Gellért Gábor
2022. október 15.A Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka egy komplex szépségverseny. A szervezők – A Bor és Piac borszakmai magazin szerkesztői – egy 100 pontos szempontrendszert alakítottak ki, amelyek alapján rangsorolják az ország szőlőbirtokait.
20 pontot ér maga az ültetvény. Mennyire illik a tájba? Mennyire gondozott? Milyen szőlőfajtákat telepítettek? Milyen a növényzet körülötte? 20 pontot kaphat a pince. Milyen építészeti megoldásokkal készült? Milyen állapotban van? Milyen technológiával dolgoznak? Milyen állapotúak a hordók? 20 pont a harmónia, 20 a borhoz kapcsolt vendéglátás és gasztronómia és végül 20 pont a kommunikáció a vendégekkel.
A megmérettetés első fordulójában a borkedvelők szavazhattak. Az internetes voksolás után a legjobb 9 pincét végiglátogatta a zsűri, akik döntöttek a végső sorrendről.
A díjakat három kategóriában kapták meg a győztes birtokok.
Kisbirtok kategória
1. Petrányi Pince (Csopak)
2. Garai Pince (Alsónyék)
3. Kincsem Kastély Szőlőbirtok (Tolcsva)
Középbirtok kategória
1. Hetényi Pincészet (Szekszárd)
2. Dobosi Birtok (Szentantalfa)
3. Günzer Családi Birtok (Villány)
Nagybirtok kategória
1. Jammertal Borbirtok (Villány)
2. Szeleshát Szőlőbirtok (Bátaszék)
3. Sol Montis Borászat (Gyöngyöstarján)
Petrányi István tudni véli a Pince sikerének okait. „Nyilván minden pince, minden borászat igyekszik rendben tartani a környezetét. Amiben mi jók vagyunk szerintem – a hagyományok tisztelete mellett – az előregondolkodás. 3,5 hektáros Szitahegyi birtokunk mellé újabb 2,5 hektárt vásároltunk a Bene dűlőben. Területet vásárolni a Balaton mellett sosem könnyű. Itt most folyik a területrendezés, szőlőtelepítés. A hegyborunkat olaszrizlingből készítjük, a Balaton mellett ez szinte természetes. Egy régi tsz-ültetvényt raktunk rendbe sok-sok munkával, szerencsére megszolgálja a törődést. Syrah területünk is van, és reagálva a klímaváltozásra Malbec fajtát is telepítettünk. Ez a fajta most egyre népszerűbb, sokan használják. Mi egy dél-franciaországi klónnal kezdtünk el dolgozni. Most ott tartunk, hogy 2020-ban már bort is tudtunk készíteni ebből a fajtából, amely Ében névre hallgat. Nincs belőle sok, de nekem ízlik!
A másik nagy erősségünk a pincénk. A pincénket – 22 évvel ezelőtt – a kiváló szekszárdi borász, Heimann Zoltán bátyja, Heimann Ferenc építette. Bővérű ember. Készítettem egy tervrajzot a pincéről. Mutattam neki, hogy ezt kéne megcsinálni. Jól megnézte, aztán csak annyit mondott: „aki ezt csinálta, az nem ért hozzá”. És akkor most mi legyen? A homokba lerajzolt egy ágat, még egy ágat, keresztág, „ide teszek két kupolát”… Azt hittem, hogy viccel. Statika? „A statikus a föld alatt én vagyok.” Nyilván láttam más munkáit, megbíztam benne, de azért aggódtam. Három hónap alatt elkészült. Nagyon elégedett vagyok vele.”
Fontos, hogy megbecsüljük a szőlőbirtokainkat, „emeljük” borainkat. A „Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka” verseny is ezért jött létre. A borfogyasztókat és a szakmát is megmozgatják a szervezők ezzel a fontos, de mégis játékos megmérettetéssel.
A balatoni borászatoknak különösen jól jön ez a kiemelt figyelem, hiszen a szőlősgazdák folyamatos harcban állnak az ingatlanfejlesztőkkel. Pedig arról nem lehet vita, hogy a Balaton szőlőültetvények nélkül nem képzelhető el.