Magyar Konyha
2012. február 16.Na, ezt nevezem jó szakácskönyvnek. Szabó Péter Halak és halételek című könyve egyszerűen mindent tud és mindent át tud adni, amit egy igényes magyar háziasszonynak a halakról tudni kell. Ez a precizitás, ez a rendszerszerűség, ez az alaposság lenyűgöző.
A gasztroblogok korában, amikor százával kapjuk műkedvelő háziasszonyok receptjeit, és amikor a kulináris irodalomnak is kezd kialakulni egyfajta tolvajnyelve, valósággal üdítő kézbe venni egy ilyen tartalmas, kiterjedt tudáson alapuló kötetet, melynek már letisztult nyelvezete is mérnöki tudást ígér. Nincs gasztroblabla, mellébeszélés: egyszerűen mindent megtudunk a Magyarországon kapható halfajtákról és elkészítési módjukról. Vajon mikor készült utoljára olyan szakácskönyv, amire rá lehetne írni: "a teljesség igényével"? Ez kérem, hallexikon, vagy inkább halbiblia, amely ráadásul olyan gyakorlatias és használható, hogy nem elveszi az ember kedvét a halaktól, hanem meghozza azt. Nem véletlenül, hiszen a szerző maga is halkereskedő és szakács, ráadásul gyerekkora óta imádja a vizet, a vízpartot és minden ételt, amit a víz ad, legyen az hal, rák vagy kagyló.
Azt mondják, hogy amit ma magyar konyhaként ismerünk, azt többnyire a Monarchia korából örököltük, és ha korábbi gasztronómiai gyökereinket kutatjuk, abban bizony sokkal több és sokkal változatosabb halétel kellett legyen, mint most. Ha ezt a könyvet olvasgatjuk, hirtelen egyértelművé válik ez a feltételezés. Kinyílik előttünk a halak világa, természetesnek tűnik, hogy a halrudacskán, hekken, sült keszegen, sőt a bajai meg a szegedi halászlén túl is van élet. Az ember kedvet kap olyan receptek kipróbálásához, amikhez eddig gyáva volt. Külön hálás vagyok a szerzőnek, hogy a kötet elején eligazít a halászati módszerekben, vagy végre egyértelművé teszi ezt az omega-3- történetet, amiről annyi bizonytalan dolgot olvashatunk különféle női magazinok hasábjain. Segít a vásárlásban, szakértővé tesz a friss és a romlott hal közötti különbségek megállapításában, egyszerűen és érthetően összefoglalja a halakkal kapcsolatos főzési eljárásokat, a különféle fűszerekkel és más alapanyagokkal való bánásmódot. Mire a fejezeteket végigolvassuk - este, egy pohár bor mellett -, már alig várjuk, hogy végre főzhessünk, süthessünk is.
Hogy az élvezetes útmutatókhoz és receptekhez a szerző még borokat is ajánl, az már csak azt mutatja, hogy rendes magyar ember ez a Szabó Péter, érti a csíziót, bízhatunk benne.
"Szeretem megérinteni azt, amivel dolgozom, szeretem megfogni a halakat, rákokat, kagylókat, és szeretem, ha segíthetek Neked abban, hogy Te is főzhess. Nagy ajándék nekem, ha legközelebb, amikor belépsz majd halkereskedésem ajtaján, azt mondod: Köszönöm, séf, finom volt" - írja ajánlójában a szerző. Ahhoz, hogy ezt megtehessük, márpedig tegyük meg, mert megérdemli, közkinccsé tesszük ennek a halkereskedésnek az elérhetőségét: www.voroshomar.hu, ahol nemcsak halakat, de a könyvet is megrendelheti az olvasó.