Lassan itt az ősz, ami azt is jelenti, hogy indul az iskola. Szülőként vegyes érzelmekkel várjuk a szeptembert, de a sok teendő között fontos odafigyelni a gyerekek ellenállóképességének felturbózására is.
Iskolai tanszerek, tornacipő, új kabát, menő füzetcímke – ami a gyereknek csupa izgalom és móka, az a szülőnek sokszor extra zsonglőrködés pénzzel, idővel. Ráadásul a hosszú ideje a hátunkban lihegő világjárvány sem segít, hogy a sulikezdést nyugalmasan, de legalábbis rezignált összeszedettséggel várjuk.
Az adott körülmények miatt viszont talán még fontosabb, hogy a gyerekek immunrendszerét megfelelően felkészítsük az őszi időszakra. A gyakori és alapos kézmosás fontosságát például nem lehet eléggé hangsúlyozni, de az alapvető teendőkön kívül is sok dolgot tehetünk azért, hogy a gyerek, s ezáltal az egész család ellenállóbban vágjon bele az új tanévbe. Mutatunk pár tippet, mire érdemes most odafigyelni.
Nem mindegy, milyen színű az étel, amit eszünk
Ne felejtsük: a színes növények – legfőképpen
– az ellenállóképesség javításával összefüggésbe hozott, gazdag tápanyagtartalmuk (C- és D-vitamin, szelén, cink) miatt, segítik az immunsejtek működését.
A gyakorlatban ez azt jelentheti, hogy a kicsik uzsonnás dobozába több bogyós gyümölcsöt és répát pakolunk, snack gyanánt pedig inkább gyümölcsöt és egészséges zsírokban gazdag alternatívákat (klasszikus példa az alma és a mogyoróvaj) kínálunk. A levesek és raguk készüljenek minél több zöldséggel. A szakemberek szerint sokat segít az egészséges ételek elfogadásában, ha a gyerek tőlünk is ezt látja, illetve ha együtt vásárolunk és főzünk velük.
A jó emésztés az alap
Egy ideje már tudjuk, hogy az immunrendszer túlnyomórészt a bélrendszerben tevékenykedik. Ha az emésztőrendszer erős és egészséges, nagy eséllyel az ellenállóképességgel sem lesz komoly baj. A színes, növényi alapú ételek nemcsak immunerősítő hatásuk miatt fontosak, hanem azért is, mert sok rostot tartalmaznak – az élelmi rostokban gazdag étrend és a bélrendszer egészsége között pedig szoros az összefüggés. Az olyan ételek fogyasztásával, amelyek magas pre- és probiotikum-tartalmukról ismertek, szintén sokat tehetünk a bélflóra mikroorganizmusainak egészségéért.
Ha lehet, kínáljunk a gyerekeknek gyakran banánt, teljes kiőrlésű kenyeret (prebiotikumok), sajtot, joghurtot (probiotikumok). Ez utóbbiból mindig az édesítetlen, sima változatot válasszuk, amit aztán magunk is ízesíthetünk kis mézzel, bogyós gyümölcsökkel.
Édes álmok
A megfelelő alvás az egészséges immunrendszer egyik alappillére. Egy 2019-es tanulmány kimutatta, hogy az alvás segíti az ellenállóképesség szempontjából kulcsszereplő T-sejtek hatékonyabb működését. Egy másik, ikreken végzett kutatásból kiderült, hogy annak az ikernek, akitől megvonták az alvást, sokkal gyengébb lett az immunrendszere.
A jó alvást elősegíti a megfelelő hálókörnyezet. Az ágy legyen kényelmes, a hőmérséklet kellemes, legyenek sötétítők, amelyekkel a gyerekszobából kizárhatjuk a zavaró fényeket. Sok tudós véli úgy, hogy a stimulusmentesség is alapvető fontosságú, vagyis alvás előtt a gyerek már ne telefonozzon, tévézzen.
Kezeljük a stresszt!
A szülőség sok tekintetben stresszes dolog – ezt alkalmanként mind érezzük és látjuk magunkon. A gyerekeknél sincs ez másként, időnként ők is feszültebbek. Tanulmányok igazolták, hogy ha a szervezet krónikus stresszben működik, egyre kevésbé reagál a gyulladásokra. Más tanulmányok arra figyelmeztetnek, hogy azoknak a gyerekeknek, akik a családjukban magas pszichológiai stressznek vannak kitéve, kevésbé működik az immunrendszere, és nehezebben veszik fel a harcot a fertőzésekkel.
Bátorítsuk a mozgást!
Az edzés és az immunrenszer közötti kapcsolat a mai napig nem tisztázott. Elképzelhető, hogy a testedzés többet árt, mint használ? Nos, a kutatások arra jutottak, hogy a kőkemény edzés valóban az egészséges ellenállóképesség ellen dolgozik – a gyerekek azonban szinte soha nincsenek kitéve ennyire extrém feltételeknek.
Tanulmányok bizonyítják ugyanakkor, hogy az immunrendszer egészsége szempontjából bármilyen átlagos intenzitású mozgás előnyösebb, mint a tespedés.
Fogjuk meg a gyerek kezét, állítsuk fel a kanapéról, a gépe elől, és igenis induljunk el kirándulni (vagy akár csak sétálni)! Egy mindennapos családi séta nem csak a gyerek testének és ellenállóképességének használ, de a sajátunknak is – nem beszélve a kedvező pszichológiai hatásokról.
Minden a példamutatással kezdődik
Már tudományosan is igazolták, hogy
Ha mi sok zöldséget eszünk és kerüljük a finomított gabonát, a túlontúl feldolgozott ételeket és a hozzáadott cukrot, a csemeténk is nagy valószínűséggel így tesz majd. Tény: az, hogy a gyerek olyan modellt lásson maga előtt, amelyben az egészségtudatos étkezés és a mozgás alapvető fontossággal bír, gyakorlatilag az egyik legkritikusabb tényező.
Az immunfunkciók szempontjából az egyik rossz szokásnak talán a többinél is fontosabb a szerepe: a dohányzás során termelődő, úgynevezett környezeti toxinok káros hatása ugyanis jelentősen befolyásolja az ellenállóképességet. Egy 2018-as tanulmány arra jutott, hogy
Látható tehát, hogy saját rossz szokásainktól is kifejezetten érdemes megszabadulni, ha gyermekeink immunrendszerét szeretnénk erősíteni. Kell ennél jobb indok, hogy végre letegyük a cigit?
Mi a helyzet a bogyókkal?
Szülőként erős a kísértés, hogy a gyereknek C-vitamint, cinket vagy echinacea rágótablettát adjunk, de nem biztos, hogy ez a leghatékonyabb is, amit tehetünk: sok tudós szerint az immunrendszerre ugyanis jóval kisebb a hatásuk, mintha a fenti anyagokban gazdag ételeket vinnénk a szervezetbe.
A szakemberek szerint a felturbózás kifejezés sem helytálló. Szerintük ugyanis
A bogyók, kapszulák és rágótabletták is segíthetnek, de talán még többet tehetünk azzal, ha ügyelünk a gyerek személyes higiéniájára, megfelelő testsúlyára, egészséges étrendjére, alvásminőségére és mozgásmennyiségére, állítják a szakértők.