Cikkek

Orbán Szilvia

2021. január 27.

BillGates , MelindaGates , GatesAlapítvány , mezőgazdaság , termőföld , befektetés

A mezőgazdasági földterületek remek befektetésnek bizonyulnak.

A föld a gazdagoké – olyan régi igazság ez, ami a történelem kezdeteitől elkíséri az emberiséget, de még ma is tartja magát. S bár a mindennapokban hajlamosak vagyunk erről már elfeledkezni, egy nemrég megjelent írás újra reflektorfénybe állította a témát. A The Land Report nevű amerikai magazin szerint ugyanis az amerikai mezőgazdasági földek elsőszámú magántulajdonosa nem más, mint Bill Gates és felesége, Melinda.


A Gates házaspárnak az adatok szerint 242 ezer angol holdnyi mezőgazdasági földtulajdona van az Egyesült Államok 18 tagállamában. Úgy tudni, hogy a milliárdos üzletember és neje a legtöbb földet Louisianában és Arkansasban birtokolja.

Egy angol hold (acre) körülbelül 4047 négyzetméter, azaz nagyjából 0,4 hektár.


A föld mindig is jó befektetésnek számított, és ez ma sincsen másként. Ráadásul, az arannyal vagy a bitcoinnal összevetve más előnyökkel is bír: sokkal több, mint csupán egy okos beruházás, hiszen közben valaki még élhet, dolgozhat, termelhet is rajta.

A Modern Farmer adatai szerint 2019-ben az amerikai földek nagyjából 40 százalékát bérelték. Egy ilyen rendszerben a támogatások nagyrészt a tulajdonost, nem pedig a tényleges farmert illetik, és a földberuházások haszna is a tulaj számláját gazdagítja, függetlenül attól, hogy a földterületet bérlő gazda mit vet, hogyan tevékenykedik. A szakértők úgy gondolják, mindez könnyen egy ördögi kört eredményezhet: a példa szerint a földet csak befektetésként értékelő tulajdonosnak végső soron mindegy is, hogy a valós gazda az adott területen olyan sok kukoricát termel-e, hogy azt még a legnépesebb ország sem tudja felélni, vagy éppen parlagon áll. A „farmland” kifejezésből szerinte ebben az esetben nem a farmon, sokkal inkább a landen, azaz a földterületen van a hangsúly.


Azt talán csak a milliárdos házaspár tudhatja biztosan, mi a konkrét oka a mezőgazdasági földterületek iránti érdeklődésüknek. Az viszont szintén tény, hogy alapítványuk, a Gates Foundation projektjein keresztül Gates-ék hosszú ideje elkötelezetten jótékonykodnak.

Bill Gates összvagyona 121 milliárd amerikai dollár; ő a világ 4. leggazdagabb embere.


Felmerülhet a kérdés, hogy ebben az esetben is közrejátszhat hasonló indíttatás? Az elemzők szerint ezt nehéz megmondani, ugyanis a hatalmas földterületek technikailag a Gates-családhoz indirekt módon kapcsolódó szervezetek tulajdonában állnak, ezek nagy részét pedig egy Cascade Investment nevű vállalat kapcsolja össze. Úgy tudni, hogy a Cascade szóvivője nem szerette volna kommentálni a híreket, ahogyan részletekbe sem kívánt belemenni a Gates-család tulajdoni viszonyairól, azt azonban hangsúlyozta, hogy a Cascade a fenntartható farmgazdálkodás komoly támogatója. A MarketWatch rámutat, hogy a mezőgazdasági fejlesztés a Gates Alapítvány egyik szívügye, bár a weboldalukon az olvasható, hogy a fókusz leginkább Afrikán és Ázsián, s nem Amerikán van.

2017-ben a Gates Alapítvány célul tűzte ki, hogy a következő három évben összesen 300 millió dollárt fordít olyan mezőgazdasági kutatások támogatására, amelyek az alacsony jövedelemből élő ázsiai és afrikai farmereket segíthetik. A rákövetkező évben pedig további 40 millió dollárral támogattak állattenyésztési kutatásokat.




A hír és a lista Gates ismertsége miatt nyilván nagy port kavart, de arra többen is rámutattak, hogy ugyan a Microsoft-milliárdos vezeti a sort, de a felsorolás nem ér véget az első helynél. A listán második az Offutt család, míg harmadik helyen Stewart és Lynda Resnick áll, az ő tulajdonukban körülbelül 190 ezer hold mezőgazdasági birtok áll. Utánuk pedig a szintén óriási földterületet – nagyjából 150 ezer holdnyit – magáénak tudható Fanjul és Boswell család következik. Ebből is látszik, hogy Gates-ék egyáltalán nincsenek egyedül hatalmas birtokaikkal.

Ha pedig nem csak a mezőgazdasági földeket nézzük, hanem kibővítve az egyéb (bánya, tó, művelés alól kivont) területeket is, akkor Gates birtokai nem is tűnnek már olyan hatalmasnak. Ezt, a legnagyobb földbirtokosokról szóló listát ugyanis a Gates-földeknél csaknem tízszer akkora területtel, John C. Malone médiamágnás vezeti.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra