Az elmúlt két év a kenyérről szólt: rengetegen vágtak bele a házi sütésbe, sokan feladták ugyan, de legalább közben megtanulták értékelni a jó tésztát, a roppanós kérget, az ujjvéggel felcsipegetett utolsó morzsákat is.
A kovász volt kulcsszó, az anyag, ami összeköt – annak ellenére, hogy ez a hagyományos metódus, sokan maradtak az élesztő használatánál, ami azért lássuk be, érthető.
Nem mindenki napjaiba, időbeosztásába fér bele a plusz játék, az élő organizmus kisállatként való gondozása.
A legtöbb bolti kenyérnél még egy sima, élesztős otthoni is ízesebb végeredményt ad, ha jól csináljuk – a házi pékek előtt számos út és rengeteg recept van, amit érdemes kipróbálni.
Valesa Schell könyvét éppen ezért merjük ajánlani: nem kizárólagos, nem kötelezi el magát egy-egy metódus mellett, de bármit is ajánl, azt alaposan, okosan, magyarázatokkal alátámasztva teszi. A németeknél a „kenyeres ébredés” első hulláma már lassan negyedszázada lezajlott – bőven van miből a szerzőnek, és az ő tudásán keresztül nekünk is meríteni.
Külön tárgyalja az élesztős, a kovászos, a forrázott-áztatós, a madre kovászos, az élesztővizes recepteket, jut hely a könyvben a zsemléknek, a bagetteknek, a teljes kiőrlésű csemegéknek, sőt még a speciális gabonafajtáknak is. A magyar pékkultúra eredetileg is közel volt a némethez, de A kenyérsütés iskoláját lapozgatva még közelebb kerülhetünk hozzá.
Pontos hozzávalók, világos, jól követhető leírások, gusztusos képek – Valesa Schell könyvében nincs jelen a kenyeres kultúrát diszkréten jellemző világmegváltó, "csak egy út van, az enyém" hangulat, de talán éppen ezért nagyon jól használható –
remek ajándék az utolsó pillanatra hagyott karácsonyi bevásárlásokhoz.
Kiadó: Alexandra
Ár: 5999 Ft