Magyar Konyha
2018. december 29.A #KoccintsAszuval kezdeményezés arra ösztönzi az ínyenceket és borkedvelőket, hogy bátran vegyék le a polcról a tokai aszút, tervezzék s építsék be az ünnepi menüsorba. Ha tanácstalanok vagyunk, hogy milyen ételek, időzítés, hőmérséklet és fogyasztási mód dukál, a legegyszerűbb, amit tehetünk: kérdezzük a borászt!
Mi a Zsirai Pincészet autentikus forrását, Zsirai Kata borászt kérdeztük, hogy a hatputtonyos 2013-as Zsirai Tokaji aszújuk kapcsán mondja el, mire figyeljünk egy ilyen kaliberű bor választásánál.
„Az aszúnak kell az érlelés, minimum 3 évet érdemes várni. 2013 kiemelkedően jó évnek bizonyult a szőlő és a bor tekintetében, legyen szó akár édes, akár száraz borról, mennyiség és minőség szempontjából is a bőség éve volt. Rendkívül komplex bor, nagyon sok arca van, az alapbor, az aszúszemek és az érlelés komplex hármas csomagjához rengeteg mindent lehet párosítani.”
A borász alkalmazott technológiája, az általa kiemelt karakterjegyek árulkodók. A borkülönlegesség készítésében Kata eltért a családi hagyománytól, mert míg korábban csak furminttal áztattak, ebben az évben kísérlet jelleggel itt
az aszúszemeket újborral, pontosabban furmint-hárslevelű házasítással áztatta.
A végeredmény nem újhullámos, inkább a szép fahordós jegyek dominálnak.
„Az aszú desszertborként került a köztudatba, ezért főleg sütemények mellé kínálják, ezzel nem teljesen értek egyet, sőt, a bor önmagában olyan édes, hogy én akár ezt kínálnám desszertként. Az édes-édes helyett érdemes inkább az előételeknél bontani és koccintani vele! A mi 2013-as aszúnk kiváló kiegészítője a libamájnak és a markáns kéksajtnak például."
Ha mégis desszertben gondolkozunk, Kata inkább a savanykás ízekre szavaz: "Ezek még jobban kiemelik a karakterét. Az étcsokoládé, a pörkölt dió és a mandula is jó választás lehet. Még jobb, ha nyitottak vagyunk a szokatlan kombinációkra –
próbálkozzunk merész ízekkel, például csipetnyi bors a süteményben csodásan kihozza a bor édes ízét.
A tradicionális vonalon maradva inkább egy kevésbé geil, fügés sütihez kínálnám a karácsonyi klasszikusok, vagyis bejgli, hókifli, mézespuszedli helyett. Az aszú a legszebb arcát 14-16° között mutatja, ezen a hőmérsékleten kerekednek leginkább az ízek és zamatok."