Az angol régenskorszak egy új tévésorozatnak köszönhetően került ismét reflektorfénybe.
A Bridgerton család című tévésorozatot 2020 karácsonyán indította útjára a Netflix, és akkor még csak reménykedhettek benne, hogy a kosztümös drámaszériát kedvelni fogják az emberek. Shonda Rhimes (A Grace klinika) producer pedig úgy tűnik, ezúttal sem lőtt mellé: a Julia Quinn romantikus bestseller sorozata alapján készült filmek az utóbbi hetek nézettségi adatai alapján máris a csatorna legsikeresebb produkciójává nőtték ki magukat, és ez – tekintve a Netflix korábbi sikerszériáit – nem kis szó.
A hatalmas érdeklődésre való tekintettel várható volt, hogy a romantikus dráma folytatást kap, és január végén érkezett is a megerősítés, miszerint a Netflix berendelte a második évadot.
Bár a szériát kritika is érte a „tágan értelmezett korhűség”, illetve a szándékosan explicit szerelmi jelenetek miatt, mégis – vagy talán épp ezért – végső soron világszerte elsöprő sikert aratott. A nézők nem csak a történetet találták kellően lebilincselőnek, de a sorozat kapcsán világszerte megnőtt az érdeklődés az éra fényűző divatja, romantikus táncai, illetve pazar lakberendezési stílusa iránt, sőt, az emberek arra is kíváncsiak lettek, vajon mit tálaltak fel egy-egy korabeli vacsorán, írja az Independent.
A régenskor konyhája
A XIX. századi Angliában a főúri bálok és vacsorák voltak a társasági élet legfontosabb színterei, ahol a vendégek pazar fogások hosszú sorára – levesekre, húsokra, zöldségekre, savanyúságokra, vadételekre, mártásokra, zselékre, pudingokra, édes krémekre – számíthattak az egész este folyamán. A Jane Austen Központ leírása szerint egy-egy tipikus régens korszakbéli vacsorán – az esemény jellegétől függően – 5-25 különböző ételfélét kínáltak fel a vendégeknek.
S bár a tehetős családok egész sor szolgálót alkalmaztak, akik a konyhai teendőket elvégezték a ház hölgytagjai helyett, azt minden jómódú lánytól elvárták, hogy a konyhában is kiismerje magát.
Egy 1800-ban kiadott szakácskönyvben (Elizabeth Price: The New Universal and Complete Confectioner) a szerző így fogalmaz:
„Egy ifjú hölgynek tudnia kell süteményeket készíteni és desszertet díszíteni.”
Price és a kor más szakácskönyveiben számos, a korra jellemző étel leírásával találkozhat az érdeklődő, ezekből mutatunk most néhányat, amivel akár már most elkezdhető a hangolódás a következő Bridgerton-évadra.
Veseleves
Az 1847-ben kiadott Valódi Előzékenység: Etikett kézikönyv hölgyeknek című angol kiadványban az olvasható, hogy a régenskorszak vacsorapartijai általában levessel indultak, amelyeket illetlenség volt visszautasítani.
„A levest a kanál oldaláról együk, ne pedig a végéről. Evés közben óvakodjunk a hangok kiadásától, ne szürcsöljünk: ez a szokás elmondhatatlanul közönséges.”
A lenti recept a XIX. században publikált The Bell Inn receptkönyvben olvasható – s bár nevében leves, valójában inkább egyfajta pörkölt.
Hozzávalók:
- 500 g marhahús
- 1 vese (marha vagy sertés)
- 4 fehérrépa
- 2 sárgarépa
- 1 fej zeller
- 4 burgonya
- citromhéj
Elkészítés:
A vesét alaposan tisztítsuk meg, mossuk át, töröljük szárazra és szeleteljük fel. A marhahúst vágjuk falatnyi darabokra. Hámozzuk meg a krumplit, daraboljuk, és tegyük fel főni, közben a húsokat egy másik edényben kissé pirítsuk át. A burgonyához adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket, majd a húst és a vesét, végül pedig a reszelt citromhéjat. Legalább egy órán át főzzük még, alacsony-közepes hőmérsékleten, ízlés szerint sózzuk.
Little Queen
Ezek a piros ribizlivel gazdagított, könnyű muffinkák rendkívül népszerűek voltak a XVIII-XIX. századi Angliában. A mai cupcake-ekhez hasonló, de azoknál kisebb méretű, és általában levegősebb tésztából készült süteményekre hagyományosan egy könnyebb, vajas krémet kentek.
Hozzávalók:
- 450 g liszt
- 700 g vaj
- 700 g cukor
- 3 tojássárgája
- 3 tk rózsavíz
- 4 tk sherry
- 2 szerecsendió
- 450 g ribizli
Elkészítés:
A vajat kézzel addig verjük, míg kissé besűrűsödik, majd adjuk hozzá a cukrot és a lisztet. Reszeljük le a szerecsendiót és adjuk a tésztához. Adjuk hozzá a tojások sárgáját, a sherryt és a rózsavizet is, majd az egészet alaposan keverjük újra össze. A legvégén óvatosan forgassuk bele a ribizlit, majd a tésztát adagoljuk a sütőlapra előkészített kisebb formákba. A sütőt sütés előtt melegítsük fel közepes hőmérsékletre, majd a süteményeket süssük 15 percig.
Feketeszeder-víz
Ez az ital egykor sokak kedvelt frissítője volt, amit Elizabeth Price mind felnőtteknek, mind gyerekeknek szívesen ajánlott.
Hozzávalók:
- 2 kg feketeszeder
- 1-1 maréknyi zsenge rozmaring, édes majoránna, fodormenta, angyalgyökér, citromfű, körömvirág
- 450 g szárított ibolya
- 450 g ánizsmag
- 450 g édeskömény mag
Elkészítés:
A megmosott gyümölcsöt finoman zúzzuk össze, majd adjuk hozzá a fűszernövényeket. Az ibolyát és a magokat vágjuk össze, adjuk a keverékhez, és jól keverjük el. Hagyjuk kicsit állni, majd szűrjük-csepegtessük le egy edénybe, tegyük hideg helyre. Fogyasztáskor 3-4 kanállal keverjünk belőle egy pohár vízbe.