Az Egyesült Királyság kormánya azt javasolja, hogy a törvénytelenül kipusztított erdők helyéről származó áruk termelőit és beszállítóit a jövőben büntessék meg.
A brit Környezetvédelmi, Élelmiszeripari és Mezőgazdasági Minisztérium (DEFRA) közleménye szerint a későbbiekben
és tudjanak róla, hogy az olyan alapanyagok, mint például a kakaó, a szója vagy a pálmaolaj – az erdőket, illetve más természetes ökoszisztémákat védő – helyi törvényeket betartva, legális forrásokból kerül-e hozzájuk.
Úgy tudni, hogy a DEFRA elsősorban majd a nagyobb cégek működését vizsgálná, amelyek – most még nem meghatározott – bírságra is számíthatnának, ha nem teljesítik a törvényben előírtakat.
„Ez a megközelítés a termelő országok kormányainak és közösségeinek azon törekvésével karöltve működne, hogy a helyi törvényeket, rendelkezéseket betartó, törvénytisztelő vállalkozások élvezhessenek előnyöket” – írják a közleményben. „Van egy rendkívül fontos kapcsolat az általunk megvásárolt áru és annak tágabban értelmezett környezeti lábnyoma között, ezért konzultált a kormány az új szabályozásról. […]
A brit beszállítói lánc minél fenntarthatóbbá alakítása már ezidáig is jelentős fejlődésen ment át az elmúlt években, azonban ez még mindig nem elég.
A más kormányokkal, illetve az egyes vállalatokkal és farmerekkel való szoros együttműködésünket tovább kell folytatnunk, hogy megóvjuk létfontosságú erdőségeinket, egyben pedig biztosítsuk a megélhetést a koronavírus-járvány követő, zöldebb időkben is.”
A Greenpeace ugyanakkor élesen kritizálja a javaslatot, amely szerintük teljesen hibás.
„Így soha nem fogjuk megoldani az erdőirtás globálisan fenyegető problematikáját. Az olyan óriásvállalatoknak, mint például a Tesco – amely több húst és tejterméket ad el, és több szóját használ fel takarmányozásra, mint bármelyik más brit kereskedő – is tudnia kell, mi a teendője, hogy a tevékenységét követő ’erdőirtási lábnyom’ csökkenhessen végre” – magyarázta a Greenpeace aktivistája, Elena Polisano. „Arra lenne szükség, hogy csökkentsék kínálatukban a hús- és tejtermékek mennyiségét, így lehetne azonnal elvágni az erdőirtókat a beszállítói lánctól” – fogalmaz. „Ráadásul
a javaslatban egyetlen szó sem esik arról az aggasztó tényről sem, hogy némely farmernek van ugyan egy olyan terméke, amely megfelel az előírásoknak, azonban a pusztítást tovább folytatja egy vagy több másik alapanyag előállítása közben.
Ez pedig így nem más, mint a problémák szőnyeg alá söprése” – állítja Polisano, aki Brazíliát hozza fel példaként. „Mindannyian tanúi lehettünk annak, amikor Bolsonaro elnök síkra szállt a brazil mezőgazdaság bővítése mellett – az amazóniai esőerdők kárára.”
Múlt hónapban a Tesco épp azzal került a figyelem középpontjába, hogy felszólította a brit kormányt: tegyen lépéseket annak biztosítása érdekében, hogy a Nagy-Britanniában árult élelmiszerek „erdőirtás-mentesek” legyenek.
– fogalmaztak akkor. A mostani kormányjavaslatról 6 héten át tanácskoznak a brit honatyák, ahol megvizsgálják majd a szabályozás lehetséges üzleti és más vonatkozású hatásait is, írja a Just-Food.