Újfehértó az ország egyik legjobb meggytermelő vidéke. Májer Gézához szüretelni indultunk, tartsanak velünk!
Lábunkkal a híres szabolcsi homokot tapossuk, amit annyira kedvel a meggy és a cseresznye is. Először a mindössze másfél hektárnyi cseresznyést járjuk be, ahol gigantikus méretű, szinte barack nagyságú, feketébe hajló, mahagóni fürtök lógnak az ágakon. Sajnos, komoly károk érték a cseresznyéskertet, az áprilisi fagy megviselte az ültetvényt, a méhek sem jártak úgy, ahogy kellett volna. Tavaly jobb volt a termés. Így nem is fájt annyira Géza szíve a június első napjaiban zuhogó eső miatt, mert már szinte nincs mit tönkretennie az égi áldásnak, azt már elvégezték a tavaszi fagyok, ami pedig megmaradt, annak egy része is kipattogzik az esőtől. A meggyültetvény szerencsére megúszta. A meggy különben is jobban bírja, meg aztán később virágzik, mint a cseresznyénk, ezért kisebb a valószínűsége a fagykárnak – tudtuk meg a szakembertől.
Cseresznyejaj
A kicsattant cseresznye felületét a legyek elkezdik szívogatni, ezáltal baktériumok kerülnek a gyümölcsre, ettől kezdve csak pár nap, és már eladhatatlan. Ottjártunkkor a fán még jó a cseresznye, de ha be is kerül a kereskedelmi körforgásba, a repedtből nagyon hamar rohadt cseresznye lesz. Abból pedig elég, ha csak néhány darab van egy ládában, az egész ládát megfertőzi, és azt már senki sem fogja meg venni, se a konzervgyár, se a Debreceni Nagypiac közönsége, ahova még szezonban jut belőle. Tavaly négy-öt ládányit adott egy cseresznyefa, idén jó, ha fél ládát le lehet szedni.
Egy kis időutazás
Géza családi örökségként kapta a gazdálkodást mint megélhetést és életformát. Már a déd- és nagyszülei is gazdálkodók voltak. „1973 ban édesapám állatorvosként kapott állást Hajdúdorogon, és idestova ötven éve ezen a vidéken él a családunk. Édesapám telepítette az első meggyfákat itt az újfehértói birtokon, ezek már megvoltak, amikor én kereken húsz éve, 2003-ban, a budapesti közgazdaságtudományi egyetem elvégzése után bekapcsolódtam a gazdálkodásba – mondja Májer Géza az Amőba Bt. tulajdonosa. – Az az ültetvény, amelyikben ballagunk, hagyományosnak számító, úgynevezett nagy térállású fákból áll. A térállás azt jelenti, mennyi helye, tenyészterülete van egy fának. Ennek az ültetvénynek a kötése hétszer négy, vagyis hét méter a sortávolság, és a soron belül négy méter a fák egymástól mért távolsága. Egy modern ültetvény jóval kisebb térállású és kisebb méretű fákkal számol, ami sok szempontból előnyösebb. Össze is érnek, ezért nem nőnek nagyobbra, kisebb hely áll rendelkezésre, hogy a fa gyökeret eresszen. Bizonyos értelemben bonsai cseresznye és meggyfák keletkeznek. A gyökérmetsző gép segítségével 1×1 méteres kockába van korlátozva egy fa gyökere. Lehet, hogy tudna jobban terjeszkedni, de a termesztés szempontjából rengeteg előnye van annak, hogy nem tud. Például nem nő nagyra, ezért lehet tenni a fák fölé esővédő ponyvát, aminek idén is nagy hasznát vehettük volna. Ez a termésbiztonság szempontjából elengedhetetlen, ha most ültetném a cseresznyefákat, biztosan ezt a modern módszert alkalmaznám, esővédő ponyvával, még ha ennek jelentős többletköltsége is van.”
6970 meggyfa
Ennyit a cseresznyéskertről, átmegyünk a meggyesbe, ahol 6970 fa termeli a gyümölcsöt. Újfehértó környéke az ország egyik legjobb meggytermő területe. „Az egyik konzervgyár átvevője el is árulta nekem, hogy csak a mi meggyünket szereti megkóstolni, mert szerinte a miénk a legjobb ízű. Nyilván a talaj is közrejátszik ebben, amely még jó termőképességű, de már kellőképpen homokos.”
Vajon a meggytermesztés biztos megélhetést biztosít? „A mai vi ágban semmire sincs garancia, de hosszú távon egyelőre jövedelmezőnek tűnik. Bár óriási bajok vannak az értékesítéssel, de ez a magyar mezőgazdaság minden ágára jellemző. Rengeteg kistermelő van a szektorban és a termelői összefogás hiánya az oka annak, hogy sok évben nem lehetünk elégedettek az eladási árral. Eléggé ki vagyunk szolgáltatva a vevői oldal nagy gazdasági erejű szereplőinek, ők szabják meg a felvásárlási árakat. Amióta elkezdtem foglalkozni a meggyel, egyetlen egy év volt, amikor a gazdák ki tudtak állni magukért. Először és utoljára... Sajnos korlátozottak a lehetőségeink, nem tudjuk azt mondani a vevőinknek, hogy ha alacsony árat szab meg, akkor kivisszük az étkezési piacra a meggyet. Tudniillik a piacokra csak szárral együtt lehet kivinni a meggyet, mert különben gyorsan megromlik, az pedig kézi szedést igényel. A gyárakba viszont szár nélkül kell beszállítani a meggyet. Így ez minden évben egy alku a termelők és a feldolgozóipar között.”
Az a fránya aranyos eszelény
Májer Géza családi vállalkozása alapvetően a konzervgyáraknak, feldolgozóüzemeknek termel. Egy szüreti nap úgy néz ki, hogy két pótkocsis szerelvényt raknak meg meggyel. Kétszer tizenhat tonna gyümölcs kerül ki naponta a gazdaságból. A meggyszüret rendszerint június 20-án kezdődik, plusz-mínusz egy hét. Június elsőmásodik hetében már erősen nézegetik, hogy menynyire érett a gyümölcs, idén június 22–23-ára esett a szüret kezdete. (Riportunkat június 13-án készítettük – a szerk.) De az időjárást öt napnál messzebbre nem lehet előre látni. Egy jégverés vagy vihar még bekavarhat. Ez a tábla különben az úgy nevezett Érdi bőtermő meggyfákból áll, ez hozza a legfinomabb gyümölcsöt a kertben. Ízletes fajta, sokat is terem. Az idei meggytermést Májer Géza közepesre saccolja, országos átlagban pedig még a közepesnél is egy kicsivel gyengébbre.
Lassan a dűlő végére érünk, megtudjuk, hogy a szüret előtti utolsó tíz napban is kell még egy permetezés, szóval kellően igényes gyümölcs a meggy, van vele munka és költség bőven. Nagyon oda kell figyelni, mert a legkisebb technológiai hiba is tönkreteheti a termést. Emellett fel bukkanhatnak korábban általunk sohasem látott kártevők, mint például tavaly az aranyos eszelény nevű apró, ormányos bogár. Ennek a lárvája esett neki a gyümölcsnek. És ha csak két-három fertőzött szem van a szállítmányban, már az egészet visszautasítja a konzervgyár.