Göcsejt az Isten jókedvében teremtette. Aztán megfeledkezett róla. Ezt tartják az öregek. Szeptember első heteiben Becsvölgye környékén a férfiak tüzet raknak az aszalókban, és kezdődhet a "szíva", a körte, az alma aszalása, ami aztán egész télre ellátja vitaminnal a göcsejieket. De más csuda dolgokat is rejtenek a környékbeli erdők.
A török hódoltság után elnéptelenedett vidéket az olajipar megjelenéséig a világ végének tartották. Erre utal a Göcsej név eredete is: a gidres-gödrös, eldugott helyeket errefelé ma is göcsejesnek nevezik. Pedig harcos nép lakta valamikor a vidéket, az erdők, dombok szegleteibe kisnemeseket költöztettek, hogy védjék a nyugati végeket. Ilyen kis végvár volt Barabásszeg, Milejszeg, Pálfiszeg is. A zalai Svájc.
Befűtöttek Becsvölgyében
Szeptember első heteiben befűtenek Göcsejben. Legalábbis ezt mondják a helyiek, amikor Becsvölgye környékén a férfiak tüzet raknak az aszalókban. Ekkorra a szilva már jó érett, könnyen leverhető póznával, és kezdődhet az aszalás. Az érettség mellett persze a "szíva" fajtája is fontos: aszaláshoz az őshonos, zamatos hosszúszilva a legjobb. Hogy ez a fajta még nem pusztult ki, az Kovács Gyula pórszombati erdésznek is köszönhető. Évek óta gyűjti a magyar kertek ősi gyümölcsfajtáit. Becsvölgyén tíz éve még minden második háznál volt szilvaaszaló. Idén ősszel már csak négyen aszalnak a faluban.
"Én beleszülettem a szilvába - mondja Vincze Lajosné. - Aszaltak a szüleim, nagyszüleim, már az ötödik nemzedéket képviselem. Sőt, a hatodikat. A kis unokám is szilvát hord a kisvödrében homok helyett." Szilvaszüret idején Vinczéék három hét szabadságot vesznek ki. Napközben szedik, verik a szilvát, becipelik az aszalóba és a cserénybe öntik. A cserény fenyőfából készített, másfél méteres, tepsiszerű tálca (centiméteres távolságokra belécezve), amin a gyümölcsöt alulról is átjárja a meleg levegő, így az aszalás gyorsabb és tökéletesebb. Előkészítik a kanárist (a zárt tűzteret), amit samott-téglából építenek, majd samottpor és föld keverékével lesároznak, végül száraz homokkal beterítenek, hogy ha véletlenül meg is reped, akkor se szivárogjon ki a füst. Ez azért fontos, mert az aszalás meleg levegővel történik, és ha a füst a zárt tűztérből kiszivárog, akkor füstös íze lesz a gyümölcsnek.
"Egy cserényre 30 kg szilvát lehet ráönteni - mondja Vinczéné. - A mi aszalónk nyolccserényes, tehát két és fél mázsa. Egy mázsa nyers szilvából 20-22 kg aszalt szilva nyerhető. Kevesebb, mint a negyede. Idén úgy 32 mázsa szilvát aszaltunk, el lehet képzelni, mire mindet kézzel megmostuk, a derekunk majd leszakadt." A szilva mellett almát és körtét is aszalnak, ezt hat-nyolc szeletre vágják és kimagozzák. A fölső két cserényen alma van. Ez azért fontos, nehogy a szilva leve rácsöpögjön az almára. Az aszalóban a hőmérséklet állandóan 90 °C, mert ha lejjebb esik a meleg, a szilva "meghamvasodik", elveszíti szép, fényes színét. "Sokan megkérdezték tőlem vásárokon, hogy ugye ez cukros vízben meg van mosva, azért ilyen fényes. Mondom erre, ne sértegessen engem, ez Göcsej védjegyes termék. Igazi zörgős szilva, eláll egész télen. Ebbe beleaszalódott minden zamat. Háromszor annyi enzimet, vitamint tartalmaz, mint a friss."
És ez így megy három héten keresztül, amíg a szezon tart. Ilyenkor külön alszanak, mindenféle csörgőórákat, vekkereket húznak fel, nehogy a láng kialudjon. A tűzre háromóránként tesznek egy ölfát, a hőmérséklet nem ugrálhat.
És akkor még nem beszéltünk a magozott szilváról és a töltött aszalt szilváról. Mert a magozott szilva úgy készül, hogy félig megaszalják a gyümölcsöt, majd megvárják, amíg kihűl, és kézzel kinyomják belőle a magot. "Olyat nem lehet, hogy előtte kettévágjuk és kivesszük nyersen belőle a magot, mert akkor ráég a cserényre. Félig meg kell aszalni, majd kinyomni belőle a magot, utána visszatenni az aszalóba."
És hogy mire jó az aszalt szilva? A göcsejiek csemegének és levesbe fogyasztották. A híres göcseji tollfosztókban ezt kínálták a pogácsa és a perec mellé. Egész télen ezt ették, hiszen az aszalás az egyik legjobb tartósítás. Vincze Edit aszalt gyümölcsökből, szilvapálinkából, szegfűszeggel és fahéjjal ízesített bóléval kínál. Az utolsó szilvák aszalódnak a cserényekben. A kész gyümölcsök fűzfa kosarakban sorakoznak és várják a hidegebb időt, hiszen egy hónapra van szükség, hogy a dér hatására megpuhuljanak és elnyerjék a tipikus göcseji aszalt hosszúszilva ízt. "Mikulás-csomagokba pont jó lesz" - mosolyodik el.
Szárított vargánya
A göcseji gombaszedők leginkább egy titkos társasághoz hasonlítanak. Ha a lelőhelyekről kérdezzük őket, csak hümmögnek. Széttárják a karjukat. Esetleg a fejüket vakarják. De mondani nem mondanak semmit. Bolondok lennének. Ilyen gombavadász Vincze Lajos is. Ha épp nem gyümölcsöt aszal, akkor gombászik. Főleg olyankor, amikor van napsütés meg eső is. Amikor "az erdő gőzöl". Telihold után, a harmadik napon lehet a legtöbb vargányát találni. Ők innen indulnak Becsvölgyről, az erdő másik végéből meg indulnak a szilvágyiak. Az a kérdés, ki ér oda előbb.
"Én csak a vargányát tartom gombának - mondja. - Sokan felszedik a rókagombát, amit mi csak nyulicának hívunk, de én a galambicát sem szeretem. Őzláb is van akkora kalappal, hogy az ember szinte csókolomot köszön neki, de fel nem szedem! Egyedül talán a keserűgombát eszem meg. Hófehér gomba, keserű tulajdonképpen, de kifőzve több vízben nagyon finom ropogós gomba lesz belőle, kifejezetten zamatos." Az Őrség és a Göcsej specialitása a szárított vargánya. "A szárításhoz jó vékonyra kell szeletelni a vargányát. Majdhogynem papírvékonyságra. Rátesszük egy szúnyoghálós tálcára, minden egyes darabot külön, szigorúan egy sorba, hogy egyik ne fedje a másikat. Ha jó idő van, akkor a napra tesszük, ha esik az eső, akkor huzatos helyre, nehogy befülledjen. A lényeg, hogy magasra tesszük, egy bakra, hogy járjon alatta a levegő. Ha jó napsütés van, akkor már este összeszedjük. A fontos, hogy zörögjön. Aztán még legalább egy hétig nem nyúlok hozzá, hogy minden víz elpárologjon. Ha egy darab belekerül, ami nincs eléggé megszáradva, máris molyosodik. Mióta létezik fagyasztó, többnyire lefagyasztjuk a szárított gombát. Így teljesen friss marad. Régen puha ruhazacskóba tették, és felkötötték a padlásra, a gerendára." A faluban annyi a gomba, hogy szezonban reggel, délben, este gombát esznek. A rántott húst liszt helyett vargányaporba forgatják. Minden háznál divat a vargányamártás.
És hogy mi a vargánya titka? "A vargánya rejtelmes gomba. Ha az ember meglát egyet az erdőben, de nem veszi le, hanem később visszamegy érte, már nincs ott. Állítólag láthatatlan szálai vannak, amiket az ember elszakít a lábával. Sokszor próbáltam már megjelölni egy-egy körömnagyságú vargányát, s másnap visszamentünk, hogy már biztosan megnőtt, de sohasem volt ott. Lehet mondani persze, hogy valaki leszedte, vagy elszáradt, de az igazság az - és ezt minden igazi gombaszedő tudja -, hogy a vargánya csak egyszer pillantható meg. Amelyikre valaki ránézett, másé nem lehet."
A vargányát régen tinóorrú gombának nevezték, mert húsos, gömbölyded alakja hasonlít a fiatal borjak orrához. A tinóruk családjába mintegy ötven fajta tartozik, közülük kettő mérgező. A tinóruk négy fő csoportja: a valódi tinóruk vagy vargányák, a ragadós tinóruk, a táguló likacsú tinóruk és az érdes tönkű tinóruk. A tinóruk közé tartozik pl. a nyári, az okkerszínű, a sárgahúsú és a királyvargánya, a molyhos tinóru, a szemcsésnyelű tinóru és rokonai, a sárga gyűrűstinóru és rokonai, a barna érdestinóru és rokonai, valamint az ízletes vargánya. Göcsejben a népnyelv megkülönbözteti a bocskoros vargányát, a korai vajvargányát, a nyári vargányát, a nyárvégi vető vargányát, a sötétbarna kalapú vörösbarna vargányát pedig hajdina vargányának mondják.