Életmód

Orbán Szilvia

2021. december 23.

karácsony , házigazda , vendéglátó , vendégség , családi összejövetel , tippek

Ha az ünnep idején nálunk gyűlik össze a család, nem árt előre felkészülni – fizikailag és lelkileg egyaránt.

Teljesen mindegy, hogy csak egy-két embert várunk az ország másik végéből, vagy egy óriási társaságot látunk vendégül, a házigazda szerepkör igenis kihívás – és ez karácsonykor talán még hatványozottabban igaz. De azért van esély arra, hogy ezúttal megússzuk a szokásos, „kedvesen epés” megjegyzések nélkül, csak idejében át kell gondolni és megtervezni a teendőket. A gyakorlottak már tudják: a figyelmes vendéglátásnak van pár alap kritériuma, amit nem érdemes hanyagolni.



Főzzünk előre

Talán az egyik legfontosabb dolog, amivel megkönnyíthetjük a saját dolgunkat az, ha az évvégi, állandó vendégjárást megelőzően, amit csak lehet, előre elkészítünk. A megfőzött levest lefagyaszthatjuk, csakúgy, mint a begyúrt süteménytészták egy részét is. A főfogással sem feltétlenül a vendégvárás napján kell bajlódni, mindenkinek jobb lesz, ha már előző este megcsináljuk, s legfeljebb csak a végső simításokat hagyjuk a nagy napra.

Töltsük fel a kamrát



Gondolva azokra, akiket éjszakára is vendégül látunk, tankoljunk fel olyan, tartósan elálló dolgokból, amikkel a vendég egyedül is kiszolgálhatja magát – legyen szó akár reggeliről, akár késő esti nassolásról. Tartsunk otthon például müzlit, granolát, reggeliző vagy zabpelyhet, vajat, lekvárokat, mézet, magvakat, kekszeket, krékereket, különböző teákat.

Ha egy kicsit extrázni akarunk, tegyünk ezekből kis ízelítőt egy szép kosárban a konyhapultra, rakjunk mellé tálkákat, evőeszközöket, szalvétát, így minden egy helyen lesz a vendégnek, hogy kiszolgálhassa magát akkor is, amikor mi éppen nem vagyunk kéznél.

A hűtőben mindig legyen hideg víz, gyümölcslé, reggelente pedig főzzünk friss kávét.

Ne feledkezzünk meg az apró figyelmességről



Szintén ottalvós vendégek esetén alapvető, hogy a szobájukban legyen friss ágynemű és tiszta törülköző, de az sem baj, ha bekészítünk nekik egy hajszárítót, pár alapvető tisztálkodó szert, esetleg friss virágot, egy kancsó vizet, telefontöltőt vagy egy ébresztőórát. Írhatunk kis emlékezetőt is a praktikus otthoni tudnivalókról: például, hogy mi a wifi-jelszó, vagy hogy hol találják a tévé távirányítóját – ezekért az apró figyelmességekért mindenki hálás lesz.

Ha nincs vendégszoba…

Ha nincs külön szobánk a vendég számára, próbáljuk kihozni a maximumot abból, amink van. A nappali kanapéja, vagy a felfújható matrac is lehet szépen vetett, otthonos kuckó: egy extra, puha pléd, egy könyvekből összerakott, ideiglenes éjjeliszekrény, egy alváshoz használatos szemmaszk, pár füldugó, vagy egy praktikus paraván mind-mind azt sugallja, hogy tényleg figyelünk a vendégünk kényelmére.

Hagyjunk helyet a szekrényben

A több napig maradó vendégek értékelni fogják, ha a szekrényben fenntartunk nekik némi helyet, ahol legalább a kényesebb ruháikat fellógathatják. Plusz pont jár a külön szennyeskosárért is.

Amiből ne legyen hiány

Mielőtt a vendégek befutnak, duplán ellenőrizzük, van-e elég wc-papír a mellékhelyiség(ek)ben. Legyen bőven utánpótlás, ez az, ami tényleg nem fogyhat el, ha házigazdák vagyunk.

Tervezzük meg a nagy napot



Nagy segítség, ha a vendégvárás előtt mindent alaposan végiggondolunk, és kialakítjuk a menetrendet. Mikor tegyük be a sültet a sütőbe, ki felel a zenéért, ki figyel arra, hogy ne maradjanak üresen a poharak – az apróságok se maradjanak ki. Azzal, hogy előre megtervezzük, melyik teendővel mikorra kell végezni és melyik feladat kinek a dolga, rengeteg idegeskedéstől óvjuk meg magunkat.

Osszuk le a teendőket

Bármennyire is úgy érezzük, hogy mindent kézben tudunk tartani, ne féljünk segítséget kérni a családtagoktól. Legyen valaki, aki porszívózik, más vásároljon; nem kell mindent egyedül csinálni. Ha mi épp a konyhában sürgölődünk, kérjünk meg valakit, hogy fogadja az érkezőket és akassza fel a kabátokat.

Nagy levegő!



Igaz, hogy a karácsony a szeretet ünnepe, de az is, hogy a vendégvárás stresszes dolog. Még mielőtt kitörne a menetrendszerinti családi káosz, szánjunk egy kis időt önmagunkra is és lazítsunk. Tartsuk észben: végül senkit sem fog érdekelni, ha a vacsora végén vesszük csak észre, hogy az egyik előételről teljesen elfeledkeztünk, vagy hogy a pite tésztája kissé odakapott; ha a házigazda nyugodt és derűs, a vendégek is azok lesznek.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra