A cikk a honlapuk tartalmi és képi megújulása előtt készült.


Cikkek

Ideje véget vetni a habzsolásnak

Magyar Konyha

2018. február 24.

Legyen vallási, egészségügyi, mentális vagy spirituális oka, egy megtervezett, kordában tartott diéta a tél végén felfrissíti a szervezetet, felébreszti a téli álomból. Nem mindegy azonban, hogy milyen módszerekkel fogunk böjtölésbe.

A tél beköszönte magával hozza az ünnepi időszakot, amit szorosan követ a farsang a habzsolással, fánkokkal, mulatsággal - hiába az újévi fogadalmak, mintha az év eleje is arra lenne kitalálva, hogy szalagos fánkokkal, disznóvágásokkal, tehát szinte határtalan habzsolással dőljünk hátra és élvezzünk minden finomat, amit csak lehet. Ráfoghatjuk, hogy

a tél amúgy sem a változatos alapanyagairól híres,

nyáron egyszerűbb könnyűt enni, és ugye a saláta sem szigetel a testen, de alapvetően érdemes beépíteni alternatív megoldásokat az étkezésbe, ha fitten akarunk nekivágni a tavasznak.

A tudatos böjt sem szenvedés

A böjtölést ne tévesszük össze a fogyókúrával, ugyanis nem a testsúly csökkentése, hanem a szervezet tehermentesítése a cél, ami valamilyen lemondással jár. A böjtnek több jelentése is van, alapvetően önmegtartóztatás, tartózkodás az evéstól, ivástól. Beszélhetünk részleges vagy teljes böjtről, léböjtről, nyers étrendről, háromnapos böjtről, számtalan verziója létezik.

A nyugati kereszténység nagyböjtje a húsvét előtti negyven hétköznapot jelenti - mivel az erre az időszakra eső hat vasárnap nem tartozik a böjthöz, ezért a kezdőnapja, vagyis a hamvazószerda a húsvét előtti negyvenhatodik napra esik, idén február tizennegyedikére.

A negyven napos böjt a IV. századtól fokozatosan alakult ki, a római egyházban a VII. század elejétől vált szokássá a hamvazószerdával kezdődő nagyböjt.

A böjti időszak alatt alapvetően az állati eredetű alapanyagokat hagyják el, legyen az akár hús vagy akár tejtermék. Mi most a hús és a zsiradék elhagyására alapoztunk, a tavaszi, könnyebb ízeket előhívva. Fontos, hogy minden böjtnél - legyen az három- vagy többnapos - elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel (2-3 liter), a léböjt-kúrák viszont ne tartsanak három napnál tovább.

Hogyan lehet még böjtölni?

Nem csak a hús és a zsír elhagyása kötődik a keresztény böjthöz, számos népszokás kapcsolódik hozzá. Létezett a negyvenölés, ami abból állt, hogy aki tartotta, csak egyszer evett egy nap. Az étkezésen kívül akár az öltözködésben is megjelent, a lányok is egyszerűbb, sötétebb ruhában jártak. Egyes házakban ebben az időszakban tilos volt zenélni, énekelni, mulatni, táncolni,

egyesek némaságot fogadtak, így is a megtisztulásra fókuszálva.

A rengeteg nehéz, zsiradékdús téli étel nem csak a hasnyálmirigyet, a májat, a gyomrot, egyáltalán az emésztőrendszert terheli meg, hanem a rostszegény, szénhidrátdús ételek nyomottságot, gyengeséget, fáradtságot is okoznak. Ezért is fontos, hogy úgy alakítsuk az étkezéseket, hogy olyan rost- és energiagazdag alapanyagokat válasszunk, amelyek feldolgozása nem lök minket levegőért szuszogva a kanapéra, hanem inkább feltöltenek energiával.

A hús elhagyásával egyszerre könnyebbül meg a szervezet, és veszít el egy fehérjeforrást, amit nyilván pótolnunk kell valahogyan, jól kombinálva az alapanyagokat viszont egyszerű dolgunk van. Készíthetünk például egy tápláló spenótos quiche-t, vagyis sós francia pitét, amit tulajdonképpen bármilyen napszakban fogyaszthatunk hidegen és melegen is.

A spenót magas A-, C- és K-vitamin tartalma mellett figyelemre méltó a kálium-, magnézium-, nátrium- és főként a vastartalma miatt.

Tojással, tejjel és kecskesajttal kiegészítve tápláló, de egyáltalán nem nehéz fogás. Hasonlóan magas A-vitamin és káliumforrás a ruccola és a sóska, amelyekkel helyettesíthető a spenót a receptben, de akár vegyesen is felhasználhatók.

Mire jó a kálium?

Az egyik alapvető ásványi anyag a szervezet számára, elengedhetetlen a sejtek, szövetek és a szervek megfelelő működéséhez. Kulcsfontosságú az ideg- és izomsejtek közti impulzusok továbbításához, a szívműködésben, a váz- és a simaizomzat összehúzódásában, és az emésztésben. A káliumhiány jelei az enerváltság, fejfájás, hányinger, később azonban súlyosabbak, mint a hányás, székrekedés, izomgörcsök. A káliumhiány és -túladagolás is szívritmuszavarhoz vezethez: az ajánlott mennyiség napi 2-3 gramm, amelyet elsősorban táplálékkal vigyünk a szervezetünkbe, táplálékkiegészítő használata esetén konzultáljon orvosával.

A folyadékbevitel és a rostok együttesen szabadítják fel az emésztőrendszert a felesleges salakanyagoktól, ebben segítenek a levesek.

A tavasz kezdetével pedig végre megjelennek az izgalmas erdei gombák is, amelyek szintén kálium- és foszfortartalmukkal járulnak hozzá ahhoz, hogy új energiát nyerjünk.

Könnyen beszerezhető hipermarketekből a portobello és a shiitake gomba, de a kucsmagomba szezonja is közelít, amelynek a jó íze mellett még magas kalciumtartalma is van. A gombák pedig szintén jó rostok, amelyek végső soron könnyebbé és hatékonyabbá teszik az emésztést.

Gluténmentes aranygabona

A köles az egyik legegészségesebb gluténmentes gabonaféle, amelyet érdemes rendszeresen fogyasztani, és nem csak a böjt vagy a tisztítókúrák idején. Könnyen beépíthető szinte bármilyen étrendbe, alacsony a kalóriatartalma, könnyen emészthető és rengeteg hasznos ásványi anyagot tartalmaz: magnéziumot, foszfort, káliumot és B3-vitamint, ami segít a koleszterinszint szabályozásában. Gazdag fehérjeforrás, igen magas a rosttartalma, tehát ideális választás böjtöléshez.

Rendkívül színesen felhasználható alapanyag, amelyet nem csak madáreleségnek vagy kásának készíthetünk, bár utóbbi sósan és édesen is gyors és tápláló lehet bármilyen napszakban - olajos magvakkal, friss gyümölcsökkel, fűszerekkel ízesítve leköröz bármilyen zabkását.

Megfőzve köretként használhatjuk, forgatható salátába, és a kölesből készült liszttel dúsíthatunk gluténmentes keverékeket.

Az alábbi recept egy olasz húsvéti édesség, a pastiera napoletana egy egyszerűbb és gluténmentes verziója. Főtt búza helyett főtt kölest használtunk, de akár hajdinát is választhatnak, ha a karakteresebb gabonaízt kedvelik. Mindenesetre ebből az édességből egy kis szelet is felér egy energiabombával a benne lévő túró, főtt köles és az aszalt gyümölcsök miatt.

Spenótos pite kecskesajttal

A tésztához

  • 350 g liszt
  • 2 kk cukor
  • 1 tk só
  • 280 g hideg vaj, felkockázva
  • 85 ml jéghideg víz

A töltelékhez

  • 2 ek vaj
  • 1 kis fej hagyma
  • 1 közepes szem burgonya
  • 250 g spenótlevél
  • 5 tojás
  • 60 g tej
  • 80 g lágy, friss kecskesajt
  • Só, bors

A tésztához a lisztet, cukrot, sót és a hideg vajat egy késes aprítóba tesszük, addig darálva, amíg a liszt és a vaj nedves homok állagú lesz. Ekkor két-három részletben hozzáadjuk a vizet, hogy egynemű tésztát kapjunk. Robotgéppel és kézzel is elkészíthető, a hideg alapanyagok viszont kötelezőek, hogy a vaj ne olvadjon meg gyúrás közben. Attól ugyanis szakadni és morzsálódni fog a tészta nyújtás és sütés közben. Fóliába csomagolva hűtőbe tesszük, legalább egy órára.

A tésztát kinyújtjuk, piteformába tesszük, az alját villával megszurkáljuk. 15 percre a fagyasztóba tesszük. Ezután a vakon sütés következik: a tésztát sütőpapírral borítjuk be (ha előtte összegyűrjük, könnyebb dolgunk van), erre lencsét, babot, kerámiagyöngyöket, tehát nehezéket szórunk, hogy sütés közben ne emelkedjen meg. 200 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt aranybarnára sütjük, a nehezéket és a papírt kivesszük, a tésztát félretesszük, míg elkészül a töltelék.

Ehhez a vajat megolvasztjuk egy nagy edényben, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát és néhány percig főzzük. Hozzáadjuk a meghámozott,

kisebb kockákra vágott burgonyát, addig kevergetjük, míg a burgonya megpuhul,

sózzuk, borsozzuk. Ráhalmozzuk a spenótot és éppen addig forgatjuk, amíg a levelek összeesnek. A keveréket az elősütött tésztára osztjuk egyenletesen.

A tojásokat és a tejet sóval és borssal összekeverjük, ráöntjük a spenótos alapra. Rámorzsoljuk a kecskesajtot és 180 fokra előmelegített sütőben nagyjából 30 percig sütjük. Langyosan tálaljuk.

Köles túróval

Hozzávalók

  • 400 g túró
  • 200 g cukor
  • 1 vaníliarúd
  • 200 g köles
  • 2 tojás
  • 2 tojássárgája
  • 150 g aszalt és kandírozott gyümölcs vegyesen
  • 1 citrom héja
  • ¼ kk fahéj
  • 250 g tej
  • 30 g vaj

A kölest fél liter forró vízbe szórjuk és tíz percig előfőzzük. Leszűrjük, hozzáadjuk a tejhez, vajhoz, fahéjhoz és a vaníliához, majd az egészet kevergetés közben krémesre főzzük.
A túrót, a cukrot, a tojásokat, a citrom héját és a kandírozott gyümölcsöket egy kiskanál sóval összekeverjük. Mikor a köles langyos, összekeverjük a túrós alappal. Papírral bélelt tortaformába vagy kisebb sütőedénybe töltjük és 170 fokra előmelegített sütőben 45-50 percig sütjük. Langyosan a legjobb baracklekvárral vagy friss gyümölcsökkel.

Gombaleves

Hozzávalók

  • Fél kg erdei gomba vegyesen
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • 2 ek vaj
  • Fél liter zöldségalaplé
  • 2 ek fehérborecet
  • 1 csokor petrezselyem
  • 2-3 szál kakukkfű
  • Só, bors

A gombákat (portobello és shiitake) előkészítjük, megtisztítjuk. Az apróra vágott hagymát a vajon megdinszteljük, hozzáadjuk a lecsipkedett kakukkfűleveket és a két centis darabokra vágott gombákat. Lepirítjuk, amíg színt kap, majd hozzáadjuk a fehérborecetet, alaposan átforgatjuk benne a gombákat. Felöntjük az alaplével, sózzuk, borsozzuk és tíz percig közepes lángon főzzük. Végül petrezselyemmel frissítjük, ha szükséges még fűszerezzük. Forrón tálaljuk, akár tejfölt is adhatunk hozzá.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra