Orbán Szilvia
2020. december 24.karácsony , Nagy-Britannia , királynő , ajándék , palota , karácsonyipuding
Évente több mint 12 millió forintnak megfelelő összeget költ karácsonyi figyelmességekre II. Erzsébet. A csomagban a hagyományos karácsonyi puding is helyet kap.
Néhány nap múlva itt a karácsony, így nem csoda, hogy az utóbbi időszak legtöbbünknél arról szólt, hogy kitaláljuk, hogyan, mivel kedveskedhetnénk a szeretteinek. A mérték ugyan változó, hiszen sok függ az anyagi helyzettől és az értékrendtől is, de a szándék alapvetően minden emberben ugyanúgy megvan. Ez alól az angol királynő sem kivétel, aki a Sun információi szerint
Persze 620 személy esetében szinte kizárt a személyesség, ebben az esetben inkább a gesztus értékelendő. II. Erzsébet – egy hozzá közelálló alkalmazott elmondása alapján – főként kisebb kerámiákat és könyvutalványokat ajándékoz karácsonykor, és a csomag általában tartalmaz egy-egy dobozolt, hagyományos karácsonyi pudingot is, írja a Delish.
Itt megnézhetjük, hogyan is készült Eliza Acton viktoriánus karácsonyi pudingja, amit Modern Cookery című szakácskönyvében is leírt (a receptet a cikk végén mi is megosztjuk):
De ugorjunk vissza a királynő karácsonyi ajándékaihoz. A bennfentes szerint az ajándékok átadása is inkább ceremoniális, mintsem meghitt: a királyi háztartás helyettes irányítója ilyenkor összehívja a személyzetet a Buckingham Palota egyik termébe, ahol a dolgozók felsorakoznak, és így veszik át a csomagocskákat a királynőtől, aki mindegyikükhöz intéz egy-két mondatot, rendszerint valami hasonlót:
„Nagyon köszönöm az egész évi munkáját. Boldog Karácsonyt!”
Ha valaki az adott napon nem tud megjelenni – mert mondjuk a skóciai Balmoralban éppen vadat hajt egy királyi leszármazott számára rendezett vadászaton – akkor a királynő elküldeti neki az ajándékot, egy köszönőkártya kíséretében.
II. Erzsébet személyzete egyébként világviszonylatban is nagynak számít, jelenleg körülbelül ezer embert számlál. Többségük teljesen hétköznapi munkát lát el – takarít, könyvel, leveleket iktat – de azért akad jónéhány, ma már nehezen értelmezhető munkakör is, ilyen például a bélyegek őrzője (a beosztás 1890 óta létezik), a királyi dudás (1843 óta), a királyi hússzeletelő, a hercegi hárfás, az uralkodói hattyúőr, a királyi bárkamester (1215 óta), a cipő előviselő (2000 óta), vagy épp a csillagász (1675 óta).
Végül Eliza Acton Christmas pudding receptje:
Hozzávalók:
- 75 g liszt
- 75 g zsemlemorzsa
- 150 g faggyú
- 150 g mazsola
- 150 g apró szemű, mag nélküli mazsola vagy aszalt ribizli
- 100 g apróra vágott alma (kb. 1 db nagyobb alma)
- 125 g cukor
- 50 g cukrozott citrushéj
- ½ tk fűszerkeverék
- csipetnyi só
- 100 + 50 ml brandy
- 3 db kisebb tojás
Elkészítés:
A száraz hozzávalókat öntsük egy tálba, keverjük össze. Üssük bele a 3 tojást és 100 ml brandyt, majd keverjük át újra. Az általunk kiválasztott formát vajazzuk ki, és egy fakanál segítségével kanalazzuk-simítsuk bele a pudingalapot, ügyelve arra, hogy a forma minden egyes szegletébe jusson a tésztából. A forma tetejét takarjuk le egy nedves, lisztezett ruhával, és hagyjunk némi helyet, hogy a desszert megemelkedhessen a gőzölés során. Ez utóbbi művelethez a megtöltött formát tegyük egy forró vizes edénybe, figyelve rá, hogy a víz a forma nagyjából feléig érjen. Gőzöljük így nagyjából 4 órán át. Tálalás előtt a pudingot borítsuk ki a formából, és locsoljuk meg a maradék, meglangyosított brandyvel, és már az ünnepi asztalon flambírozzuk.