Cikkek

Knap Gábor

2024. október 13.

tölgyfahordó , horizont sörfőzde , opera gin , unicum

A hordós érlelés a brandy-knél, rumoknál, és persze a boroknál nem bír hírértékkel, hiszen előbbiek lényegi karakterei, a borok esetében pedig a komplexitás fontos elemei azok, amelyek akkor fejlődnek ki, amikor az ital hosszabb-rövidebb ideig közvetlenül érintkezik a fával. De mi újság a ginnel, a sörrel és a likőrrel?

Ahogy a borászatok az utóbbi évtizedekben sorban álltak át az olcsóbb, acéltartályos érlelésre, és ahogy a tömegízlés egyre kevésbé a komplexitást, inkább a frissebb karakterű borokat keresi, tölgyfahordók globális szerepe megváltozott. A nagy, tanninos vörösborok helyett sokan választják a gyümölcsösebb, játékosabb italokat, néhol azonban elengedhetetlen a jellegzetes, „fás” jelleg. Egy vaskos, kaliforniai chardonnay éppúgy elképzelhetetlen enélkül, mint egy elegáns rum, cognac vagy whisky.

Ugyanakkor vannak olyan italok – elsősorban nem borokra gondolunk –, amelyeknél korántsem megszokott az ilyesfajta érlelés, emiatt pedig sosem asszociálnánk róluk hordós ízjegyekre. Mutatunk is három különleges, magyar kivételt, amelyek kóstolása után újra értelmezhetjük a típusról magunkban kialakított képet!


Gin a boroshordóból


Újpesten egy régi ipartelepen működik immár évek óta az Opera Gin, amely az első olyan szeszfőzde volt Magyarországon, ami csak ginnel foglalkozik. Saját receptek alapján, jellegzetes párlatokat alkotnak. Az alapkiadás megjelenése után pedig hamar belevágtak a limitált, különleges ételek készítésébe is.




Egy olyan univerzális italnál, mint a gin, állandó kihívást jelent a készítőknek, hogy helyi jellegzetességeket csempésszenek a termékbe. Erre nyújt nagyszerű lehetőséget, hogyha környékbeli borászatokkal fognak össze. Ennek eredménye az Opera Gin hordó érlelt, limitált sorozata, amelynek tételeiben a hordó által az italhoz adott ízek és zamatok érdekében még a párlat alapreceptjén is módosítanak, ha szükséges. Készítettek már ilyet Bott Frigyes hordójával, amelyben egykor Pinot Noir volt, legutóbb pedig Kovács Nimród Battonage Chardonnay hordóját használták.


Csokisak, kávésak, feketék…


…mégis sörök. A legjobb magyar kisüzemi sörfőzdék hosszú ideje kísérleteznek különféle hordóérlelt tételekkel. A legtovább talán a kőbányai Horizont Brewing jutott, ahol immár több mint száz különféle – boros, rumos, többféle whiskys, sherrys – hordót használnak arra, hogy más-más típusú söröket iskolázzanak bennük. Leginkább persze érlelésre alkalmas stoutokat, árpaborokat és portereket.




És ha ez nem lenne már egyébként is megosztó, exkluzív és figyelemfelkeltő, nem állnak meg ennyinél. Az idei sorozat még nem jelent ugyan meg, de azt már lehet tudni, hogy lesz mogyorós-karamelles, Bourbon hordóban érlelt, meggyes-mákos, Pedro Ximénez sherry és rum hordóban tartott, vagy épp kávés-csokis, illetve narancsos-csokis Bourbon illetve rum hordóban pallérozott tétel is.


Az Unicum évtizedes titka




Ugyancsak szokatlan, hogy gyógynövénylikőrt tartsanak hosszasan fahordóban, hiszen ezek az italok egészen másképp reagálnak erre, mint a rum, a bor vagy a whisky. A Zwack Unicum mégis húzott egy merészet, és bemutatta az Unicum Trezor XO-t, amelynek alapját adó gyógynövénylikőrt 2013-ban tették hordóba. Az évtizedig tartó tölgyfahordós érlelés után hónapokig francia borpárlatos hordóban tartott Unicum illatában a fentieknek köszönhetően elsősorban a vanílián és a trópusi fűszereken túl megjelennek a hordós, fás jegyek is, az érett, tölgyfás, csokoládés zamatok mellett.

A tíz éves projekt eredményét október közepén mutatták be. Az elmúlt éveket, a közelmúltba palackokba töltött ital a Soroksári úti pincék Trezor-ágában töltötte. A pincerész érlelő kapacitásából adódó lehetőségek okán az újdonság évente egyszer, rendkívül limitált mennyiségben kerül hordóba: minden évben korlátozottan, legfeljebb 2-3 ezer palackhoz elegendő Unicumot tudnak az ital előállításának szentelni. A 2013-as évjáratból mindössze 3200 darabot palackoztak, 2024-ben 2000 palack kerül forgalomba, a többi 2025-ben várható.


Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra