Kaliforniában ismét súlyos döntést kell meghozniuk az éttermeknek – de most nem a koronavírus miatt.
Az Egyesült Államok nyugati partján évek óta óriási gondokat okoznak az erdőtüzek. Idén épp hogy elkezdődött a vírushelyzet miatt későre csúszott „idény”, máris hatalmas lángnyelvek pusztítják Kaliforniát, Oregont és Washington államot.
Magától értetődő, hogy jelen helyzetben az élet- és tulajdonmentés a legfontosabb feladat, de fontos megjegyezni, hogy a tűz pusztítása nem áll meg ezen a ponton.
– de más gasztroágazatokban is érzékenyen reagálnak az erdőtüzek pusztítására.
Ahol a lángnyelvek közvetlenül nem veszélyeztetik az életet, szintén komoly gondokat okoznak a tűzesetek következményei, hiszen a levegő minőségének drasztikus romlása arra kényszeríti a világjárvány miatt már amúgy is megrogyott éttermeket, hogy ismét lehúzzák a rolót.
Szeptember közepén Seattle-ben nagyjából már egy tucatnyi étteremről lehetett tudni, ami ideiglenesen kénytelen újra bezárni, míg további huszonegy vendéglátóhely döntött úgy, hogy nem szolgál ki szabadtéren, azután, hogy kiderült: a város levegője „rendkívül egészségtelen”, azaz a kint tartózkodás mindenki – nem csak a krónikus betegek – számára kockázatos.
Nagyjából ugyanekkor érkeztek hasonló hírek az oregoni Portlandből is, ahol a rossz levegőminőség miatt Ted Wheeler polgármester kénytelen volt minden városi tulajdonban lévő szabadtéri helyszínt bezáratni.
A füst miatt itt harmincnál is több étteremnek kellett bezárnia, pedig a vendéglátóhelyek pillanatnyilag amúgy is rendkívül sebezhető állapotban vannak.
„Semmilyen mód nincs arra, hogy az elemekkel felvegyük a harcot, az éttermek ráadásul kis helyen működnek, így a lehetőség is kisebb arra, hogy valamilyen jó megoldást lehessen találni” – magyarázta a helyzetet egy érintett a Nation’s Restaurant News-nak.
Délebbre, a San Francisco-öböl térségében pedig – ahol a füstszennyezés szinte folyamatos probléma – a hírek szerint már augusztus végén, az első tűzeseteknél több étterem döntött úgy, hogy szabadtéri asztalainak számát mérsékli, s azóta is, folyamatosan újabb bezárásokról lehet hallani.
Pedig – ez után az év után – a rolók lehúzásának puszta gondolata is letaglózó a már amúgy is féltérdre ereszkedett vendéglátóhelyek számára.
„A közüzemi és bérleti díjakat, a személyzetet, a szállítókat továbbra is fizetnünk kell” – ecseteli Gillian Shaw Lundgren, a Black Jet Baking Co. tulajdonosa. „Minden nap, minden egyes perc katasztrofális következményekkel jár a már amúgy is súlyos nehézségekkel küzdő vállalkozások számára.”