Cikkek

Orbán Szilvia

2022. augusztus 31.

Új-Zéland , bor , borászat , zöld , fenntartható , fenntarthatóság

A festői szépségű ország borászainak éves jelentése szerint a bortermelés Új-Zélandon 96 százalékban, igazoltan fenntartható.

Új-Zélandot a világ egyik legzöldebb országaként tartják számon, de nem csak természeti értékeiről ismert világszerte, hanem például egészen kiváló borairól – legfőképpen a Sauvignon Blanc-ról – is. A borágazat azonban a végső termék mellett másra is igazán büszke lehet, mégpedig környezetkímélő megoldásaira.

Az új-zélandi szőlőhegyek már kiadták 2022-re vonatkozó fenntarthatósági jelentésüket, amelyben az ágazat a Fenntartható Szőlőtermelés Új-Zélandon (SWNZ) nevű program elsöprő sikeréről számolt be. 


A program 1840 szőlőhegy, illetve 310 borászat esetében tudta kiadni az igazolást – ez pedig a régióban található szőlészetek túlnyomó többsége.

„Az új-zélandi borágazatot jogosan tekintik világszerte az egyik legprogresszívebbnek” – fogalmazott a jelentést bemutató Edwin Massey, az ország bortermelőit összefogó New Zealand Winegrowers egyik igazgatója. „Nagy örömünkre szolgál, hogy az ország össz-szőlőhegy területének több mint 96 százaléka érdemelte ki a ’fenntartható gazdálkodás’ igazolást, a borászatok 10 százaléka pedig ’organikus gazdálkodás’ bizonyítványt kapott. Ez egy olyan eredmény, amire méltán lehetünk büszkék, azonban az igazi munka az, hogy ezeket ne csak fenntartsuk, hanem elkötelezettek legyünk a folyamatos előrelépés, fejlődés iránt.”



Az új-zélandi szőlőtermelők ezért azt tervezik, hogy 2050-re mind a karbonsemlegesség, mind pedig a zero waste tekintetében hasonló sikerekről számolnak majd be.



A törekvéseknek már a legutóbbi jelentésben is van nyoma: a friss adatok szerint a borászatok 58 százaléka kezdett speciális intézkedésekbe a karbonlábnyom minimalizálásáért. Ez a gyakorlatban leginkább a könnyű súlyú palackok bevezetését jelenti, de a borászatok több mint tizede használ már például napelemeket is. A szőlőhegyek sem maradnak le sokkal: 41 százalékuk esetében már szintén élnek különböző, a karbonlábnyom csökkentésére irányuló szabályozások.

A vízfogyasztásra, illetve -pazarlásra is odafigyelnek az ágazatban: mind a borászatok, mind a szőlőhegyek elsöprő többségében (mindkét esetben több mint 90 százalékos az arány) alkalmaznak vízvédelmi terveket, és még ennél is magasabb az arány – 98 százalék feletti – az újrahasznosítási, illetve a pazarlás csökkentési programok terén.



„Szőlőtermelőink és borászataink számára a fenntarthatóság annyit tesz, mint úgy szőlőt termelni és világhíres bort készíteni, hogy az a következő generációk számára is elérhető legyen. Minden apróság számít. Ez lényegében azt jelenti, hogy az a vásárló, aki bárhol a világon vesz egy palack új-zélandi bort, biztos lehet abban: a palackban található ital készítése során mind a természet, mind pedig a népünk igényeit maximálisan tiszteletben tartottuk” – szögezte le Massey.

A jelentés érdekes analógiával zárul:

„Hogy a szőlőszemből végül a pohárban illatozó, kiváló bor válhasson, az egy sor apróságon múlik. Apróságokon, amelyek összeadódnak. Nincs ez másként a fenntarthatósággal sem. Minden, amit teszünk, apró hullámot vet; a szőlőtőke, amit elültetünk, a lábnyomunk, és a hátrahagyott örökségünk is.”

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra