Kesernyés, gyümölcsös, fűszeres, vibráló, vagy éppen selymes és behízelgő. A csokoládénak számtalan variációját ismerjük, ezer arcát mutatja, bármilyen módon nyúlunk hozzá, de mi van az élvezeti érték mögött?
Ki ne szeretné a csokoládét? Biztosan ismerünk olyat, aki nem rajong érte kifejezetten, sőt akár kerüli is desszertben, de kevesekből vált ki erőteljes ellenérzést. Van benne valami megnyugtató, valami buja, valami komfortos és szerethető, amiért évszázadok óta fogyasztja az emberiség nagy része.
A kakaófa valószínűleg az Amazonas és az Orinoco felső folyásának vidékéről származik, de Közép-Amerika és Mexikó őslakosai révén ismertük meg. Az eredeti élőhelyén, a trópusi esőerdő magas lombkoronája alatti árnyékban növő karcsú, ritka lombú kis fát Közép-Amerika őslakosai kezdték el termeszteni, Kr. e. 1000 környékén az olmékok már ismerték.
A kakaó szó is vélhetően tőlük ered. Az aztékok a kakaó babszemeit fizetőeszközként is használták, de vízzel készítve ünnepi italként (xocolatl) is fogyasztották. Hosszú utat tett meg a kakaó, amíg a kesernyés italból a 19. században elkezdték kisajtolni a kakaóbabok zsírtartalmát, majd elkészültek az első, mai táblás csokoládéra emlékeztető termékek.
A csokoládé alapvetően kakaómasszából, kakaóporból, kakaóvajból és cukorból áll,
a tejcsokoládéhoz tejport adnak, a fehér csokoládé pedig kakaóvajból, tejporból és cukorból készül. A csokoládé jótékony hatásait viszont a jó minőségű étcsokoládéknál keressük. A Larousse Enciklopédia szerint az orvostudomány már korán a láz, a mellkasi és gyomorbántalmak egyik ellenszerének vélte. A csak cukrot és kakaót tartalmazó készítményekre a 19. század elejéig használták az „egészségcsokoládé” kifejezést. Ez feltehetően a csokoládé egyik élénkítőanyagának, a teobrominnak köszönhető. Tartalmaz kis mennyiségű koffeint is (egy kiskanálnyi kakaópor egy presszókávé koffeintartalmának kb. egytizedét):
a kakaó fő stimulánsa, a teobromin a koffeinnél kevésbé hat a központi idegrendszerre, viszont jobban fokozza a szívműködést.
Az étcsokoládé mára az egészséges ételek közé küzdötte fel magát, amelyben vastagon benne vannak az édességgyártók által szponzorált kutatási eredmények is. Ez nem jelenti azt, hogy a csokoládé egészségre gyakorolt hatása ne lenne bizonyított, de fontos, hogy nem a cukrozott tejcsokoládékról és fehér csokoládékról, hanem a mértékkel fogyasztott, magas kakaótartalmú étcsokoládékról van szó.
100 gramm 60% kakaótartalmú étcsokoládé körülbelül 500 kalória, és kiemelkedően sok mangánt, káliumot, foszfort, magnéziumot és A-vitamint tartalmaz. A benne lévő flavonoidok a szív egészségét védik, alacsonyan tartják a vérnyomást, és olyan magas az antioxidáns-tartalma, ami sok gyümölcsét is lekörözi. Ezt a tulajdonságát viszont hőkezelés nélküli állapotban tartja meg.
Érdemes tehát kis mennyiségben és önmagában fogyasztani, de lássuk be, ennél azért szebb és izgalmasabb arcait is tudja mutatni a csokoládé. Az alábbi receptek között találni egészségesebb és igazán hedonista változatot is, ünnepre és hétköznapra egyaránt.
AMARÁNTPUDING CSOKOLÁDÉVAL
Hozzávalók:
- 300 g növényi tej (rizs, kókusz, zab, mandula)
- 3 dl víz
- 1 kk fahéj
- 2 ek cukor
- 50 g amaránt
- 50 g csokoládé
- 1 db tojás
- 1 kk só
Elkészítése:
A rizstejet, vizet, egy evőkanál cukrot és az amarántot egy lábasban összekeverjük, majd közepes lángon néhányszor megkeverve puhára főzzük. 20-25 percig tart, amíg az amarántgyöngyök megpuhulnak, ezalatt a keverék kicsit besűrűsödik, kásás állagú lesz. A tojást egy tálban simára keverjük a cukorral, a kása felét folyamatos kevergetés közben hozzáadjuk, majd az egészet visszaöntjük a lábasba. Egy percig főzzük még, közben kevergessük, hogy a tojás ne kapjon össze benne. A tűzről levéve adjuk hozzá a csokoládét. Borítsuk be fóliával és hagyjuk langyosra hűlni. Ezután adagoljuk tálkákba vagy poharakba, és hűtőszekrényben dermesszük 2-3 órát.
KÓKUSZTEJES TRÜFFEL
Hozzávalók:
- 300 g kókusztej
- 260 g étcsokoládé
- 1 rúd fahéj
- 1 db narancs héja
- 1 csipet só
- 50 g tejcsokoládé (elhagyható)
- kakaópor és kókuszreszelék
Elkészítése:
A kókusztejet a sóval, fahéjjal és narancshéjjal felforraljuk, tíz percre lefedve félretesszük. Ezután újraforraljuk, hogy az étcsokoládéra szűrjük. Ha édesebben szeretnénk, használjunk 50 g tejcsokoládét is hozzá, de akkor már nem lesz laktózmentes a trüffel. Hagyjuk állni egy percig a forró kókusztejjel a csokoládét, majd botmixerrel keverjük fényesre. Hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni, majd tegyük hűtőszekrénybe 2-3 órára. Ezután formázzuk golyóvá, vagy hagyjuk megpuhulni és habzsákból nyomjuk ki. Forgassuk kakaóporba vagy kókuszreszelékbe. Hűtőben és lezárt dobozban tárolva hetekig eláll.
A MATILD CAFÉ SIGNATURE TORTÁJA
(8 szeletes torta)
Palágyi Eszter megosztotta velünk a Matild Palace Hotel egyik emblematikus desszertjét. Palágyi magyar jellegzetességekből indult ki: a csokoládé tortát a klasszikus lúdláb és a konyakmeggy találkozása ihlette. A Matild-tortában elengedhetetlen a kiváló meggypálinka, de mivel hőkezelve van, senkinek sem kell lemondania a desszertről.
Csokoládépiskóta
Hozzávalók:
- 125 g olvasztott étcsokoládé
- 85 g olvasztott vaj
- 4 db tojásfehérje 100 g kristálycukorral felverve
- 4 db tojássárgája 100 g kristálycukorral kihabosítva
Elkészítése:
Az olvasztott csokoládét és vajat egy nagyobb tálban elkeverjük, beleforgatjuk a kihabosított tojássárgáját, majd 2-3 részletben a fehérjehabot is. Papírral bélelt, kb. 18 centis kerek formában 170 °C-on 10 perc alatt készre sütjük.
Sült csokoládépuding
Hozzávalók:
- 280 g olvasztott vaj
- 250 g olvasztott étcsokoládé
- 225 g egész tojás, felverve (kb. 5 db)
- 180 g kristálycukor
- 8 g finomliszt
Elkészítése:
A cukrot kikeverjük a tojással, majd minden más alapanyagot hozzáadunk. 80 °C-on 20 percig sütjük egy 18 centis kerek formában.
Aszaltmeggy-lekvár
Hozzávalók:
- 150 g fagyasztott meggy
- 150 ml meggylé
- 150 g aszalt meggy
- 1 dl meggypálinka
Elkészítése:
A hozzávalókat egy edényben 5-10 percig forraljuk, majd a keveréket leturmixoljuk, félretesszük.
Csokoládémousse
Hozzávalók:
- 1 dl tej
- 1/2 dl meggypálinka
- 30 g kristálycukor
- 4 lap zselatin
- 185 g olvasztott étcsokoládé
- 3 dl tejszín, felverve
Elkészítése:
A tejet, a pálinkát és a cukrot felforraljuk, majd hozzákeverjük a hideg vízbe áztatott zselatinlapokat. Miután
kihűlt, hozzákeverjük az olvasztott csokoládét és a felvert tejszínhabot.
A torta összeállítása
Hozzávalók:
- ropogós csokoládéréteg (csokoládéval bevont ostyagolyók)
- ropogós édes tölcsérmorzsa a torta aljához
Elkészítése:
Először a piskótára helyezzük a sült pudingot, majd a lekvárt, végül megszórjuk csokoládé ropogóssal. Ez lesz a torta betétje, az egészet kifagyasztjuk, majd kivesszük a formából. Egy kerek, kb. 24 centis szilikon tortaformát félig megtöltünk csokoládékrémmel, ebbe lefelé fordítva beletesszük a kifagyott, kész rétegeket. Felöntjük a csokoládékrémmel, majd az édes, ropogós morzsával fejezzük be. Teljesen kifagyasztjuk a tortát, legalább 6-8 órán át, másképp nem tudjuk kivenni a formából. A Matild Café Signature csokoládétortáját vékony csokoládés réteggel vonják be: még fagyosan 250 gramm olvasztott étcsokoládé és ugyanennyi kakaóvaj keverékével fújnak rá elegáns, könnyű réteget.