Megszületett a mézeskalács ház sós verziója: a kolbászkunyhó - egy felvágottakból, sajtokból, sós kekszekből készülő művészi elrendezésű hidegtál.
Így karácsony tájékán sok otthonban készül az aprósütemények mellett mézeskalács házikó is. Az alkotás segít ráhangolódni az ünnepekre, a végeredmény pedig sokszor olyan szép, hogy nincs szívünk letörni belőle egy darabot és megenni. Vagy a rengeteg egyéb édesség után már nem is vágyunk a mézes-fűszeres ízekre.
A francia “charcuterie” szó, amelyet az angol is átvett, a legtágabb értelemben jelent mindenféle hentesárut: felvágottat, kolbászt, sonkát, szalámit, pástétomot. A “chalet” pedig a svájci és francia Alpokra jellemző romantikus hegyi faház, meredek tetővel, zsalugáteres ablakokkal, kandallóval.
Nevezzük talán nemes egyszerűséggel kolbászkunyhónak.
Az előételként vagy bor- / sörkorcsolyaként fogyasztott vegyes sonka- és sajttálakhoz hasonlóan a Charcuterie Chalet-hoz is felhasználhatunk a hentesárun kívül sajtokat, kenyér- vagy sós kekszféléket, zöldséget, friss vagy aszalt gyümölcsöt, savanyúságot, zöldfűszereket, olajos magvakat, mártásokat.
Mivel ezek zömében hűtést igénylő termékek, gyorsan kell velük dolgozni, alaposan, előre megtervezni az “építkezést”. Ebben az esetben különösen fontos a főzőműsorokban gyakran elhangzó “mise en place”: az alapanyagok kimérése, feldarabolása, az eszközök kikészítése, hogy minden kéznél legyen, amikor szükség van rá. Ha elkészült a mű, azonnal tegyük hűtőbe, de legalábbis hűvös helyre.
A darabok egymáshoz rögzítéséhez használt “habarcs” - például krémsajt, pástétom, mustár vagy humusz - idővel eláztatja a kekszet, a felülete pedig megszáradhat, megbarnulhat.
A kolbászkunyhót nem lehet előre elkészíteni, csak a fogyasztás előtt néhány órával és később az asztalnál sem csipegethetünk belőle órákon keresztül gyomorproblémák kockázata nélkül.
A műremek tehát nem az utókornak készül, készítsünk róla fotót, ha szeretnénk, hogy mások is megcsodálják, de mihamarabb fogyasszuk el, amíg még friss és gusztusos.
Miből készüljön?
Falak
Az alapot magunk is megsüthetjük sós keksztésztából, vagy használhatjuk a szokásos (akár készen vásárolt) mézeskalács ház lapokat - ez esetben feltétlenül jelezzük a vendégeinknek, hogy mire számítsanak. A ház stabilitásán sokat segít, de édes íze, fűszeres illata csak néhány sajtféléhez vagy a libamájpástétomhoz illik.
Használhatunk kétszersültet, Abonett kenyeret vagy puffasztott rizsszeleteket, de a szeletelt szendvicskenyér szabályos formája is megkönnyíti a dolgunkat, enyhén pirítsuk meg, úgy stabilabb lesz.
A rönkházak mintájára a falak készülhetnek grissiniből, ropiból vagy akár házi sajtos rúdból.
Tető
Legmutatósabb egymásra lapolt szalámi- vagy kolbászkarikákból, szeletelt sajtból.
Hó
Krémsajtból a tálcán eloszlatva vagy a ház tetején, morzsolt fetával vagy reszelt parmezánnal megszórva.
Hóember fogpiszkálóra tűzött mini mozzarellából, Babybelből vagy kecskesajt golyókból.
Növényzet
A fák friss kakukkfűből, a fenyő lefelé fordított, csokorba kötött rozmaringból vagy fogpiszkálóra keresztben felszúrt és elforgatott mini csemegeuborkákból, a cserjék brokkolirózsákból.
Ajtók, ablakok
Szögletes, rácsos mintázatú kekszekből.
Járdakövek
Sós krékerből, szeletelt mandulából, tökmagból, durvára darabolt dióból.
Kerítés
Természetesen kolbászból!
Hasonlóképpen variáljuk a textúrákat és a formákat, a karácsonyi sütikiszúrók segítségünkre lesznek.
Kolbászkunyhó lépésről lépésre
Hozzávalók:
- Kb. 1 kg felvágott: többféle ~10 cm átmérőjű vastag felvágott, szalámi (natúr, paprikás, csemege, csípős), 4 szelet szárított sonka
- 4 doboz krémsajt
- 1-1 csomag szögletes keksz, sóspálcika és grissini
- 1 doboz ropogós kenyér (Abonett, Wasa)
- 2 szem egész zöld olajbogyó
- Szeletelt fekete olajbogyó
- 1 pohár mustár
- 1 üveg csemege uborka
- 1 kakukkfű ág
- Piros ehető virágok
- Piros ribizli vagy goji bogyó
- 1 üveg lekvár, chutney vagy tetszőleges mártás
- 1 nagyobb méretű tálca vagy tepsi
- Vágódeszka
- Habzsák
- Fanyársak
- Műanyag játékfigurák (farmer és állatok)