Magyar Konyha
2023. november 30.A Magyar Konyha adventi kalendáriumán minden nap kinyílik egy ablak. Hol egy szép idézet, hol egy recept, hol egy karácsonnyal kapcsolatos gasztrotörténeti morzsát osztunk meg olvasóinkkal. Lélekben és tettekben készüljünk együtt a karácsonyra!
Ki gondolná ma már, a pazarló ünnepi lakmározások idején, hogy régi ünnepi étkezések egyik legfontosabb része éppen a karácsonyi morzsa lehetett? A hagyományos paraszti hiedelemvilágban fontos volt minden ünnepről származó tárgy, amely szentté, mágikussá vált. Ilyen szerep jutott az étkezések maradékának is.
A hiedelem a karácsonyi morzsához fűződött, azaz a december 24-i ünnepi ebéd vagy vacsora hulladékához, amit ilyenkor nem szórtak a szemétbe, hanem gondosan összegyűjtötték. Többnyire megszárítva, kis vászonzacskóban felakasztva őrizték a következő karácsonyig.
A morzsa „készítése” előírás volt sok helyen. Létrejöhetett például úgy, hogy az első kanál ételt minden fogásból az abroszra tették, ki-ki saját maga elé. Volt olyan falu, ahol csak az első fogás, másutt csak az alma vagy kalács maradékait tették el morzsának. A földre esett hulladékokat is gondosan összeseperték, és az ünnep elteltével a morzsához keverték.
A karácsonyi ételek már maguk is varázserejűek voltak. A mézes fokhagyma a jövő évi egészséget szolgálta. A sült tök torokfájást gyógyított. A babszemek sokasága sok pénzt hozott a házhoz. A mákos tésztával férjet jósolt a lány. Az alma közös elfogyasztása „összetartotta” a családot, a dióból pedig betegséget, halált jövendöltek. Ez a sokféle „haszon” a hiedelmek szerint jelen volt a maradékokban is.
Vacsora után még nem nyúltak az otthagyott morzsához, sőt, sok helyen egész Vízkeresztig az asztalon hagyták az abroszt a hulladékkal együtt. Ilyenkor aztán az abroszba csavarva tették el, vagy akár azonnal felhasználták.
Ha például Vízkeresztkor a gyümölcsfák alá szórták, azt tartották, hogy olyan jól fog teremni a fa. Volt, aki a tehénnek adta, annak takarmányába keverve, hogy egész évben jól tejeljen, és ne ártson neki a rontó, tejet apasztó boszorkány.
Más vidékeken már karácsony másnapján, 25-én szórtak belőle a tyúkok eleségébe, a lovak ivovizébe, a disznó moslékjába. Az így táplált baromfi aztán hitük szerint jól fejlődött, nem hullott el.
Aki gyógyításra használta, egy lapáttal a parázsra szórta: ez volt a beteg füstölőszere. Varázsigéket mormolva, háromszor körbejárták vele a lepedővel letakart beteget.
Fotó: Fortepan, Unsplash