A fenntartható gasztronómia az a gondolkodásmód és gyakorlat, amikor odafigyelünk az alapanyag beszerzésére, a hozzávalókra, a termesztési, tenyésztési módokra. Sokat teszel a talajvédelemért, a természetes vizek és élőlények, a biológiai sokféleség megőrzésért.
Egyszerű, mindennapi dolgoktól van szó, amelyek mégis sokat számítanak!
- Termessz zöldségeket, fűszereket otthon! Nem kell egy teljes veteményeskerttel kezdened, a kisebb fűszernövényeket, csemetéket a lakásban, vagy a teraszon is lehet termeszteni.
- Vásárlásnál
válaszd a szezonális zöldégeket és gyümölcsöket!
Ezzel segíted a hazai termelőket és mindig friss, egészséges alapanyagokból kínálod meg a családodat. - Komposztálj a lakásban! A megfelelő előkészületekkel mindez, egyszerű – és ami fontos – szagtalan folyamat.
- Fontold meg, milyen ételeket dobsz ki a szemétbe! Sokszor a maradékokból is finomságokat lehet varázsolni! Lazacbőrből például percek alatt ropogós chipset készíthetsz.
- Lehetőleg főzz minél kevesebb edényben, hogy a mosogatás közben csökkentsd az áram- és vízfogyasztást. A pörköltet, ragut és akár a tésztákat is, egyszerűen elkészítheted egy lábosban.
- Vásárláskor válaszd az újra használható zacskókat és tartókat! Kerüld az egyszerhasználatos műanyagokat.
- Amikor összeállítod a bevásárlólistát, gondold át előre, milyen ételeket fogsz belőlük a következő napokon készíteni, így kevesebb alapanyag romlik meg a hűtődben.
- Lehetőleg kerüld a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását! Ezek rengeteg energiával és erőforrással készülnek el, magasabb ökológiai-lábnyommal járnak, mint a természetes alternatívák.
- Sose önts olajat a lefolyóba! 1 liter elhasznált olajjal egymillió liter édesvizet szennyezhetünk be!
- Ha teheted, válaszd a hazait! Így frissebb, környezetbarát élelmiszereket fogyasztasz és támogatod a magyar termelőket.
Forrás: METRO Kereskedelmi Kft.