Az adventi kalendárium a karácsonyi készülődés nyitánya, édes ráhangolódás az ünnepekre. A hagyomány gyökerei a 19. századra nyúlnak vissza, de 1958-ig kellett várni, hogy az első kifejezetten csokoládés verzió megjelenjen.
Sikere azóta töretlen, az édességgyártók évről évre gazdag választékkal jönnek ki, de
itthon valahogy azt gondoljuk, hogy az izgatott reggeli ablaknyitogatás a gyerekek privilégiuma.
Ezért aztán a kézműves csokoládéműhelyek ínyencekre szabott kínálatában nem is szerepel ilyesmi.
Így kénytelenek vagyunk beérni azzal, hogy a külföldi csokoládémesterek alkotásait nézegetjük, akik szebbnél szebb naptárakkal rukkolnak elő minden évben.
A finomságokat rejtő csodás kalendáriumok befutott vagy kevésbé ismert grafikusművészek keze munkáját dicsérik,
némelyikük valódi műremek és ennek megfelelő az ára is.
De hiába drágák, a limitált szériás termékek az utolsó darabig elfogynak.
Advent ide vagy oda, ezeket a bonbonokat egyébként sem azok fogyasztják, akik csokoládéval akarnak jóllakni. A karácsonyi csomagolásban is a mesterek signature kreációit találjuk, amelyek mindegyike egy-egy ízbomba, megérdemlik, hogy a nap egy privilegizált pillanatában csak erre fordítsuk a figyelmünket és kiélvezzük a komplex ízeket, textúrákat.
Maison Sève
Richard Sève-et Franciaország 10 legjobb csokoládé készítőjeként tartják számon, évtizedek óta szenvedéllyel kutatja fel a legkülönlegesebb kakaófajtákat és a hozzájuk leginkább illő minőségi helyi alapanyagokat. A fenntarthatóság iránt elkötelezett lyoni bean-to-bar műhely idei naptárját az amazonasi esőerdő inspirálta színpompás papagájjal, buja növényzettel, hatalmas kakaótermésekkel. A könyv formájú, aranyszínű szalaggal záródó kalendárium teljes egészében újrahasznosítható anyagokból készült.
Lenôtre
A Lenôtre ház ez évi kalendáriuma egy becsukva egy színes lakóépület utcai homlokzatát mutatja, az aljában persze egy csokoládéüzlettel, kinyitva pedig egy élettel teli tipikus provanszi falut, háttérben a Sainte-Victoire heggyel. A grafikai megvalósítás Éric Garence nizzai művészt dicséri.
Minden nap egy-egy ganache-sal vagy pralinéval töltött csokoládéfigura segít a visszaszámolásban.
Maison Dalloyau
A Dalloyau ház a párizsi művészt, Bishop Parigo, polgári nevén Nicolas Poirier közreműködésével készítette el 2021-es kalendáriumát. A street art stílusú grafikáról a művész védjegyének számító színes, vidám, kíváncsi tekintetű madarak köszönnek vissza. Kézműves cukorkákat, csokoládékat és kekszeket rejtenek az ablakok.
Neuhaus
A belga Neuhaus idei felnőtteknek szánt pop-up naptárja a Countdown to Happiness (Visszaszámlálás a boldogságig) nevet viseli és 25 falat csokoládét tartalmaz. A gyerekkorunkat idéző kihajtogatós kalendáriumok eladásából származó bevétel egy része a korábbi évekhez hasonlóan a Make-A-Wish alapítványhoz kerül, amely súlyosan beteg gyerekek karácsonyi kívánságát teljesíti a befolyt összegből.
Ladurée
A Ladurée a Champs Elysée-n található üzletében mindennapos színes forgatagot tette az ez évi kalendárium témájában, belsejében régimódi finomságokat - nugátokat, karamellákat, kandírozott narancshéjat, gyümölcszseléket, csokis mandulát, mogyorót találunk.
Alain Ducasse
Agathe Singer már harmadszorra tervez naptárat a Ducasse háznak, idén hamísítatlan szavannai hangulatot vizionált: majomkenyérfákat, zsiráfokat, antilopot, lepkéket, egzotikus növényzetet.
A modern külső hagyományos belsőt takar, a benne lévő falatok - drazsék, minitáblák, pralinék - a Ducasse Csokoládé Manufaktúrából kerülnek ki.
Angelina
Az Angelina az elegáns párizsi kerületek békebeli hangulatát hozza vissza, amikor az urak még frakkot viseltek, a hölgyek pedig kalapot. A karácsonyt ünneplő családok otthonába Constance Balaÿ csodás grafikájának köszönhetően leshetünk be.
Az ablakok mögött is izgalmas dolgokat találunk: roppanós crêpe dentelle, pralinék, nápolyi, csokoládéba burkolt mandula, gianduja - hogy csak néhányat melítsünk.
Pierre Marcolini
Pierre Marcolini naptárja egy állatokkal benépesített alpesi síparadicsomba repít. A doboz a mester régimódi pralinéival, gianduja harangokkal és szívekkel és egyéb ikonikus finomságokkal van megtöltve.
Pascal Caffet
Pascal Caffet a praliné koronázatlan királya, aki már abban az időben ezt a specialitást emelte érdeklődése középpontjába, amikor még az étcsokoládé volt a sztár. Mindig elérhető célokat tűzött ki maga elé: előbb csak az utcában akart, a legjobb lenni, később a városban, mígnem 1989-ben MOF lett, 1995-ben pedig desszert világbajnok. 2011-ben levédette a “Kétségkívül a világ legjobb pralinéja” szlogent, amellyel elragadtatott vásárlói oly sokszor illették termékeit.
Az idei kalendárium puritán külseje a mester emblematikus receptjei szerint készült pralinékat rejt.
Comtesse du Barry
Az 1908-ban alapított Comtesse du Barry delikáteszboltként indult, később kezdett csokoládét és egyéb édességeket készíteni. 2021-es kalendárium a Diótörő varázslatos birodalmába kalauzol bennünket, a kinyíló ablakok mögött lágy krémmel töltött bonbonok, pattogós cukorral megbolondított gianduja falatok és más különlegességek rejteznek.
Michel Cluizel
A normandiai Cluizel manufaktúra könyv formátumú naptárja jellegzetes karácsonyi színekben pompázik, amelyet kinyitva egy fenséges téli tájkép tárul elénk: hóval borított zord sziklaszirtek, fagyöngy és egy félelmetesen szép farkas.
Az 1948 óta működő luxus csokoládéműhelyet ma már az alapító fia viszi tovább, aki idén a világ téli ízeit igyekezett összegyűjteni : lágy crème brulée, olvadós karamell, ropogós mandula- és mogyorópraliné, ízletes nugátok, karakteres területszelektált csokoládék.
De Neuville
A De Neuville hangulatos szobabelsőt ábrázoló grafikával jelentkezett: mi is lehetne kellemesebb egy téli napon, mint a kandalló mellett bekuckózva csokoládét majszolni? A kalendárium különlegessége, hogy minden egyes dobozhoz jár egy arany sorsjegy, amellyel mindenki nyer, egy különösen szerencsést azonban egy teljes évre ellátnak csokoládéval.
Pierre Hermé
A szezon legelegánsabb, legexkluzívabb alkotását kétségkívül Pierre Hermé és csapata álmodta meg. Az adventi koszorút idéző formát Safia Ouares illusztrálta, fukszia és arany színben pompázó madarak, virágok, felhők díszítik a levendulakék alapot. A fiókokban ikonikus bonbonok - többek között a Mogador, az Ispahan, az Arabella vagy a Mathilde - rejtőznek.
A kalendárium igazi különlegessége azonban az extraként rendelhető hagyományos, kézműves technikával készült üveggömb,
amely a kihalástól éppen hogy megmenekült meisenthali üvegfújómesterek remekműve. Két színben rendelhető: a levendulakék Fleur de Nuage (felhővirág) és a rózsaszínű Rose des Glaces (jégrózsa) fantázianevű dísz a karácsonyfát ékesítheti.