Nem lenne igaz, ha azt állítaná, hogy éjjel-nappal ki sem mozdul a konyhából, fakanállal a kezében kel és fekszik Dunai Tamás, a Madách Színház színművésze. Mindenesetre, ha van ideje, szívesen főz. Mondjuk csirkét úgy, ahogy Éva nővére szokta, vagy matrózhúst a saját elképzelése szerint. 1998-ban, a Magyar Konyha hasábjain megjelent írással emlékezünk Dunai Tamásra.
Már tegnap nekikészültünk az ebédnek, fokhagymás tejbe áztattuk a csirkét – fogad Dunai Tamás piros kötényben, s már meséli is, hogyan készült a menü. Az asztalon nyoma sincs az előkészületeknek. A tűzhelyen rotyog a leves, a csirke sütőre vár, a desszert pedig meglepetésként hűtőbe zárva.
– Négy csirkemellet vettem – mondja – , amit Judit kicsontozott, majd vékony szeletekre vágott. Aztán következett a páclé. Abban ázott éjszaka. Reggel kikentem margarinnal a jénai tálat. A húsokat lisztbe, tojásba és sajtba forgattam, majd az edénybe csúsztattam, a maradék sajtot a tetejére szórtam – és ez a csirke, amit a nővérem, Éva receptje szerint készítek, most sül pirosra. Három nővérem volt, ma már sajnos csak kettő él. Éva csirkéje, Csöpi halászléve a legfinomabb ételek a családban. Maradjunk a csirkénél, amihez körítésnek főtt répa, illetve kukoricából, uborkából, paradicsomból, retekből és hagymából saláta készül, a tetejére pedig rokfortos öntetet borítunk.
A nappaliba kis pohárkákkal és egy üveg körtepálinkával érkezünk, amit Tamás a Hegedűs a háztetőn előadása után kapott egy barátjától. Miközben tölt, egy másik specialitásáról, a matróz húsról kezd mesélni.
– Hetven deka sovány sertéscombot kell dobókockányira aprítani. A kuktában a hagymát az olajon üvegesre pároljuk, majd rászórjuk a húst. Lefedjük, fehérre főzzük. Ebbe jön három csapott evőkanál mustár, majoránna, kicsi bors és ételízesítő. Vízzel felöntjük, épphogy ellepje. Beleönthetünk esetleg egy kis zánkai bort, mondjuk egy decit. Kuktában pároljuk, de nyáron bográcsban is lehet főzni. Spagettit szoktunk köretként hozzáadni, amit egy kis zöldpetrezselyemmel megszórhatunk, hogy szép legyen. Amíg készül, azalatt csendes vörös- vagy fehérborozás dukál a vendégseregnek.
– Van egy másik kedvencem is, amit a zánkai vendégeknek mindig elkészítek. Neve az nincs, én csak pácolt húsnak hívom, és téglára tett vasrácson sütöm. Előző nap a vékonyra szeletelt tarját – ha kényelmesek vagyunk, grillfűszerrel, ha nem, akkor saját fűszerkeverékkel – bekenjük. Ez nálunk körülbelül így néz ki: só, mustár, olaj, fokhagyma, piros arany, a végén Erős Pista. Parázson sül.
Nagyon fontos: a tűz ne hunyjon ki ének nélkül!
A gyerekek is főznek néhanapján. A tízéves Eszter szívesen segít, de már egymaga is süt remek tükör- és lágy tojást. A huszonkét éves Marci spagettispecialista. Annyi fokhagymát tesz bele, hogy az ember azt hihetné, az egész ehetetlen lesz, de tálaláskor derül ki, milyen finom. Misi – aki beszélgetésünkkor éppen dolgozott, így a fotókról is lemaradt – elképesztően jó salátákra képes, amelyekhez fantasztikus önteteket talál ki.
– Judit, a feleségem mindent nagyon jól főz – dicsekszik Tamás – Nem azért mondom, mert itt van. Én amúgy levespárti vagyok, nagyon szeretem például az Újházi-tyúklevesét. No meg a csülkös bablevest, a spárgalevest, a gulyáslevest, és amit ma eszünk, a francia hagymalevest; talán az a legjobb.
Gyakran szóba kerül a zánkai nyaraló is, ahol rásüt a nap a tölgyfákra, s a szabadban reggeliznek. Tej, zöldségek, esetleg kolozsvári szalonna van az asztalon.
- Szójából? - kérdezem.
Nem, az nem szójából. Majd „szójá”, ha eleged lesz belőlem. Ez Hofi poénja – vallja be és mentegetőzik.
– A szalonna az bocsánatos bűn, ha nyolcszáz métert lesétálsz a Balaton-partra, és úszol egy jót.
Lassan elkészül az ebéd. Mi pedig közben a gyerekkori, mohácsi ízekről beszélgetünk, amelyek közül a színész a túrós palacsintára emlékszik legszívesebben.
– Rendszerint a bableves után ettük, amiben sok répa és kevés hús volt. De nagyon szerettem a lekváros derelyét és a nudlit is. Előtte volt a szocialista leves, így hívta anyám. Úgy indult mint normális zöldségleves, csak került bele minden, amit el lehet képzelni. Akkor az volt a jelszó: mindent bele! Nem mondom, hogy könnyű volt az életünk, anyámat beosztóművésznek hívtuk, hiszen öten voltunk testvérek, és Mohácson az ötvenes években nem volt túl nagy a jólét.
Ekkor már az asztalnál ülünk, ahol Judit a hagymalevest tálalja fel. Úgy tartja, ennek a levesnek a lelke a bors. – Vegyetek a reszelt sajtból és a pirított kenyérkockákból – kínálja a gőzölgő levest, majd hozzáteszi ugyanez nagyon finom fokhagymából is.
Pillanatok alatt bekanalazzuk. Asztalra kerül a sajtos csirke, a főtt zöldség és a friss saláta. A desszert gyümölcsös fagylalt. Mi eperrel kapjuk, de bármilyen gyümölccsel nagyon finom. Mikor Judittal leszedjük az asztalt, arról kérdezem, mennyire válogatós a család.
– Tamás mindent megeszik – mondja – , ő a legjobb közönség. Hálás mindenért, és olyan jóízűen falatozik, hogy öröm neki főzni. Nagy erénye még, hogy soha nem kritizál. Abból tudom, hogy valami nem sikerült igazán jól, hogy elmarad a dicséret. A gyerekek válogatósabbak.
A kávé megfőtt, s miközben a társaság jólesően ejtőzik, fotós kollégám óvatosan afelől érdeklődik, hogy be lehet-e fizetni a Dunai Judit-féle menzára.