Két Michelin-csillag, szakmai elismerések sora, folyamatosan magas színvonalon teljesítő csapat, a közönség szeretete – az Onyx Étteremben minden együtt volt ahhoz, hogy Mészáros Ádám a biztonságos körülményeket kihasználva, nyugodt légkörben építse tovább a karrierjét. A fiatal, mindössze 32 éves séf mégis inkább a kockázatosabb utat választotta. Az Onyx-szal, ahol 2016 óta állt a konyha élén, és ahol Szulló Szabina és Széll Tamás távozását követően 2018-ban a második Michelin-csillagot is megszerezte az étterem számára, immár elváltak útjaik. Mészáros Ádám új kihívásokat keresve 2020-ban a Felix Kitchen & Barhoz szerződött.
Egy ilyen váltás számomra mindig azokat a fiatalkori pillanataimat juttatja az eszembe, amikor kedvenc rockegyütteseim valamelyike feloszlott, vagy az énekes elvált korábbi zenésztársaitól. Ilyenkor mindig izgalmas várakozással hallgattuk a következő koncerteket és lemezeket:
vajon ki viszi tovább a megszokott stílust? Kinek lesznek jobbak a dalai?
Ki mennyire változtat az eddig megszokott hangzáson? Egyáltalán: eléri-e mindenki a korábbi sikereket?
Valahogy így vagyok most az Onyx és Mészáros Ádám szétválásával is. Az nem kérdés, hogy a gasztronómiában mindkét fél továbbra is a lehető legmagasabb szintet célozza, és abban is biztos vagyok, hogy a megszokott hagyományokat is tovább viszik: a magyar konyha alapjaira építve, kiváló minőségű anyagokból gondos tervezéssel új fogásokat alkotnak. Na de a finomhangolás, az vajon milyen lesz?
A Felix Kitchen & Bar a budai Duna-part talán legszebb kilátással büszkélkedő szakaszán, az Ybl Miklós által tervezett Vízházban a Várkert Bazár előtt nyílt meg. Az épületben egyébként kortárs művészeti kiállításoknak és rendezvényeknek is teret biztosítanak. Mészáros Ádám kreatív séfként most itt építi új csapatát, amelyben
a másik kulcsszereplő ismét korábbi szövetségese, Soós István séf lett.
Kettejük és a Felix Kitchen & Bar együttműködésének premierjén jártunk, ahol az étterem által kínált, több mint negyven különböző ételből mutattak be néhány jellemző fogást.
Az elő- és főételeket, valamint desszerteket kínáló kóstoló kezdetekor a könnyed felvezetés - néhány szelet finoman érlelt sonka elfogyasztása után – pattogós nyitányként három különböző előételt szervíroztak.
A Felix konyhájának állandó beszállítója Horváth Boldizsár az ország bármely pontjáról elhozza a legjobb és legfrissebb zöldségeket. A feltálalt görög saláta friss oregánóval, kakukkfűvel és bazsalikommal fűszerezett savanykás íze kiegészítette a tölgyfahordós érlelésű Dodoni feta különleges, mély krémességét.
Óriás tintahal érkezett: omlós és puha volt, a vágás mentén azonnal megjelent a töltelék, vagyis a sózott tőkehallal ízesített burgonyapüré. Elsőre kissé tömény volt, de a hozzá tálalt markáns aszalt paradicsom ügyesen helyretett mindent.
Az utolsóként érkező hideg libamáj ököruszállyal rétegezve szerencsés kombináció: a pirított briósra kenve két karakteres íz kelt versenyre. Megfontoltan terelte őket közös mederbe a hozzájuk szervírozott karamellizált hagyma.
Az előételekhez a Felix Kitchen & Bar sommelier-je. Horváth Máté ajánlására az új-zélandi Yealands organikus eljárással termelt 2018-as sauvignon blanc-ját fogyasztottuk, amely tiszta gyümölcsös ízével és savasságával biztos hátteret adott a fogásokhoz.
Első főételként a harcsapaprikást tálaltak, amely eddig nem szerepelt a Felix kínálatában, ám most annál nagyobb hangsúllyal, az étlap különleges ajánlataként debütált. Mészáros Ádám szerint tudatos választás volt ennek beemelése a repertoárba: a halételek, de elsősorban a halászlé készítése családjukban apáról fiúra szálló tudomány, bár eközben folyamatosan változhat is a receptúra. Az új helyen ő most mintegy „naplóbejegyzés” módjára rögzíti, hol is tart jelenleg ezzel az étellel. A finoman átsütött szürkeharcsa-szelet kétféle alaplé (halászlé és pörkölt) ölelésében pihent – szokatlan tálalásban, vagyis egy meglepően mély tányérban. Galló János Jersey teheneinek tejéből készített, kiegészítőként feltálalt,
szinte már tejszín finomságú tejföl külön tányéron érkezett,
akárcsak a köretként kínált, rétegezett házi gyúrt tésztából alkotott túrós csusza is – aki akarta, bekeverhette.
A kóstoló másik főétele a nyelvhal papírban sütve, amit konfitált burgonyával, ördögszekér- és szarvasgombával, valamint magyar kaviárral tálalnak. Az ételekhez Schmelz Dürnsteiner-Freiheit rizling smaragdot ihattunk. A rizling - ha a Wachau-völgyben terem - legszebb pillanata, amikor a késői szüretelés után smaragd kategóriájú bor lesz belőle.
Levezetésképp a meggyes clafutis, a dió alapra halmozott, testes, tejes pite türelemre intett. A berkenye és füge elegyéből alkotott gyümölcsvelő lazított a tételen, de a teljesség felé leginkább a ropogós szezámlap terelte a kompozíciót. Ez utóbbinak rendkívül karakteres, enyhén füstös, pirított íze maradandó és új élményt jelentett.
Az utolsó édesség csokoládétorta. Így egyszerűen. Mészáros Ádám elmondta, hogy gyerekkorában, Gombóc Artúrhoz hasonlóan mindenféle csokoládét imádott, ezért korán a fejébe vette, hogy egyszer, ha lesz rá lehetősége, alkot majd egy olyan édességet, aminek összetevői között többféle csoki is szerepel.
Ennek most jött el az ideje.
Szicíliai narancslekvárral, naranccsal és kandírozott narancshéjjal egészítette ki, mindezt pedig marcipános kakaópiskótára helyezte.
Ennyi tömény édesség mellé nagyon nem mindegy, milyen bort fogyasztunk. A tokaji Disznókő 2006-os 1413 szamorodnija virágos és gyümölcsös tónusával, a kellemes, csonthéjasokat idéző aromájával tökéletes választásnak bizonyult.
A kóstoló ételeit fogyasztva kicsit hiányzott, hogy az őszre oly jellemző, szezonális alapanyagok nem kaptak nagyobb hangsúlyt, bár örültünk, hogy a fűszerek vagy lekvárok között találkozhattunk izgalmas, ritkább ízekkel is. A teljes igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy az éttermi étlapon bőven szerepelnek az adott időszakra jellemző fogások – érdemes betérni és bátran választani a kínálatból.