Májer Erika korábban az Ikon Étteremben dolgozott cukrászként, két éve pedig megnyitotta Debrecenben saját üzletét, a Jardint. A cukrászda karácsonykor a város látképét helyezi a fatörzsre, mármint az ilyen nevű karácsonyi süteményre.
A cukrászda neve is sejteti, hogy francia hatások mentén dolgoznak. A franciák ihlették a karácsonyi kollekciót?
Franciaországban ugyanúgy mint Magyarországon nagy hagyománya van a karácsonyi készülődésnek a cukrászdákban. A cukrászok talán ezt az ünnepet tekintik a legnagyobb kihívásnak, egész éves munkájuk csúcsának, ezért minden évben próbálnak valami nagyon egyedit, különlegeset alkotni. Franciaországban az ünnepi asztalra hagyományosan a fatörzs torta kerül. Az utóbbi években megfigyelhető az a trend, hogy a cukrászok szabadon értelmezik a fatörzs fogalmát és egyedi torta formákkal, alakzatokkal, díszítéssel rukkolnak elő. Idén például az egyik legszebb tortát Maxence Bardot alkotta aki egy csillagánizst formázott meg. És jól érzi, igen, mi is nagy hangsúlyt fektetünk a karácsonyi kollekciók megalkotására. 2 éve pont karácsonykor nyitottuk meg üzletünket. A születésnap és az ünnep miatt is igyekszünk minden évben valami újjal, egyedivel előrukkolni.
Mi idén a vezető karácsonyi édesség?
Idén szerettem volna, ha a hagyományos fatörzs forma valamilyen különleges díszítést kapott volna. Ezen ötletelve segítségül hívtam Rácz Róbert képzőművészt, aki néhány hete kapott Príma díjat a városban. Arról beszélgettünk, hogy kinek mi szimbolizálja leginkább a karácsonyt és akkor meséltem el neki, hogy engem mennyire lenyűgöz a karácsonyi vásár Debrecenben, milyen csodálatos ilyenkor a város. Nekem a karácsony nem csak az ünnepet, hanem a ráhangolódás időszakát is jelenti. Végül közösen gondolkodva arra jutottunk, hogy a karácsonyi vásár színterét jelenítenénk meg a tortán, ami Debrecenben a Nagytemplom és a Csonka templom között fut végig a Piac utcán. Szerettem volna csokoládéból megalkotni a díszeket, ehhez Robi kézzel készített egy kiszúró készletet, ő formázta meg a templomokat, a kis házikókat és a Debrecenre jellemző lábas házakat. Nyilván a kiszúrók nem túl részletgazdagok, inkább olyan elmosódott, kicsit mesebeli formákat lehet velük létrehozni, de talán pont ez adja meg a karácsony varázslatos hangulatát. Valaki azt mondta, hogy olyanok, mint a havas tetejű házak.
Melyek a tél alapízei a cukrászdában?
A desszertek ízvilágának megalkotásakor arra törekszünk, hogy mindenki által szerethető, téliesebb, melegebb ízű desszertek szülessenek. Így az egyik tortánk csokoládé-mogyoró-vanília-karamell ízű, a másik gesztenye-meggy-vanília-csokoládé. Természetesen a legjobb alapanyagokból készülnek és sok olyan kis csavart teszünk az elkészítésbe, amitől egy csokoládé-vanília torta is különleges lehet. Többféle csokoládét használunk, fűszerezzük vaníliarúddal, tonkababbal, narancshéjjal, rummal. Ezek igazi karácsonyi ízbombák. Van egy harmadik desszertünk is, ami kicsit extrémebb ízvilág, de azért a mák miatt karácsonyi, ez a mangó-mák-passió.
A magyar klasszikusoknak teljesen hátat fordít a szezonban?
Nem, a torták mellett készül hagyományos diós és mákos bejgli, ezeket saját magunk által készített kandírozott gyümölcsökkel és rumba áztatott mazsolával ízesítjük. Készítünk egy zserbó ízű tartot, amibe a saját diónk és baracklekvárunk kerül, ennek a teteje egy különleges csokoládé díszítést kap. Illetve idén sütünk gyümölcskenyereket is, ezeknek is nagy hagyománya van Franciaországban. Továbbá azok számára, akik tőlünk szeretnének apró ajándékot vinni, van egy karácsonyi macaron válogatásunk díszdobozban.
A család ünnepi asztalára is ezekből kerül?
Nálunk karácsonykor mindenképpen bejgli kerül az asztalra. Az én családomban ennek nagy hagyománya van. A család annyira imádja, hogy volt olyan nyári családi összejövetel, amire bejgli készült és percek alatt fogyott el 4 rúd. Emellett viszek haza fatörzs tortát is, nekem személy szerint a gesztenyés- meggyes a kedvencem. Emellett a pogácsa elmaradhatatlan kelléke az ünnepeknek, ezt az anyukámtól tanultam meg sütni, ő biztosan süt majd egy szakajtóval.