Életmód

Orbán Szilvia

2021. október 13.

Ha a legszínesebb évszak kvintesszenciáját keressük egyetlen fűszernövényben, nem érdemes tovább keresni.

A melegséget árasztó őszi hangulat nem csak édes aromákkal idézhető meg a konyhában. Hagyjuk most kicsit a fahéjat, és tekintsünk az ízspektrum másik végére is, hiszen például a szerecsendió, a rozmaring vagy a kakukkfű is remekül illik az egyre hűvösödő napokhoz.

A mi kedvencünk talán mégis a zsálya.



Miről árulkodik a név?

A fűszerként fogyasztott Salvia officinalis eredetileg a mediterrán vidékek növénye, de rengeteg más fajtája is létezik világszerte. A zsálya nem csak fűszernövényként bír évezredes történelemmel, de legalább ugyanennyi ideje használja az emberiség gyógyászati célokra is; latin neve – salvia – a megmenteni szóból ered.

Az ókoriak tudhattak valamit, ugyanis a zsályának valóban több, egészségre kedvező hatása ismert és bizonyított: segíti például az agyi funkciókat, így jelenleg is több kutatás foglalkozik azzal, kedvező tulajdonságait hogyan lehetne a leghatékonyabban felhasználni a demencia, illetve az Alzheimer-kór kezelésében. A növény fogyasztásával enyhíthetők a gyomorpanaszok, de segít az ízületi és izomfájdalmakon is. A zsálya a szájüreg egészségét is védi – már jóval a fogkrém feltalálása előtt rájöttek az emberek, hogy a növény leveleinek rágcsálása hozzájárul a fogak tisztán tartásához és az ínyek egészségéhez, de egyes vélemények szerint fehérítő hatással is rendelkezik. Torokfájás, menstruációs görcsök, szorongásos tünetek esetén is bátran fordulhatunk a zsályához.



Azért nem árt némi óvatosság: bár kis mennyiségben mindenki számára biztonságos, orvosi céllal való fogyasztását nem ajánlják terheseknek és epilepsziásoknak.

A fiziológiás hatásokon túl, a zsályát több kultúrában spirituális tisztítóként is alkalmazták. Az észak-amerikai indián törzsek például fehér zsályát égettek, s így tisztították meg fontos tereiket, a kelta druidák pedig szent növényként tisztelték.


A hűtőszekrény ideje előtt a növényt előszeretettel használták az ételek tartósításához is: erős aromája elfedte az érlelt hús kellemetlen szagát, de mikrobaellenes tulajdonságai egyben segítettek tovább megőrizni az élelmiszerek frissességét is.

A zsálya tehát jóval több annál a szárított fűszernél, ami manapság kissé mellőzötten ácsorog a konyhapolcon, de amihez azért mindig előszeretettel nyúlunk, ha igazán finom sült csirkére vágyik a család – ezt a növényt évszázadok óta különösen nagy becsben tartja az emberiség, és megérdemli a méltatást.

Ugyanaz, de különbözik

Nem sokan tudják, de a zsályának valójában mintegy 900 különböző típusa létezik, ugyanakkor ezek többsége nem fogyasztható. Létezik olyan fajtája is (Salvia divinorum), amelyik ismert hallucinogén. Az a növény, amit valószínűleg mindannyian a legjobban ismerünk, a közönséges vagy kerti zsálya (Salvia officinalis). Azokat a fajtákat, amelyek nem ehetőek, elsősorban a kerti ágyások díszítésére, vagy aromaterápiás illóolajok készítésére (pl. muskotályzsálya, orosz zsálya) használhatjuk.



Az ősz íze


A zsálya növénytanilag ugyanannak a családnak a tagja, mint a rozmaring, a menta vagy a bazsalikom, de különösen

átható, összetéveszthetetlen, földes-fűszeres aromája, gyantás balzsamossága megkülönbözteti rokonaitól, és kissé eukaliptuszos, fenyős jelleget kölcsönöz neki. Sokan felfedezik benne az édeskés aromákat is,

de ajánlott csínján bánni vele főzéskor, ugyanis ha túlzásba esünk, az íze minden mást elnyom, és kellemetlenül kesernyéssé is teheti az ételt.

A konyha barátai általában osztják a nézetet, hogy a zsálya frissen felhasználva az igazi – az esetében különösen érvényes a fűszernövények örök igazsága, miszerint a szárított verzió a közelébe sem ér a friss, élő növénynek. Sokak szerint a szárított változat inkább csak tompítja az étel ízét, dohos, fakó élményt hagyva maga után. Ezzel szemben a friss zsálya csodás aromákkal és megmagyarázhatatlan melegséggel járja át a vele készülő ételt, legyen az akár sertéssült, pirított zöldség vagy vajdiós sütőtökleves.

Felhasználás


A legkézenfekvőbb, ha a friss fűszernövényt felaprítva őszi levesekbe, házias tészták tetejére hintjük. Remek tökös tortellinivel, de isteni lesz a gnocchi is, ha kevés, vajon pirított zsályával készítjük. Elég belőle 1-2 teáskanálnyi aprított mennyiség.

Zúzzuk össze


A megtört, zúzott, illatos levélkéket akár hozzávalóként, akár aromás díszítőelemként is felhasználhatjuk őszi hangulatú koktélok keverésekor. A zsálya kiválóan passzol a ginhez, de jól illik egy füstös bourbonhoz, egy agávés tequilához vagy egy gyömbéres vodkához is.


Pirítsuk


A legközelebbi

őszi grillezéskor dobjunk egy maréknyi nedves zsályát a forró faszénre

– elképesztő lesz az eredmény. Kipróbálhatjuk citromos csirkével, kakukkfüves sertéslapockával vagy akár őszibarackos/körtés/almás csirkenyárssal is.

Süssük


Az átsütött, ropogós zsályalevelek isteniek tésztaételek, levesek, gyökérzöldségek, sült burgonyák, rizottók mellé. A sütés során ráadásul a növényre jellemző kesernyés aromák egy része is elillan, így ez a technika azoknak is ajánlott, akik eddig ezek miatt tartózkodtak a friss fűszertől.

Áztassuk, forrázzuk


A leveleket

tehetjük olajba, ecetbe, mézbe vagy akár alkoholba is

– a zsálya minden esetben kitűnően működik, és az alapközegnek meleg, őszi aromát kölcsönöz. A zsályás méz nagyszerűen felhasználható például őszi italok készítéséhez, salátaöntetekhez vagy izgalmas desszertekhez is.

Meleg vízbe áztatva a zsálya szuper torok- és gyomornyugtató.

Teáját gyakran nevezik a „gondolkodók italának” is,

nem véletlenül, hiszen remek agyserkentő. Ha önmagában túl erősnek érezzük, próbáljuk ki citrommal és mézzel, vagy – palesztin módra – fekete teával.


Cukrozzuk


Bár egyre ritkábban találkozhatunk ezzel a felhasználási móddal, az őszi-téli sütés során érdemes kipróbálni, hogy a zsálya mennyi csodás ízzel gazdagíthatja a süteményeinket is. Süssünk vele sütőtökös kenyeret, tortaalapot, kesudiós-csokis kekszet, vagy aprítva keverjük pirított magvak közé – a parti sztárjai leszünk.

Amit a szárított változatról tudni érdemes


A zsálya szárításával – ha van feleslegünk – otthon is megpróbálkozhatunk. (Aki bátortalanabb, az illatos leveleket úgy is tartósíthatja, ha mosás és a nedvesség leitatása után légmentesen záródó zacskóban a hűtőbe teszi őket – az így előkészített levelek hónapokat is kibírnak.)


Ha vásároljuk, figyeljünk arra, hol vesszük, ugyanis fontos, hogy a szárított verzió minél frissebb, aromásabb legyen. Célszerű mindig csak egy kisebb mennyiséget vásárolni belőle, mert izgalmas ízeit ebben a formában elég hamar elveszíti.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra