Cikkek

Gonda Mariann, kép: Unsplash

2021. március 8.

Ismét bezártak az iskolák, óvodák, osztozunk a wifin és a számítógépen, egyszerre próbálunk helytállni a munkában és házitanítóként, mindennek tetejébe napi szinten logisztikázunk, hogy mi legyen az ebéd, és hogy azt ki, mikor és hogyan varázsolja az asztalra.

Ha megszakadunk sem tudunk minden fronton tökéleteset nyújtani - és nem is kell. Ez most nem annak az ideje, hogy napról-napra háromfogásos ünnepi lakomát rittyentsünk a családnak. És nem is feltétlenül az örömfőzésé, bár kétségkívül jó érzéssel tölti el az embert, ha a szűkös időkeret és a tengernyi egyéb teendő ellenére sikerül valami finom - és lehetőség szerint egészséges - ételről gondoskodni.

Adunk néhány ötletet, hogyan ne őrüljünk bele ennek a plusz feladatnak a teljesítésébe.

A siker kulcsa a tervezés

Már a bevásárlásnál gondoljunk arra, ami megkönnyíti az életünket, de óvakodjunk a túlságosan feldolgozott élelmiszerektől, továbbra is olvassuk el figyelmesen az összetevők listáját.

Töltsük fel a kamrát gyorsan elkészülő, akár előfőzött gabonafélékkel (pl. quinoa, barna rizs, kuszkusz, polenta), tésztákkal, hüvelyesekkel (pl. vöröslencse). Konzervből jöhetnek a babok, csicseriborsó, sűrített paradicsom. Nagy segítséget jelentenek a tortilla lapok, a konyhakész leveles vagy vajas tészták.


A megvásárolt friss árukat gondosan előkészítve, feldarabolva, kiporciózva rakjuk el a hűtőszekrénybe. Kevesebb helyet foglalnak és hosszabb ideig elállnak így, ráadásul értékes perceket nyerhetünk, amikor gyorsan kell valamit készíteni.

Ez nem más, mint az úgynevezett “mise en place”, amit a profik is alkalmaznak, hogy minden felhasználásra készen, kéznél legyen, amikor szükség van rá.

A sárgarépa, karalábé, (szár)zeller például remekül eláll nyersen, meghámozva egy műanyag dobozban. A gombát, spenótot, sóskát, mángoldot pirítsuk le, ezzel elkerülhetjük a bűntudatot, amit a pár napos, fonnyadt zöldség látványa okoz. A salátát levelekre bontva mossuk és szárítsuk meg, tegyük papírtörlővel bélelt zárt edénybe. A céklát, sütőtököt, édesburgonyát sütőben süssük meg, felkockázva várhatja a fridzsiderben a további felhasználást. A húsokat daraboljuk fel, pácoljuk be vagy ha időnk engedi süssük le (például kacsacombot, oldalast), zsírjában remekül eláll, a darált húst előre megpiríthatjuk és kiadagolva mehet a hűtőbe vagy a fagyasztóba.

Ez persze nem kevés munka, de a hétvégén vagy esténként rászánt 1-2 óra busásan megtérül a hétköznapi ebédeknél.

Ha valaki szereti előre megtervezni a heti menüt, alkalmazza a “batch cooking” módszert (amikor előre elvégzünk minden előkészítési fázist, az adott napra csak egy befejező művelet vagy az összeállítás marad), a spontánabbak pedig pillanatnyi inspirációra hallgatva alkothatnak a rendelkezésre álló hozzávalókból.

Becsüljük meg a maradékokat is: ahelyett, hogy három napig ugyanazt ennénk, változatosabbá tehetik az étrendünket. A grillcsirkéről vagy a levesben főtt tyúkról lecsipegetett húscafatok új életre kelhetnek egy szendvicsben, quiche-ben vagy salátában. A krumplipüré zöldséglepény alapja lehet, a rizsből arancini készülhet, egy leveles tészta lapra pedig gyakorlatilag bármit rádobálhatunk. Az oly divatos Buddha-tál is igazi “mindent bele” étel.


Ha már úgyis mindannyian otthon vagyunk

Hangoljuk össze az ebédidőt, legyen ez egy családi étkezés, amikor valóban szünetet tartunk a munkában, tanulásban. Terítsünk meg, üljünk együtt az asztalhoz, beszélgessünk, a telefonokat, laptopokat tegyük félre.

Osszuk be, hogy melyik nap ki készíti el az ételt, vonjuk be a gyerekeket is. Nem kell nagy dolgokra gondolni, salátát összedobni vagy tésztát főzni nem nagy kunszt, szakács vizsga nélkül is megy. Lehet, hogy csak időben be kell rakni az ebédet a sütőbe, ezt észben tartani is feladat.

Ne gyötörjük magunkat felesleges elvárásokkal: “munkaebédnek” egy saláta, szendvics vagy egytálétel is megteszi, legalább utána nem nyom el az álom a képernyő előtt.


Főzelék

A magyar konyha egyik zseniális találmánya. Ezernyi hagyományos és modern változata létezik, ugyanaz a zöldség egy egzotikusabb fűszerrel, önmagával sűrítve egész más dimenziót kap. A feltétek is jól variálhatók, az egyszerű főtt tojás vagy bundáskenyér többnyire a gyerekeknek is bejön, de felhasználható hozzá maradék sült, vagy megszórhatjuk például morzsolt fetasajttal vagy pirított tökmaggal.

Leves

Egy tartalmas levessel ki lehet húzni estig, de uzsonnáig biztosan. Nem csak az órákig készülő gulyás jöhet szóba, egy zöldségleves sokkal hamarabb megvan.


Ha hüvelyeseket, például lencsét, (konzerv)babot is teszünk bele, garantáltan jól lakunk. Ha hiányozna a hús, főzzünk bele csirkemellet, kolbászkarikákat vagy felkockázott, keményebb húsú halat.

Saláta

A saláta az egyik legszabadabb műfaj, Váncsa István okfejtése nyomán “saláta az, amit a készítője annak tekint”. Ilyenformán bármiből készülhet és nem kötelező alapkelléke a zöldség, pláne nem a salátalevél.


De tekintsünk el a filozófiai és értelmezési kérdésektől, táplálkozási szempontból kár lenne kihagyni ezeket az összetevőket. Ha ebédnek szánjuk, lehet az alapja valamilyen szénhidrát (tészta, rizs, quinoa), gazdagíthatjuk hússal, sajttal, olajos magokkal, aszalt gyümölcsökkel.

Zöldséges raguk

Minden nemzet konyhájában megtaláljuk a zöldséges ragukat, amelyeknek nagy előnye, hogy gyorsan megfőnek. A curryk sokfajta zöldségből készülhetnek, a markánsabb vagy enyhébb ízesítésnek köszönhetően akár még egy-egy nemszeretem összetevőt is elrejthetnek. A chili hússal vagy anélkül sokak kedvence, emellett laktató is.


Finomak a különböző lecsók, a tavaly eltett hazai mellett próbáljuk ki a közel-keleti shakshukát vagy a provanszi ratatouille-t, bár a szezonra még várni kell, egyelőre csak import padlizsánt, cukkinit találunk a boltokban.

Quiche, lepény, pizza

Egy konyhakész tésztalap, paradicsomszósszal vagy fokhagymás tejföllel megkenve, megszórva a hűtőben lévő random hozzávalókkal és némi reszelt sajttal, 20 perc a forró sütőben és kész is az ebéd.


Ennél kicsit munkásabb a quiche, amihez a piteformába simított tésztát megrakjuk a feltétekkel, például gombával, spenóttal, párolt zöldséggel vagy húsmaradékkal, nyakon öntjük tojás és tejszín keverékével és irány a sütő. Amíg elkészül, bőven van idő összedobni egy gyors zöldsalátát kísérőnek.

Tojásételek

A rántotta, omlett vagy frittata szintén remek kármentő, ráadásul minimális idő- és energia ráfordítást igényel.

Szendvics

Ha nem szeretnénk hideget enni, akkor sem csak a klasszikus melegszendvics jöhet szóba. Tegyük ki az asztalra a kis dobozokban előkészített hozzávalókat, szószokat és mindenki pakolja meg a saját pita kenyerét, tortilla lapját. A pitát előzetesen, a megtöltött tortillát pedig utólag toljuk néhány percre a sütőbe.


A sajtos, sonkás Croque Monsieur a franciák egyik kedvenc gyors ebédje. Előző este készítsük el hozzá a besamel mártást, vagy akár a kész szendvicset. Amíg a sütőben átmelegszik és hólyagosra olvad a tetején a sajt, épp elkészül hozzá egy saláta is.

Desszert

Sokan szívesen fejezik be az étkezést egy kis édességgel, ezt sem érdemes túlbonyolítani. A gyümölcs változatos és egészséges, a narancs keleti beütést kap, ha meghintjük fahéjjal, a mirelit gyümölcsöt natúr joghurttal összeturmixolva, kis mézzel édesítve friss fagylalt készülhet. A túró is jó alap, például zabkeksszel, lekvárral rétegezett pohárdesszerthez. A császármorzsa szintén pillanatok alatt megvan, ahogyan az előző este csészékben előkészíthető, csokis lávasüti is.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra