Egy páratlan nyomtatási hiba miatt a 20 dolláros bankóért valaki végül csaknem 400 ezer dollárt adhatott.
Mikor történik meg velünk, hogy a tárcánkban lapuló bankjegy sokkal, de sokkal többet ér annál, mint amit rányomtattak? Ugye, viszonylag ritkán… De azért előfordulhat!
Az Egyesült Államokban létezik például egy 20 dolláros, ami a hírek szerint jelenleg csaknem 400 ezer amerikai dollárt, azaz forintra átszámítva 118 milliót ér, mindennek pedig egy sima banánmatrica az oka. Ha most esetleg azon tűnődik, van-e otthon némi banán és papírpénz, el kell, hogy szomorítsuk: egy egyszerű ragasztással nem lehet így felturbózni a bankók értékét.
A felismerés
2004-ben történt az eset, hogy egy fiatal főiskolás férfi Ohióban pénzfelvételi szándékkal odalépett egy ATM-hez és bepötyögte a kódját. A bankjegy-automata ki is dobta a kért összeget, de az emberünk észrevette, hogy a kiadott 20 dolláros bankó elülső oldalán egy színes, kör alakú matrica virít. Nem nagy ügy, gondolta először, de amikor jobban szemügyre vette a kezében lapuló papírpénzt, észrevette, hogy az eredetileg Del Monte márkájú banánokat jelölő matrica a bankjegyre nyomtatott sorozatszám és pecsét alatt fekszik. Ez volt az a pillanat, amikor az újdonsült tulajdonos rájött, hogy valami őrült véletlen folytán most épp a kezében tartja a szerencséjét.
Mennyit ér?
A férfi nem sokat gondolkodott, hanem hamar meghirdette a különleges bankjegyet az ebayen, ahol egy élelmes arizonai vevő le is csapott rá, és elképesztő összegért – tízezer dollárért (majdnem 3 millió forint) – meg is vette. Két évvel ezután a „banános pénz” újra gazdát cserélt, s új tulajdonosa már 25.300 dollárt (kb. 7,4 millió forint) fizetett érte. Ha pedig mindez nem lenne elég döbbenetes, a sztori folytatása biztosan az.
Évekkel később a bankjegyet megvásároló új tulaj is úgy döntött, hogy megválik az értékes 20 dolcsistól, és a – gyűjtők között akkor már hírneves – Del Monte Bankjegyet eladásra kínálja. Itt tartunk most. A banánmatricával elrontott húszas januárban a dallasi Heritage Auctions árverésére került, ahol az értékét előzetesen 25 és 50 ezer dollár közé becsülték. Az egyedi hibájú papírpénzért cikkünk megszületésekor már 125 ezer dollárt, a végső kalapácsütéskor azonban még ennél is őrültebb összeget, a neten keringő hírek szerint közel 400 ezer dollárt kínáltak. Az aukciósház weboldalán egyelőre még nincs hivatalos megerősítés.
Miért ennyire értékes?
Az Egyesült Államok Államkincstára természetesen rendkívül komolyan veszi a pénznyomtatást, éppen ezért bármiféle hiba előfordulása a bankjegyeken meglehetősen ritka. Ha mégis megesik ilyesmi alkalomadtán, az általában egy-egy üres, vagy épp dupla oldal, esetleg egy nem passzoló sorozatszám.
A legtöbb ilyen hibás bankó azonban nem fut be ekkora karriert, ennek a sikernek leginkább az eset egyedisége és groteszksége volt az oka. „Ha a bankjegyre véletlenül valami ráragad, az a nyomtatást követően hamar leválik. Így legtöbbször a bankjegyen ilyenkor már csak egy üresen álló területtel találkozunk.
Kifejezetten ritka, hogy valami ennyire meg tudjon tapadni egy papírpénzen, hosszabb ideig.
Amikor ezt a 20 dollárost nyomtatták, a papír normális módon végighaladt az első és a második nyomtatási fázison, s csak ezután ragadt rá valahogyan a banánmatrica” – magyarázza a leírás.
Ki tudja, véletlen-e, de
„… a második nyomatási sor egyes részleteit elfedi, míg az államkincstári pecsét és a sorozatszám egy részét már rányomtatták.” Az aukciósház szerint ezért több mint feltételezhető, hogy a matrica felragadásáért egy „nagyon unatkozó vagy kreatív pénzjegynyomdai alkalmazott felelhet”.