A futurisztikus mélyfagyasztási eljárással a növény a jövő nemzedékének tányérján is helyet kaphat.
Ki ne emlékezne arra, hogy a történet szerint hogyan hozták vissza a dinoszauruszokat a jelenbe a Jurassic Park tudósai? Adva volt egy darabka borostyán, és a megkövesedett gyantában lapuló ősrovar véréből izolálták azt a dinó DNS-t, amivel minden elkezdődött: a dinoszauruszok újra életre keltek, fejlődtek, szaporodtak… a többiről nem is beszélve.
Egy új kutatásnak köszönhetően, a fél világ kedvencének számító avokádó esetében nem lesz ennyire bonyolult kérdés a túlélés, még akkor sem, ha a fajt valamilyen ok miatt a kihalás veszélyeztetné, írja a FoodAndWine.
A University of Queensland tudósai ugyanis bebizonyították, hogy
A felfedezés jelentősége elsősorban a következő generációk élelmezése miatt számottevő.
„A célunk az volt, hogy fontos avokádó-változatokat, illetve azok genetikai kulcstulajdonságait megőrizzük, s megvédjük olyan lehetséges fenyegetésektől, mint például a bozót- és erdőtüzek, a kártevők, illetve a növényt tizedelő betegségek. Létezik például olyan gombafajta, amelyik képes lenne a teljes floridai avokádóállomány elpusztítására” – magyarázza Chris O’Brien PhD-hallgató. „A folyékony nitrogén hőmérsékletének fenntartása nem igényel elektromosságot, így, ha az avokádó csíraplazmáját sikerül megfelelő módon és állapotban lefagyasztanunk, a növényt elvileg korlátlan ideig megőrizhetjük az utókor számára.”
Bár a folyamat elsőre inkább sci-fibe illőnek tűnik, valójában viszonylag egyszerű – az emberi sperma, illetve petesejt megőrzésének eljárásához hasonló. A tudósok által vizsgált két növényváltozat esetében a siker biztató: az eljárást átvészelő avokádók aránya legalább 60 százalék.
„A tulajdonságokat hordozó növényrészletek a kiolvasztás után nagyjából 20 perc alatt regenerálódnak. Két hónapon belül a növényke hajtásokat, leveleket növeszt, és készen áll a palántázásra” – meséli O’Brien, hozzátéve, hogy az ausztrál egyetem üvegházában jelenleg már 80 ilyen kis avokádócsemete fejlődik.
Neena Mitter professzor, a kutatás másik vezetője rávilágított az elért eredmények távlati lehetőségeire is, hiszen szerinte
„Mondhatjuk rájuk bátran, hogy űr-avokádók. Bírják a kriogenikus eljárást, készen állnak a Mars-utazásra, már csak arra várnak, hogy emberi szempontból is lehetséges legyen egy ilyen expedíció. Persze valójában inkább arról van szó, hogy itt, a Földön még sokáig megóvhassuk az avokádópopulációt.”
A kutatás eredményeiről publikált cikkben a tudósok azt állítják, hogy ez az első, hivatalos és sikeres, kriogenikus módszerrel megőrzött avokádóállomány. A kutatók a sikeren felbuzdulva azt tervezik, hogy a kísérletbe további fajtákat, változatokat is bevonnak.
„Ez egy igazi game changer. A felfedezés mindent megváltoztathat. Akár egy egész ágazatot megőrizhetünk így a jövőnek.”