Cikkek

Orbán Szilvia

2022. február 25.

film , mozi , étel a filmekben , foodmovies , rom-com , dokumentumfilm , dráma

Az evés, a főzés általában mellékes dolog a filmekben, pedig ha jól csinálják, érdekes is lehet.

Vannak, akik mondjuk egy Harry Potter-könyv olvasásakor is a karácsonyi lakomákat várják, de más regények lapjain is élvezettel olvasnak a karakterek kulináris kalandozásairól, még akkor is, ha ezek a bekezdések nem feltétlenül szerves részei a történetnek. A gyakorlott könyvmoly azonban sokszor juthat arra a következtetésre, hogy ételekről írni bizony nem is annyira könnyű dolog.

Hasonló a helyzet a filmek esetében is. Az étel a filmekben – már ha megjelenik egyáltalán – általában mellékes szerepet tölt be; ha a szereplők esznek is, az többnyire néhány képkockára redukálódik, vagy szimplán csak megemlítik egy elejtett félmondatban. Pedig

egy jól fényképezett, megkomponált konyhai vagy evős jelenetnek tényleges varázsa van: az ember egyből otthonosan érzi magát tőle. Ha jól csinálják, igazi comfort food ez – csak éppen a szemünknek és a lelkünknek.

Ezek után már nem is annyira meglepő, hogy az ételekkel, evéssel foglalkozó filmek nagy része esik a rom-com kategóriába, hiszen az evés és a felfokozott érzelmek kapcsolata nyilvánvalónak tűnik. Most mi is összeszedtünk pár filmet, amiben az étel valahogyan a történet szerves részévé válik. (A lista persze tovább folytatható.)

Könnyedebb filmélmények

Bazi nagy görög lagzi / My big fat Greek wedding (2001)
Egy romantikus komédia, ami már-már klasszikussá vált a kategóriában. Nia Vardalos nem csak a főszerepet alakítja parádésan, de a sztori is az ő tollából való: egy fiatal görög lány – egy hangos-temperamentumos családdal és egy családi étteremmel megáldva – próbálja megszerettetni nem görög szerelmét a rokonokkal, miközben örökségét és kulturális identitását is igyekszik megismertetni kedvesével.


Ízlések és pofonok / No reservations (2007)
A szerelem és a konyha kéz a kézben jár – ez minden romantikus filmtudor számára egyértelmű. Ebben a filmben Catherine Zeta-Jones és Simon Baker két, teljesen eltérő stílusú séfet játszik, akik a kezdeti utálattól jutnak el a boldog egymásra találásig.


Mostly Martha (2001)
Az előző film német eredetije, ami – ahogyan az általában lenni szokott – kicsit jobb is, mint a későbbi, hollywoodi remake.


The Trip to Italy (2014)
Klasszikus, vidám road movie egy kis kulináris csavarral: a történetben a séfek legnagyobb ellenségei, két ételkritikus indul útnak Olaszországban, és miközben bejárják Ligúria, Toszkána, Róma, Amalfi és Capri káprázatos tájait, felfedezik az autentikus olasz konyhát is.


Én, a séf / Le Chef (2012)
A francia filmben a Jean Reno által játszott veterán sztárséf, Lagarde komoly konfliktusba keveredik az étteremcsoport új vezetőjével, aki arra készül, hogy lecseréli őt egy fiatal, modernebb konyhát vivő konyhafőnökre. Lagarde kezd kifutni az ötletekből, ráadásul az ételkritikusok bármelyik pillanatban feltűnhetnek. Egy nap találkozik Jackyvel, aki az haute cuisine megszállottja.


Julie & Julia – Két nő, egy recept / Julie & Julia (2009)
Meryl Streep és Amy Adams jutalomjátéka. Streep a híres tévés séf, Julia Child bőrébe bújik, míg Adams alakítja Julie owellt, aki végigfőzi Child szakácskönyvét.


A séf / Chef (2014)
Jon Favreau írta a forgatókönyvet és játssza a címszerepet ebben a filmben, ahol az étterméről írt csúnya értékelés után a séf inkább egy autóból átalakított konyhában, mozgó ételárusnak áll, és idővel felismeri a street food szépségeit. Favreau mellett olyan sztárok is feltűnnek egy-egy jelenetben, mint Sofia Vergara, Scarlett Johansson vagy Robert Downey Jr.


Csokoládé / Chocolat (2000)
Sokak kedvence ez a film, amiben a csodás Juliette Binoche egy egész – meglehetősen prűd – kisváros életét bolygatja fel a csokiboltjával. Persze ebben játszótársa is akad: többek között Johnny Depp, Judi Dench és Alfred Molina.


Az élet ízei / The Hundred-Foot Journey (2014)
Van két étterem az út két oldalán: az egyik Michelin-csillagos, francia és meglehetősen sznob, a másikat pedig egy indiai bevándorló család működteti. Jó ételek, rivalizálás és Helen Mirren – ennyi elég is.


Vaj / Butter (2012)
Tegye fel a kezét, aki a film megnézése előtt tudta, hogy létezik a vajszobrászat műfaja, sőt, „vérre menő” versenyeket is rendeznek a témában? Pedig így van. A film sztorija szerint a nevelőszülőknél élő, nehéz sorsú lány rájön, hogy tehetsége van a vajszobrászathoz, és hamarosan a helyi nagyágyú (Jennifer Garner) kihívójának szerepében találja magát.


Soul kitchen (2009)
A német vígjáték főhőse a német-görög Zinos, aki Hamburgban üzemelteti lepukkant kocsmáját. De a dolgok nem alakulnak túl jól a számára: a barátnője elhagyja, rászáll az adóhivatal, közben megjelenik börtöntöltelék testvére is, ráadásul porckorongsérvvel bajlódik. Szép lassan azonban minden jóra fordul, és még a Soul Kitchen is kikupálódik. A film egyik szerepében Gryllus Dorkát láthatjuk, az alkotás pedig a Velencei Filmfesztivál különdíjasa lett.


Gyerekeknek és gyermeklelkű felnőtteknek

Willy Wonka és a csokoládégyár / Willy Wonka & The Chocolate Factory (1971)
Nem a Johnny Depp-féle, újabb változat, hanem az eredeti, Gene Wilderrel a főszerepben – egy klasszikus, Roald Dahl világhírű könyvéből.


L’ecsó / Ratatouille (2007)
Szívmelengető mese a világ legjobb „francia lecsóját” készítő ínyenc patkányról, Rémyről és mosogatófiú barátjáról, Alfredóról, akik végül még az ellenszenves ételkritikus szívét is meglágyítják.


Komolyabb hangvételű alkotások

Babette lakomája / Babettes gæstebud (1987)
Az Oscar-díjas film a XIX. század végén, egy szigorú vallási közösségben, egy kis dán faluban játszódik, ahová egy francia menekült érkezik, hogy a lelkipásztor és lányai szolgálatába álljon. A sors később úgy hozza, hogy a házvezetőnő nagyobb pénzösszeghez jut, ezért búcsúvacsorát ad a falu lakosainak, amely az ízek, az elegancia és a harmónia sajátos remekműve. A lakoma alatt a helyiek fokozatosan újra felfedezik az élet örömét és a konyhaművészet titkait.


Az ételművész / Burnt (2015)
Bradley Cooper séfkabátban. Az általa alakított karakter, Adam Jones a párizsi gasztroelit fenegyereke, aki két Michelin-csillaga ellenére is keres valamit – a film végére megtalálja. A további szerepekben Omar Sy, Emma Thomson, Sienna Miller, Alicia Vikander és Uma Thurman látható.


Étel, ital, férfi, nő / Eat Drink Man Woman (1994)
Ang Lee filmjében egy tajvani család – egy séf és három felnőtt lánya – gyűlik össze minden vasárnap egy közös lakomára, ahol persze az ételek mellett az érzelmek is fontos szerepet kapnak. A filmet Oscar-díjra jelölték.


Dokumentumfilmek

Super Size Me (2004)

A megjelenésekor komoly indulatokat és vitákat generáló film nem egy lazulós, könnyed estére ajánlott – lényegében egy gyorskaja ellenes, elgondolkodtató, másfél órás kampány: Morgan Spurlock arra vállalkozik, hogy egy álló hónapon át csak mekis ételeket eszik, miközben dokumentálja ennek egészségügyi következményeit.


Szusiálmok / Jiro Dreams of Sushi (2011)

Dzsiro Ono egy szusimester. Sőt, talán a világ legjobb szusiséfje. Ez a dokumentumfilm őt, örökösét, és híres tokiói éttermének mindennapjait mutatja be, miközben az idős mester életbölcsességeiből is némi ízelítőt kaphatunk.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra