Gasztromagazin

Régen minden jobb volt? A Magyar Konyha régi számainak fellapozásával lehet igen és nem is a helyes válasz. Ön például szívesen emlékszik vissza a dobozos tejszínhabokra ma, amikor a gyári habszifonok mindent eluralnak?

A Magyar Konyha nem újkeletű gasztrolap, 1976-ban indult és akkoriban a mindennapi médiafogyasztás része volt. Szüleink, nagyszüleink lelkesen bújták, felnövekvő generációk tanultak meg belőle főzni. A lapban megjelent konyhatechnológiák, tudások egy része elévült, mások ma is helytállóak. A magazin cikkei, képi világa, tördelése, grafikái által jó a múltba révedni. Sorozatunk, a Magyar Konyha Anno ebben segít. A hirdetések, a képek, cikkek, olyan ízemlékeket hívnak elő, amelyeket talán rég eltemettünk magunkban. Itt a lehetőség, hogy ezeket közösen a felszínre hozzuk! Első részünkben a már második évét taposó Magyar Konyha (akkor még negyedéves volt) első számába lapozunk bele.

Tejipari edukáció


A lapban megjelenő hirdetések a kor jó lenyomatai a tekintetben, hogy segítenek emlékezni, mit fogyasztottunk annak idején. A reklámok a hetvenes években nemcsak vágyat ébresztettek, de edukáltak is. 1979-ben a tejszínhabról a következőképpen értekezett a BTV, vagyis a Budapesti Tejipari Vállalat.

"Az étkezéseket igazán ünnepélyessé a tejszínhabbal díszített sütemények, gyümölcsök és a kávé, kakaó teszik. Nem közömbös ezért a szilárd, formatartó hab elkészítésének módja. Néhány hasznos tudnivalót sorolunk fel, melynek végrehajtása mindezt elősegíti.

A vásárolt habtejszín „Príma" jelzéssel, négynapos szavatosságot nyújt. (Az alumínium záró lapján látható fekete számjegyek hó, nap, a lejárat napját jelzik.) Így lehetővé válik a tejszín, egy-két napos hűtött tárolása 10 C alatt. Ez a tejszín érlelését segíti elő, mely fokozottabb habképződést eredményez. A tejszínt folyamatosan, egészen a felhasználásáig hűtve kell tartani. 


Habosítási kisokos


  • Nagyon fontos a tejszín habbá verésének művelete. Ez ugyancsak a lakás leghűvösebb helyiségében kell történjék. Nem szabad „túl ” verni, mert akkor a hab levet ereszt, laza szerkezetű lesz. 
  • Csak a felhasználásra kerülő mennyiség kétszeresére szabad a habot verni. Ennél magasabb köbtartalom elérése azzal a veszéllyel jár, hogy a tejszínt kiköpüljük és vajdarabkák képződnek az edényben. 
  • A habot felhasználásáig ugyancsak hűtőben kell tartani, mert (10 ,C) magasabb hőmérsékleten összeesik és leeresztővé válik. 
  • Ha mindezek betartása ellenére sem sikerül jó habot készítenie a háziasszonynak, úgy a habszifon használatát javasoljuk, mely biztos eredményt hoz. "

A reklám a maga nemes egyszerűségében tárul az olvasó elé. A műanyag edénybe halmozott hab előtt álló két poharas termék foodstyling nélkül, a maga nyers egyszerűségében ösztönzött fogyasztásra. Semmi mellébeszélés, habosítás, csak maga a hamisítatlan valóság. Veszi vagy nem veszi? A vásárlónak ezt kellett eldöntenie, de mivel nem is nagyon volt más: vette. Ünnepek idején biztosan. Ha pedig nem sikerült felverni – a rizikófaktorról említést tesz a fenti szöveg is – maradt a búslakodás, a feldíszítetlen torta a gyerek szülinapján, végül az erős elhatározás egy habszifon megvásárlására.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra