A gasztronómia egyik hazai nagyasszonyának halálhíre megrendítette szerkesztőségünket. Frank Júliát, akinek receptjein generációk nőttek fel, 76 éves korában érte a halál.
Magazinunknak is szerzője volt, írásait rendszeresen közölte az 1976-ban először napvilágot látott Magyar Konyha. Receptjei aprók, érthetőek, szűkszavúak, praktikusak, lényegre törőek voltak.
Ritkán adott interjút, ez év februárjában a Gastroguide-nak sikerült rávennie egy beszélgetésre. Innen tudható, hogy oratórium énekesi pályára készült, ám 18 évesen elvesztette szüleit, ekkor kezdett el főzni, mert fiatalabb testvérének ennie kellett adni.
Az interjúban meséli el, hogy ehhez Horváth Ilona szakácskönyveit hívta segítségül, amelyből olyan jól elsajátította a rakott krumpli készítését, hogy barátai unszolására recepteket kezdett lejegyezni, majd a 80-as évektől ezeknek kiadót is szerzett.
"Abszolút ízérzékem van, tehát ha valamit megkóstolok, rögtön meg tudom állapítani az összetevőket."
Frank Júlia nem volt igazán elégedett a mai gasztokultúrával. A Gastroguide-ban adott hangot annak, hogy "ma már olyan mérhetetlen mennyiségű szakácskönyv van, hogy el sem lehet olvasni, a legtöbben ráadásul csak a képek miatt forgatják. Ma az a divat, hogy mindenféle borzasztó helyekről hozatják az ételeket, és azt sem tudják mit esznek. No meg az interneten millió recept van."
Halála előtt még tele volt ötlettel:
"Ihlet mindig van, mert a fantáziám végtelen, a főzés technikáját pedig ismerem. Rendszeresen jutnak eszembe új ötletek. Ha úgy alakul, szívesen kiadatom őket."
Sajnos be kell érnünk a nekünk örökül hagyott 130 darab szakácskönyvével. Nyugodjon békében!