykujj-szabályt: eszpresszóhoz sötétebb és olajos pörkölésű (az olaj kell a krémréteghez), finomra őrölt olasz kávét vegyünk, filtereshez pedig világosabb pörkölésű, durvára őrölt kávét. A kotyogóshoz jók a vákuumcsomagolt, közepes finomságúra őrölt kávék. Hogy ennél se kapjunk keserű, fanyar főzetet, rögtön vegyük le, amikor elkezd lejönni, és ne nyomjuk, tömörítsük agyon az őrleményt.
Hol vegyük meg a kávét?
1.) Barista Szaküzlet
Első körben azt a boltot érdemes felkeresnünk a budapesti Rezső téren, ahová a profik is járnak. A Barista Szaküzlet nem is boltként, hanem oktatóhelyként indult 2003-ban, és máig évente száz barista szerzi meg itt szakképesítését. Az üzlet fő profilja, hogy őket ellássa a vendéglátásban egyeduralkodó eszpresszótechnológiához szükséges szaktudással és eszközzel: őrlővel, tömörítővel, tejkiöntővel, tisztítószerrel, díszítőeszközzel. A vevőknek azonban már csak a 80 százaléka profi: egyre több a hobbikávés, az otthoni barista, mi több, gyakran ők diktálják a trendet, igénylik az újdonságokat. A megszámlálhatatlan segédeszköz, csésze, kiegészítő mellett több tucat szemes kávét is kínálnak, melyek között megtalálhatók a világhírű olasz márkák eszpresszókeverékei (Cellini, Molinari, Lamborghini), 100 százalék arabica és arabica-robuszta keverékek, lágy café crème és különleges területszelektált kávék.
2.) Printa Café
Bár cikkünkben nem kávézókat mutatunk be, a belvárosi Rumbach Sebestyén utca eme gyöngyszemétől nem tudunk eltekinteni, mivel szemeskávé-választéka is kiemeli a sorból. A barista, Várady Tibor a jogi pályára ráunva kóstolt bele a kávéba, kötelezte el magát a minőség mellett, és társult be a Printa designboltba a független, underground londoni kávézók mintájára. Ezzel világméretű közösség tagja lett - ottjártunkkor épp egy Budapesten turistáskodó ausztrál barista ugrott be néhány óra erejéig a pult mögé.
Várady az általa árult szemes kávék termelőivel is kapcsolatban áll a Facebookon, jelszava a termelők munkájának tisztelete. Pörkölője, a dániai Coffee Collective négy farmról szerzi be a szelektált, havonta frissen pörkölt kávét. A brazil Daterra ültetvényről csokoládés, diós ízű arabicát, a guatemalai Finca Vista Hermosa családi gazdaságból tiszta ízű alapkávét, az 500-600 család alkotta kenyai Kieni malomszövetkezettől vadabb, savas, gyümölcsös kávét szerez be, a világhírű panamai Hacienda La Esmeraldától pedig bergamott- és jázminaromájú, már-már teaízű, csak ínyenceknek ajánlott különlegességet vásárol. Az eszpresszó az első három keveréke: először a brazil kávé telt csokoládéíze érződik benne, a kenyai gyümölcsössége pedig még tíz percig kellemes szájízt biztosít. Ha capuccinónak vesszük, a Cserpes Sajtműhely természetes teje - nem túlforralva, hanem az ideális 60 fokra melegítve - koronázza meg az élményt.
3.) Starbucks
Az amerikai lánc szerepeltetése meglepő lehet, pedig nagyot téved, aki a kávé McDonald'sának könyveli el a hálózatot. A cég az USA-ban azzal írta be magát a kávé történetébe, hogy meghonosította az eszpresszókultúrát, itthon pedig azért üdvös a jelenléte, mert trendi, így a fiatalokat a kávéfogyasztás felé tereli az energiaitaloktól. A másik érdeme pedig az, hogy profi csomagolásban és széles választékban kínál szemes kávét, ami jobb minőségű, mint amit egyébként kiszolgál: az - a világon mindenhol egyforma - automata eszpresszó. Tizenháromféle fajtakávét és keveréket árulnak, melyek közül testesség és termőterület szerint csoportosítva is válogathatunk a könnyed és selymes Colombia Nariño Supremótól kezdve az egzotikus, testes jemeni Arabian Mocha Sananiig. A Starbucks French press eljárással dolgozó gépet ajánl kávéi lefőzéséhez, amit szintén megvásárolhatunk a boltokban.
4.) Tchibo
A német kávézólánc boltjai nem utolsósorban arról híresek, hogy hétről hétre megújuló árukínálattal várják a zömmel női vásárlókat. Az egyik héten fehérneműk, a másikon gyöngy ékszerek vannak terítéken, de azért a kávéról sem feledkeztek meg. Olyannyira, hogy a légmentesen zárt, változtatható hátfalú üvegvitrin a legelőremutatóbb kávétárolási megoldás ma a kávékimérések közt Magyarországon. A Tchibo hétféle (kizárólag arabica) keveréket kínál Exclusive Origins néven, melyek közül a legnépszerűbb az enyhén karamellizált Wiener Melange, míg az egyik legkülönlegesebb a kelet-afrikai Nagy Hasadék-völgy termékeny, ásványi anyagokban gazdag vulkanikus talajában termesztett, fűszeres Volcano Coffee.
5.) Media Markt
Mit keres a műszaki áruház a kávéboltok között? - tehetnénk fel a kérdést.
Akár hisszük, akár nem, az elektronikai hálózat a profi csomagolású, minőségi kávé egyik legmegbízhatóbb lelőhelye hazánkban. A lánc a kávégépek oldaláról közelíti meg a kávét: induló készletet ad a megvásárolt gépekhez. Ugyanakkor különállóan is forgalmaz szemes kávét szezonálisan változó kínálatában. Nagy számban megtaláljuk a polcokon az itthon inkább automatáiról híres Dallmayr minőségi kávéit, például a Kilimanjaro vagy a brazil Sul de Minas válogatást, illetve márkás olasz eszpresszókat (Caffe Pertè, Pellini, Segafredo). Akkor is érdemes ide járnunk, ha egyadagos, például kapszulás gépünket szeretnénk a vásárolt kávéval feltölteni.