A streetfood műfaja hosszú ideje virágzik, rajongótábora a vàlasztékkal együtt folyamatosan növekszik. A szendvics mégsem egy új hely nyitása vagy egy érdekes recept miatt került az érdeklődés középpontjába.
Egy Twitter bejegyzés főszereplője lett egy 40 dollárért kapható vintage stílusú poszter, az Encyclopedia of Sandwiches, amely 40 ikonikus szendvicset ábrázol azok rövid ismertetésével. Az I.M. Noone nevű posztoló csak annyit kért a követőitől, hogy jelöljék be kedvencüket, nem is sejtve, hogy ez az egyszerű kérés filozófiai vitává, már-már botránnyá eszkalálódik.
Hiszen mi is a szendvics? A Wikipédia definíciója szerint nem más, mint két szelet kenyér vagy félbevágott péksütemény, közte hús, sajt vagy zöldség, esetleg lekvár. Milyen alapon marad ki akkor a felsorolásból a hot dog vagy a hamburger, amelyek a világ legismertebb gyorsételei közé tartoznak és egyértelműen megfelelnek ezeknek a kritériumoknak?!
A válogatás minden bizonnyal az illusztrátor egyéni (amerikai) ízlését és ismereteit tükrözi, emellett nyilván esztétikai szempontok vezették a tabló tervezésekor. Érthetően többségben vannak az Egyesült Államokban született népszerű szendvicsek, amelyeket Európában inkább csak a filmekből ismerünk. Szerepel persze néhány más országból származó variáció is, mint a francia Croque Monsieur vagy az olasz Caprese, a nagyvárosok sokszínű snack-választékához szokott amerikai felhasználók mégis nehezményezik sok kedvencük hiányát.
A legtöbben persze nem akadnak fenn ezen az apróságon, de ők sincsenek egységes állásponton. Két szekértábor rajzolódik ki: a monogámok és az elköteleződni képtelenek, ez utóbbiak nem tudnak és nem is akarnak egyetlen kedvencet választani. Olyannyira nem, hogy többen kedvet kaptak inkább 40 napon keresztül szépen sorban az összeset kipróbálni. Lehet, hogy ez lesz az új internetes kihívás?
Lapozzuk is fel az enciklopédiát, és nézzük meg, milyen a vajas szalámis zsemle deluxe verzióban.
Itt van például hármas rajtszámmal a Pulled Pork szendvics, ami már nálunk is eléggé ismert és kedvelt, a villával szétcincált omlós malacsültnek hagyományosan barbecue szósz és coleslaw (amerikai káposztasaláta) biztosít szaftos társaságot. Variálhatjuk másfajta hússal, például marhalapockával vagy kacsacombbal, amely öntöttvas lábasban alacsony hőmérsékleten hosszú órák alatt, de gyakorlatilag tennivaló nélkül, szinte magától omlósra sül.
A Thanksgiving szendvics népszerű módszer a hálaadási lakoma maradékának felhasználására, sült pulykát, annak töltelékét, krumplipürét és vörösáfonya szószt tartalmaz, a kenyér mellett. A család ugyanolyan jóízűen fogja elfogyasztani akkor is, ha az ebédről megmaradt töltött csirkét turbózzuk fel hozzá.
A zsidó eredetű Reuben karakterét a sózott marhahússzeletek és a savanyúkáposzta adja, amelyet majonézes öntet tesz selymessé. Maradék székelykáposzta kis tejföllel vállalható alternatíva lehet.
A New Orleans-ból származó Po’Boy (Poor Boy) nevét a szegény kikötői munkásokról kapta, akiknek eredetileg készült. Ha ez a szegények eledele, akkor szívesen cserélnénk velük, hiszen ez a szendvics gyakran sült rákkal vagy hallal készül, salátával, csípős szósszal, kívül ropogós, belül puha francia típusú bagettben.
A bagel, hagyományosan a lengyel zsidó közösség lyukas közepű zsemléje, amelynek tésztáját sütés előtt pár másodpercre forró vízbe dobják. Klasszikus tölteléke a lazac és a krémsajt, de ha jó a bagel, akkor bármilyen töltelékkel, sőt magában is finom, keressünk olyan helyet, ahol frissen sütik!
Na, de melyeket hiányolják leginkább az internethasználók a válogatásból? Már esett szó a hot dog és a hamburger kapcsán kialakult vitáról, egyesek azt mondják, hogy ezek nem szendvicsek, és kész. Az egyik hozzászóló szerint “a burger az burger, fellebbezésnek helye nincs”. Ugyanígy a taco és a kebab is kimaradt. Sebaj, ezeket úgysem kell bemutatni senkinek.
Említenek azonban a hozzászólók pár, nálunk kevésbé ismert szendvicset, amelyek mindenképpen megérnek egy próbát - és olyanokat is, amelyek nem,
A viszonylag light kategóriába tartozik a Peruvian Triple, egy négyrétegű szendvics, a majonézzel megkent kenyérszeletek között avokádó, paradicsom és keménytojás lapul.
Többen kezdeményezték petíció indítását a Muffuletta felvétele érdekében, ebben a New Orleans-i olasz bevándorlók által alkotott csodában minden benne van, ami az óhazára emlékeztet: sonka, szalámi, mortadella, mozzarella és provolone sajt, olajbogyó.
Izgalmas és húsmentes a Bombay, egy uborka- és paradicsomszeletekkel, hagymával és főtt burgonyával töltött indiai szendvics, mentás-korianderes chutney-val megkenve. Létezik sajttal grillezett verziója is.
Dél-Amerika válasza a hot dogra a Choripán, a chorizo (kolbász) és a pan (kenyér) szavak összevonásából, virsli helyett sült kolbásszal és chimichurri szósszal. Magyarosíthatjuk hurkával, a chimichurriba pedig bármi mehet, ami zöld.
Akad bőven elrettentő példa is, ezek egyike a Grilled Charlie, a belül vajas és csokis, kívül mogyoróvajas és sajtos toast, amelyet a Felhőtlen Philadelphia című amerikai vígjátéksorozat hozott divatba.
Ennél is brutálisabb a coloradói bányászoknak kitalált Fool's Gold Loaf, amelyet Elvis Presley révén ismert meg a világ, aki ha ráéhezett, 1500 kilométert is képes volt érte utazni magángépén. A mogyoróvajas, lekváros, banános, baconös kalóriabomba kistestvére az Elvis szendvicsként ismert mogyoróvajas-banános verzió.
De ne legyünk ilyen szigorúak az édes változatokkal, könnyedebb stílusban desszertként vagy uzsonnára biztosan sikert aratnak. Izgalmas házi jégkrémszendvicseket készíthetünk, bármilyen kekszből, bolti vagy házi fagylalttal töltve, csokoládébevonattal vagy anélkül. Definíció szerint a fapados lekváros kenyér is szendvicsnek számít, feltéve, hogy két szeletet borítunk egymásra. Ha pedig házi dzsemet és kalácsot használunk hozzá, cukros tojásos tejbe mártva édes bundáskenyeret sütünk belőle, máris pain perdu-ként tálalhatjuk bármilyen úri társaságnak.
Kicsit úgy vagyunk a szendviccsel, mint Gombóc Artúr a csokoládéval, minden formájában szeretjük.
Lehet egyszemélyes adag vagy családi méret, mint a svéd Smörgåstårta,
hideg vagy inkább meleg, mert grillezve minden jobb,
kerek, hosszúkás vagy háromszög alakú,
tömör vagy lyukas,
két, három- vagy akár többrétegű,
édes vagy sós vagy is-is,
vega vagy húsimádó,
hagyományos vagy fúziós,
egyszerű vagy elegáns,
tulajdonképpen mindegy, csak jófajta legyen a kenyér és szaftos a belevaló. Nemcsak a kenyérfèlék variálásával tehetjük változatosabbá, a töltelékkel is legyünk kreatívak, de nem kell különleges alapanyagokért nyakunkba venni a várost, nyugodtan mehet bele a hűtőben szomorkodó tegnapi pörkölt, lecsó vagy tésztaszósz. Nem megy semmi pocsékba és még jót is eszünk.