Cikkek

Orbán Szilvia

2021. október 27.

kürtőskalács , chimney cake , Erdély , Montreal , Kanada , Ol' Sweet Pastry

Sebestyén Dávid a távoli Kanadában nyitott üzletet, a középpontban pedig az erdélyi finomság áll.

Montreal Plateau nevű kerületében egymást érik az elbűvölő kávézók, a kortárs galériák és a színházak. A közelben, népszerű túraösvényekről gyönyörködhetünk a szomszédos tó és a Mont-Royal szépségében. Az idilli környezet szinte könyörög egy jó kis cukrászdáért vagy egy olyan helyért, ahol élvezet valami igazi finomságot elfogyasztani.

Az alig néhány hete megnyitott Ol’ Sweet Pastry ezért valószínűleg a helyiek nagy kedvence lesz, legalábbis ebben bízik Sebestyén Dávid, az üzlet tulajdonosa. A bolt kifejezetten a kürtőskalácsra specializálódott, ami

a kanadaiak számára nem más, mint egy érdekes formájú, istenien illatozó új nyalánkság, a tulaj számára viszont ennél jóval több: a gyerekkor egy szelete, ami számára a búcsúk és vásárok nosztalgikus hangulatát idézi meg.

Sebestyén már 2018 óta munkálkodik azon, hogy a kanadaiak is megismerjék az erdélyi eredetű kürtőskalácsot: először a helyi piacokon próbált szerencsét sátras pavilonjával, majd ezt követte a következő lépcső, a hétvégi házhozszállítás. Most viszont újabb fejezethez érkezett a Sebestyén-csapat, hiszen szeptemberben végre megnyitották kürtőskalács üzletüket a Rachel streeten, adta hírül az Eater montreali kiadása.



„Sosem felejtem el, gyerekként hányszor majszoltam Erdélyben ezt a finomságot. Ott a kürtőskalács kifejezetten utcai desszertnek számít. Akár 10-20 árussal is találkozhatsz egy-egy eseményen” – mesélte az Eaternek Sebestyén, hozzátéve, hogy a henger alakú, feltekert süteményt

a helybéliek és a turisták ugyanolyan lelkesedéssel vásárolják a piacozás vagy nézelődés közbeni útravalóul.

Angol nyelvterületen az egyre ismertebbé váló kürtőskalács általában chimney cake néven fut – amit nem csodálunk, tekintve, hogy a magyar elnevezés kiejtése brutális kihívás lenne az angol – de akár a francia – anyanyelvűek számára. Népszerűsége viszont erősen felfutóban van.

Az édes-illatos, spirálisan feltekert tészta elkészítése gyakorlott kezeket igényel:

ha jól készítik, kívül roppanós a karamellizált cukortól, belül viszont vajpuha, és gond nélkül csusszan le a sütőfáról – a forró kürtőskalács ilyenkor úgy „füstölög”, akár egy kémény, innen ered a neve is.

A tradicionálisan parázs felett sütött sütemény a végén persze még egy extra kabátot is kap – hagyományosan cukrot, tört diót, mostanában pedig még mandulát, kókuszreszeléket, kakaót, fahéjat, de akár liofilizált gyümölcsöket is. A legújabb divat szerint a kalácsokat meg is tölthetik – ez az opció az Ol’ Sweet Pastry pultjánál is kérhető; nyáron fagyival, eperrel vagy nutellával, a hűvösebb hónapokban pedig meleg, gyümölcsös pitetöltelékkel és tejszínhabbal kérhetik a vendégek.



„Azt hiszem, mi vagyunk az egyetlenek, akiknél ilyen kürtőskalács vásárolható” – jegyzi meg a tulajdonos.

Bár Sebestyén Dávid egy ideje már tervezte, hogy üzletet nyit Montrealban, a konkrét ötlet mégis csak akkor pattant ki a fejéből, amikor a barátnőjével visszalátogatott Erdélybe, ahol 7 éves koráig élt. Az utazást követően

nem hagyta nyugodni a gondolat, hogy gyermekkori kedvencéről gyakorlatilag senki sem hallott Montrealban.


Eltekintve a Gyuri’s Kürtős Kalács kis kocsijától, ami Vaudreuil (Montreal külvárosa) vásárain és fesztiváljain üzemel, Sebestyén nem tudott senkiről, aki Quebec területén kürtőskaláccsal foglalkozik.

Az Ol’ Sweet Pastry a tulajdonos szerint nem jöhetett volna létre a családja segítsége nélkül, az üzletben árult kürtőskalács receptjét ugyanis Sebestyén Dávid édesanyja és nagymamája tökéletesítette. A feladat nem is volt annyira egyszerű, mint ahogy azt a tulajdonos eredetileg gondolta: hat hosszú hónapig tartott, mire olyan recept született, amire mindannyian büszkék voltak.



„Balga módon azt hittem, amikor megrendeltem a gépeket, hogy még azon a nyáron, rögtön, amint minden berendezés megérkezik, elkezdhetem a munkát; mehetek is a fesztiválokra, és árulhatom a termékemet – kiderült, hogy ez nem éppen így működik” – idézte fel a kezdeteket nevetve a tulajdonos.

Ahogy aztán elkezdődhetett a tényleges munka, Sebestyén végre élesben is tesztelhette kürtőskalácsát a vásárokon és a fesztiválokon, és arra jutott, hogy elég nagy az érdeklődés a finomság iránt, és érdemes egy külön üzlet megnyitásán is elgondolkodnia.

A projekt előkészítésének kellős közepén azonban kitört a koronavírus-járvány, ami minden korábbi tervet keresztülhúzott.

Sebestyén a Facebook és az Instagram felületén próbálta fenntartani az érdeklődést terméke iránt, konyhát bérelt Sainte-Therese-ben, és onnan szervezte a házhozszállításokat. A fizikai jelenlét hiánya viszont visszavetette a forgalmat: az átlag montrealiak elérése így sokkal nehézkesebbnek bizonyult, így akkoriban a vásárlói kör 90 százalékát a környékbeli magyar és román közösségek jelentették.



A járványhelyzet javulásával, illetve az üzlet megnyitásával a tulajdonos most abban bízik, hogy a kürtőskalácsot végre a lakosság jóval nagyobb arányával ismertetheti és szerettetheti meg.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra