Cikkek

PR-cikk

2021. november 22.

kacsa , liba

A hízott libamáj hungarikum, de a libacomb is kedvelt fogás a magyar otthonokban, az igazi, „roséra” sült kacsamell pedig majd’ minden étterem étlapján szerepel. A sült kacsa vagy liba az ünnepi asztalról sem hiányozhat, a baromfi tehát bárhol, bármikor jó választás.

Hazánkban a hízott víziszárnyas-termékek előállítása több évszázados múltra tekint vissza. A bontott, egészben kiszerelt, illetve a darabolva értékesített hízott liba- és kacsa, továbbá a hízott máj nemcsak itthon, hanem a nyugat-európai piacon és a Távol-Keleten is sok évtizede keresett
termék.

A hízott vízi szárnyas húsának előnyös tulajdonságai között ki kell emelni a vadas jellegű, sötét színt, illetve a töméses hizlalásnak köszönhető különleges állományt, amely a jelentős sejten belüli és azon kívüli zsírbeépülés eredményeképpen jön létre.

A sejten belüli zsírmennyiség a megfelelő sütéssel nem távozik el, így a belőlük készült sültek finoman porhanyósak, ízletesek maradnak.

Ezek a húsféleségek minimális fűszerezéssel is rendkívül finoman elkészíthetők, hiszen a fűszerekben található aromák a zsírban kitűnően oldódnak.

A hizlalással előállított vízi baromfi nem igényel a sütéséhez hozzáadott zsiradékot, sőt a kisült kacsa- vagy libazsír is nagyszerű csemege. A zsírban tartósított máj és húsok is gasztronómiai különlegességnek számítanak. A vízi szárnyasok vasban és cinkben gazdagok. A libahús bőr nélküli fogyasztása jó hatással van a szív- és érrendszerre, vitaminjai az ideg-, a gyomor- és bélrendszerre. A népi gyógyászatban a libazsírt az ekcéma tüneteinek enyhítésére is használták. Magas vitamin-, valamint vas-, réz- és cinktartalma kedvező hatással van a vérképzésre.

KACSAMELL ALMÁVAL ÉS ÁFONYÁVAL TÖLTVE

(4 FŐ RÉSZÉRE)
HOZZÁVALÓK:
4 db kacsamell
1 db alma
15 dkg áfonya
5 dkg kacsazsír
1 kis csokor petrezselyem
4-5 szál friss rozmaring
2 szelet toastkenyér
2 dl alaplé
liszt
só, bors
10 dkg vaj
ELKÉSZÍTÉSE:
Az almát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk. A toastkenyeret aprítóban morzsásra aprítjuk. Egy tálban összekeverjük az almát, az áfonya felét, a finomra vágott petrezselymet és a rozmaringot, enyhén sózzuk. A kacsamelleket megnyitjuk, majd a tölteléket beletöltjük, és hústűvel összetűzzük. Serpenyőben kacsazsíron, alacsony hőmérsékleten megpirítjuk a bőrös oldalát, majd pár perc alatt magasabb hőmérsékleten a másik oldalát is. A serpenyőben a visszamaradt zsír egy részét megszórjuk liszttel, felöntjük alaplével, sóval, borssal, rozmaringgal ízesítjük, kiforraljuk. Beletesszük a megmaradt áfonyát, és egy-két percig forraljuk. Ezzel és burgonyapürével tálaljuk.



A kacsahús gazdag szelénben, ami jó hatással lehet az ideg- és az immunrendszerre. B-vitaminjai segítik az emésztést, a máj- és veseműködést, de álmatlanság ellen is jók. A kacsazsír tele van egyszeresen telítetlen zsírokkal, és linolénsavat tartalmaz, amely a sejtek egészségét támogatja, fontos szerepet játszik a kalcium felszívódásában, és 75 százalékkal csökkenti a terhességi mérgezés kockázatát. A megfelelő felszívódással a csontok egészségesek és erősek maradnak.
(x)