Cikkek

Gellért Gábor

2023. július 18.

Best of Hungary címmel könyvet jelentetett meg a Magyar Bocuse d’Or Akadémia. Az összefoglaló kiadvány értékelte a magyar gasztronómia elmúlt 1 évét. A tavalyi év novemberében a Michelin Guide első alkalommal tekintette át a teljes magyar vendéglátóhely-palettát.

Két étterem kapott 2 csillagot, további hét 1 csillagos minősítést. 2023 januárjában pedig megszületett minden idők eddigi legnagyobb hazai Bocuse d’Or sikere: a magyar csapat – Dalnoki Bence, séf és Nyikos Patrik commis – bronz szobrot vehetett át a verseny lyoni döntőjében.


Hamvas Zoltán, Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke szerint a magyar gasztronómia folyamatos fejlődése jól nyomon követhető és dokumentálásra érdemes…


Olyan sikereink voltak az elmúlt egy évben, hogy úgy éreztük érdemes megállni egy pillanatra, és megmutatni, hol tart most a magyar gasztronómia. Persze a jókedvű visszaemlékezésnél többet is adunk. A könyvben minden magyar Michelin-csillagos étterem séfje bemutat 2-2 receptet, amelyeknek egyik fontos összetevője az elmúlt évek Bocuse d’Or versenyeinek valamelyik kötelező alapanyaga. Arra kértük a séfeket, hogy nagyon pontos leírásokat adjanak, lehessen inspirálódni a receptekből. Nem az a cél, hogy valaki otthon megalkossa ezeket az ételeket. De el lehet belőlük lesni néhány jó technikát, trükköt, egy-két könnyű, hatásos mártás elkészítését.




A magyar gasztronómia a csúcsra ért?


Abban reménykedem, hogy csak eljutottunk a második alaptáborba – hogy hegymászó hasonlattal éljek. Itt most megpihenünk, erőt gyűjtünk és továbbmegyünk. A könyv megjelentetésének egyik fontos célja ugyanis, hogy minél több fiatal kapjon kedvet a szakács szakmához, érezzék meg, hogy tehetséggel és sok belefektetett munkával akár komoly nemzetközi sikereket is elérhetnek.


Az új Bocuse d’Or szezonra május 31-ig várja az akadémia a jelentkezőket. Hány jelentkezővel számolnak?


Volt már 20, 30 és 40 jelentkező is. Kétszer előselejteztünk, egyszer úgy döntöttünk, hogy magunk is ki tudjuk választani azt a 6 szakácsot, aki eséllyel versenyezhet a világ legjobbjaival.


Általában jól ítélik meg a fiatalok a képességeiket?


A jelentkezők körülbelül fele tudja, hogy mibe vág bele és milyen tudás van mögötte. Ez nem rossz arány. A Bocuse d’Or nem a kezdő szakácsok versenye. Fiatal, de érett szakácsokat várunk, akiknek legalább 10 éves tapasztalatuk van a csúcsgasztronómiában. Ha nagyon kemény akarok lenni, akkor azt kell mondanom, hogy a jelentkezőknek Magyarország legjobb 20 étterméből kell érkezniük. Persze lehetnek kivételek.


Mennyire sikeres a könyv?


1000 példányban adtuk ki a „Best of Hungary-t”, és most az utánnyomásban gondolkodunk. Nagy az érdeklődés. Sok étterem azért rendeli meg, hogy a fiatal szakácsait inspirálhassa. De van például egy szálloda, amelyik megvásárolt 30 darab könyvet, mert ezeket szeretné berakni a prémium szobáiba olvasnivalónak. Igazuk van! Ha van mire büszkének lennünk, büszkélkedjünk.



Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra